Direktorica Agencije za energijo Duška Godina je na tiskovni konferenci zatrdila, da nov način obračunavanja ne prinaša scenarijev, ki se jih mnogi bojijo in da ne bo treba kuhati ponoči. Zagotovila je še, da bo strošek za omrežnino za povprečno gospodinjstvo nižji. Prišlo bo pa do prerazporeditve stroškov omrežnin med odjemalce, pojasnjuje. Strošek se bo po novem občutneje razlikoval tudi od sezone do sezone. Višji strošek bo v obdobjih z večjo porabo, bo pa v ostalih obdobjih strošek domnevno nižji. V letnem povprečju pa naj bi strošek omrežnin ob prehodu na novo metodologijo za povprečno gospodinjstvo za 5 odstotkov nižji. 

Razporeditev blokov odjemne moči bo prilagojena glede na pretekle navade odjemalca, določil pa jo bo elektrooperater. Za boljše informiranje bo vsak odjemalec lahko na portalu Mojelektro.si preveril podatke svoje obremenitve omrežja in preveril možnosti oprimizacije oziroma znižanje odjemne moči. Gospodinjstvom za naslednji dve leti sicer ne predlagajo spreminjanje odjemnih moči. To obdobje naj zlasti uporabijo za preverjanje, kakšne navade imajo in kje so priložnosti za optimizacijo omrežja. Direktorica Agencije za energijo je še zatrdili, da njihov namen ni komplicirati življenja ljudem ali ljudi kaznovati. Želijo zgolj omogočiti zeleni prehod, trdi.

Direktor Elesa Aleksander Mervar je medtem opozoril, da ima Slovenija izredno nizke cene elektrike za gospodinjstva. Da je ta strošek po podatkih Eurostata celo četrti najnižji v EU.  »Zelenega prehoda za ta denar, kot je danes, ne bo. Ker ga ne more biti,« je še zatrdil povedal Aleksander Mervar »Ne dosegamo nominalno dohodkov iz leta 2015. Pričakovati, da bo omrežnina ostala ista, ne gre.«  Odjemalci s plačevanjem omrežnin financiramo stroške delovanja omrežja, plačila omrežnin pa se stekajo elektro operaterjem. V naslednjih 10 letih naj bi slovenska energetika za potrebe zelenega prehoda potrebovala investicije v višini 4 milijard evrov. Mervar pričakuje, da se bo v prihodnje povečala tudi cena same porabljene elektrike.

Nova metodologija s 1. julijem 2024

Nov način obračunavanja omrežnine se bo pričel s 1. julijem 2024. Končni odjemalci že od julija letos na mesečnih računih pri postavkah za omrežnino dobivajo tudi informacije o dogovorjeni moči za 2024 po posameznih časovnih blokih, ki jo bodo lahko po potrebi tudi spremenili.

Nova metodologija predvideva več blokov, v katerih se bodo tarifne postavke omrežnine za obračunsko moč in energijo razlikovale glede na obremenitev omrežja. Vsak od predvidenih časovnih blokov predstavlja obdobje znotraj dneva in bo določen ločeno za višjo in nižjo sezono ter delovni dan in dela prost dan. Časovnih blokov z različno tarifno postavko bo čez leto pet, znotraj dneva pa trije. Strošek za uporabo omrežja v posameznem časovnem bloku bo odvisen od obremenjenosti omrežja. Če bo odjemalec, ki ima, denimo, dogovorjeno moč 6 kilovatov in bo to za eno uro presegel za en kilovat, bo za ta presežek plačal skoraj 8 evrov. V prvih dveh letih po uvedbi reforme (v letih 2024 in 2025) gospodinjski uporabniki, ki bodo ohranili isto odjemno moč, sicer ne bodo plačevali tega pribitka.