»Izrael s svojim delovanjem v Gazi ne želi uničiti ljudstva, temveč zaščititi svoje ljudstvo, ki je napadeno na več frontah,« je pred ICJ dejal glavni izraelski odvetnik Tal Becker. Predstavnikom Južne Afrike je očital, da so prvi dan obravnave ignorirali dogodke 7. oktobra lani, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Becker je ob tem povedal, da, če so se dogajala genocidna dejanja, so bila usmerjena proti Izraelu, Hamasov oktobrski napad iz Gaze pa označil za največji umor judov po holokavstu, navaja izraelski časnik Haaretz.

Drugi pravni predstavnik Izraela Malcolm Shaw je prav tako zavrnil navedbe tožnikov in opozoril, da bi napačna sodba glede genocida lahko privedla do izgube bistva tega zločina, ki da predstavlja utelešenje zla, navaja katarska televizija Al Jazeera.

Južna Afrika je v četrtek ob začetku obravnave Izraelu očitala, da z napadom Hamasa upravičuje genocidna dejanja v Gazi, in dodala, da je izraelski vojaški odziv prebivalce palestinske enklave pahnil na rob lakote. Južna Afrika je tožbo na ICJ, ki jo je doslej podprlo še 22 držav ali mednarodnih organizacij, vložila 29. decembra. V njej Izraelu očita kršenje konvencije o preprečevanju in kaznovanju zločina genocida ter izvajanje genocidnih dejanj proti palestinskemu ljudstvu v Gazi.

Pretoria je v tožbi med drugim navedla, da Izrael deluje z namenom uničenja Palestincev v Gazi kot dela širše palestinske nacionalne, rasne in etnične skupine. V luči tega je sodišče pozvala, naj odredi ustavitev izraelske ofenzive v Gazi, sprejetje ukrepov za preprečitev genocida, ustavitev prisilnega razseljevanja prebivalcev Gaze ter zagotavljanje dostopa do humanitarne pomoči.

Izrael se je na obtožbe odzval z zgroženostjo in jih zavrnil, v četrtek pa Južno Afriko označil za pravno roko islamističnega palestinskega gibanja Hamas. Tožbo Južne Afrike so kot neutemeljeno zavrnili tudi v ZDA in Veliki Britaniji. Večina zahodnih držav vključno s Slovenijo do zdaj ni oblikovala jasnega stališča.

Število smrtnih žrtev med Palestinci v Gazi medtem narašča in po zadnjih podatkih ministrstva za zdravje v palestinski enklavi znaša 23.708, še okoli 10.000 ljudi pa je pogrešanih.

Nemčija odločno na strani Izraela

Nemška vlada je danes ostro zavrnila očitke proti Izraelu, ki se pred Meddržavnem sodiščem (ICJ) brani pred obtožbami o kršitvi konvencije ZN o preprečevanju genocida med vojno v Gazi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.  »Nemška vlada odločno in izrecno zavrača obtožbo o genocidu, ki je bila na ICJ vložena proti Izraelu. Tožba nima nobene dejanske podlage,« je po navedbah AFP dejal tiskovni predstavnik nemške vlade Steffen Hebestreit.

Dodal je, da je Nemčija še posebej zavezana spoštovanju konvencije ZN o genocidu, ki po njegovih besedah predstavlja ključen instrument za preprečevanje ponovitve holokavsta. Ob tem je posvaril pred »politično instrumentalizacijo« konvencije. Nemčija je zaradi svoje zgodovinske odgovornosti za holokavst obrambo Izraela opredelila kot enega temeljnih elementov svoje zunanje politike, navaja AFP.