Izraelsko pošastno bombardiranje, raketiranje in granatiranje Gaze se nadaljuje. V petek je petnajstčlanski varnostni svet Združenih narodov sicer sprejel resolucijo, vendar ta zaradi ameriške grožnje z vetom ne zahteva takojšnjega premirja, ampak le, da se omogoči takojšnja humanitarna pomoč in »vzpostavijo pogoji za trajno končanje sovražnosti«. Resolucija, za katero je glasovalo trinajst držav, ZDA in Rusija so se vzdržale, terja od vseh strani v konfliktu, da »dovolijo in omogočijo takojšen, varen in neoviran prihod humanitarne pomoči v velikem obsegu« v Gazo.

Od nedelje so potekala intenzivna pogajanja o resoluciji, v četrtek predvsem med ZDA in Egiptom, saj konvoji tovornjakov v Gazo prihajajo iz Egipta. »Vemo, da besedilo resolucije ni takšno, kot bi moralo biti, vemo, da zgolj premirje lahko konča trpljenje,« je povedala veleposlanica Združenih arabskih emiratov Lana Zaki Nusseibeh, ki je v nedeljo predlagala izvorno besedilo resolucije z zahtevo po takojšnjem premirju.

Resolucija ne bo spremenila razmer v Gazi

Mnogo analitikov meni, da sprejeta resolucija ne bo spremenila razmer v Gazi in da se bo vojna nadaljevala v leto 2024. Pravzaprav je odvisno od ZDA pa tudi od EU, ali bodo Izraelu še naprej dovolile mrcvarjenje prebivalcev Gaze ali pa bodo, podobno kot v primeru Rusije, uporabile gospodarske sankcije.

Izraelski premier Benjamin Netanjahu zavrača premirje z argumentom, da je treba uničiti Hamas. V izraelski vojski, kjer imajo od začetka kopenske ofenzive po 27. oktobru 139 mrtvih (med temi jih je nekaj padlo ob meji z Libanonom), ocenjujejo, da so doslej ubili 2000 pripadnikov Hamasa. Ta pa kot pogoj za pogajanja o talcih, ki naj bi jih bilo v Gazi še 120, zahteva premirje.

V dveh dneh umrlo 390 Palestincev

Od srede do petkovih jutranjih ur je po podatkih iz Gaze umrlo okoli 390 Palestincev. Danes zjutraj so Izraelci z letali napadli Rafo ob meji z Egiptom, na jugu še Kan Junis in na severu mesto Gaza, kjer izraelska vojska očitno še vedno ni uničila Hamasa. Že nekaj dni pa bombardira stanovanjske objekte in proizvodne obrate v Rafi, čeprav je območje dolgo časa razglašala za varno.

Izraelska vojska je zdaj pozvala prebivalce osrednjega dela Gaze, naj se umaknejo, ker bo na tem območju okrepila napade na Hamas. To pomeni, da se kopenska ofenziva s severa (predvsem mesto Gaza) in juga (predvsem mesto Kan Junis) širi na osrednji del enklave.

Združeni narodi in številne nevladne organizacije pa opozarjajo na najnovejšo študijo, ki kaže, da četrtina od 2,3 milijona prebivalcev Gaze trpi za lakoto. Zaradi pomanjkanje hrane naj bi bilo vsak dan huje. Pred 7. oktobrom je namreč v Gazo prišlo okoli 500 tovornjakov na dan, zdaj komaj 200, potem ko v oktobru več tednov ni bilo nobenega. Problem naj bi bil tudi, da nekje Izrael in drugje Hamas odločata o tem, kdo bo dobil in kdo ne pomoč v hrani. Vsekakor je pogosto ne dobijo ljudje na severu enklave. Zaradi vse šibkejšega zdravja in padca odpornosti lačnih prebivalcev se širijo epidemije.