Po petkovem mokrem snegu je v soboto in nedeljo nastopila zmrzal, »tako da smo imeli epidemijo poškodb,«.je v izjavi za medije ob robu stavkovnega zbora zaposlenih v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana povedal Matej Cimerman. Čez vikend so operirali 20 bolnikov, na operacijo jih čaka še vsaj 60. »Operacijska soba je delovala tako rekoč 24 ur, tako da kljub stavki ne delamo  na 100, ampak na 180 odstotkih,« je dejal.

Po podatkih vodje urgentnega kirurškega bloka UKC Ljubljana Uroša Tominca so od petka do nedelje popoldne sprejeli 38 poškodovancev. Operirali so jih 20, na operativni poseg jih na UKC čaka še od 15 do 20, še nadaljnjih 10 do 15 pa jih čaka na operacijo od doma. »Če smo prejšnji teden od ponedeljka do četrtka zaradi zdrsa v povprečju obravnavali dve poškodbi na dan, smo jih ob koncu tedna kar 250. Tako smo imeli enega najbolj obremenjenih koncev tedna v tej zimi,« je povedal Tominc.

Med poškodbami je po njegovih besedah največ poškodb rok, predvsem zapestij, gležnjev in kolkov. Zlomi kolkov so po beseda Cimermana pogosti predvsem pri starejših. Ob tem oba opozarjata na potrebno dodano previdnost, saj so po besedah Tominca »temperature še vedno nizke, tla drsijo in hitro lahko pride do poškodbe«.

Urgenca kljub stavki poteka brez omejitev

»Če je le možno, naj starejši ostanejo doma, saj je zanje ob nizkih temperaturah, ko so tla nepredvidljiva, vsak padec lahko usoden,« so že prejšnji teden opozorili na UKC Ljubljana. Spomnili so, da v urgentnih ambulantah UKC Ljubljana kljub zdravniški stavki delo poteka brez omejitev. 

Tako Cimerman kot Tominc zagotavljata, da bodo vsi poškodovani ustrezno oskrbljeni in da se bodo potrudili za vse bolnike, ki še čakajo na operacijo. Cimerman je priznal, da bodo žal »čakali predolgo«, Tominc pa je ob tem pojasnil, da skušajo organizirati dodatne ekipe in dodatno operacijsko dvorano za čimprejšnje operiranje poškodovancev.

Tudi v urgentnem centru UKC Maribor so pretekli konec tedna zabeležili večje število poškodb zaradi padcev oziroma poškodb na ledu, skoraj 20. V skoraj polovici primerov je šlo za zlome rok in gležnjev, sicer pa za zvine sklepov, obtolčenine ter manjše rane, je sporočil predstojnik urgentnega centra UKC Maribor Gregor Prosen.

Vsem prebivalcem svetujejo izredno previdnost pri hoji po pločnikih in neočiščenih površinah, svetujejo primerno obutev, predvsem pa pozornost pri hoji, še posebej po klančinah in stopnicah. Posebno pozorni naj bodo starejši in tisti, ki jemljejo zdravila za redčenje krvi, saj lahko že pri manjših poškodbah oziroma padcih pride do ogrožujoče krvavitve, so še zapisali v UKC Maribor.