»Naša panoga se nekoliko umirja, zato nimamo intenzivne rasti, kar je predvsem posledica tega, da nam je prodaja na avstrijskem trgu zelo padla,« pravi Robert Medle, direktor družinskega podjetja Roletarstvo Medle, ki ga je Obrtna zbornica Slovenije izbrala za podjetnika leta 2023. »Evropski trg se na splošno ohlaja. Pri naših strankah vidimo, da nimajo naročil, ker se je gradnja zelo upočasnila in ni projektov. Naši najboljši trgi so sicer Nemčija, Avstrija in Švica. Drugače je na območju nekdanje Jugoslavije s Kosovom vred, kjer je precej bolje in je prodaja dobra.«

V izvoz okoli 65 odstotkov proizvodnje

Podjetje, katerega proizvodni program obsega v glavnem zunanje rolete in žaluzije ter nekaj malega stavbnega pohištva, ki je v svoji panogi vodilno v Sloveniji, neposredno izvaža manj kot 40 odstotkov proizvodnje. Zelo veliko dela za slovenske izvoznike, to je proizvajalce oken in hišk, katerih produkte dopolnjuje s svojimi, nato pa gredo v izvoz. Ocenjujejo, da na tujih trgih konča okoli 65 odstotkov njihovih izdelkov. V Sloveniji so kupci večinoma proizvajalci oken in monterji senčil. Ker se v podjetju zavedajo, da sami ne morejo pokriti vse Slovenije, se povezujejo s partnerji in jih oskrbujejo s svojimi izdelki. Končnih strank, katerim izdelke vgradijo sami, ni veliko, le kakih osem odstotkov, navede Robert Medle.

V podjetju ves čas spremljajo trende in jih uvajajo v proizvodnjo. Spreminjajo se predvsem trendi barv, poleg tega zadnji dve leti v ospredje spet stopajo rolete, ki so jih za nekaj časa izpodrinile žaluzije. Rolete Falcon so še vedno paradni konj Roletarstva Medle. Gre za edinstven produkt, ki je boljši od konkurenčnih, je večfunkcionalen in ima patentirano protivlomno zaščito tudi v prezračevalnem položaju, zato je tudi njegova cena upravičeno višja od drugih klasičnih rolet na trgu. Zelo veliko delajo na detajlih izdelkov, ki so manj vidni, vendar izboljšujejo njihovo delovanje, udobje in življenjsko dobo. Kot pravi direktor, trenutno pripravljajo nov produkt, vendar o njem še ne želi govoriti.

Za investicije letos 6 milijonov

Poleg razvoja lastnih izdelkov, ki jih postavlja korak pred konkurenco, podjetje vlaga v tehnološke izboljšave proizvodnih procesov in digitalizacijo. Zadnja tri leta so se zelo digitalizirali in na tak način povečali produktivnost za okoli deset odstotkov na leto. Večino dela na tem področju so že opravili, zdaj delajo na podrobnostih. Investirajo tudi v novo tehnologijo ter posodabljajo strojno, programsko in drugo opremo. Začetek lanskega leta je zaznamovala surovinska kriza, potem so se razmere stabilizirale in so lahko dobavitelji dobavili zadostne količine železa, aluminija in PVC, s katerimi v podjetju delajo. Tudi cene so se umirile in celo nekoliko padle, zalog pa so imeli, ko je dobava stekla normalno, celo preveč, a so jih do konca leta spravili na običajno raven.

V načrtu za investicije za letošnje leto je skoraj 6 milijonov evrov. Približno polovica je namenjena za tehnološko opremo, druga polovica pa za dodatno stavbo, v kateri bo skladišče. Podjetje se je v začetku leta 2020 v celoti preselilo v nove proizvodne prostore na drugi strani ceste od stare stavbe, ki jo je odkupilo podjetje Senčila Medle v lasti Gorazda Medleta, brata Roberta Medleta. Na okoli 14.000 kvadratnih metrih je bilo tudi skladišče, ki ga bodo preselili v novo zgradbo, izpraznjeni prostor pa bodo zapolnili s proizvodnjo. Roletarstvo Medle je tudi trajnostno naravnano, saj bo z lastnimi sončnimi elektrarnami letos proizvedlo več elektrike, kot je bo porabilo, čeprav ni majhen porabnik. Imajo kartonsko namesto plastične embalaže, palete so povratne, izdelki se lahko praktično v celoti reciklirajo, palete od dobaviteljev pa uporabijo kot biomaso za ogrevanje enega od objektov. V proizvodnji so uvedli strogo ločevanje, tako da imajo kar najmanj mešanih odpadkov, vse druge odprodajo kot surovino.

Fluktuacije praktično nimajo

Veliko večino, 98 odstotkov dela, v podjetju opravijo v eni izmeni. Le na enem izmed strojev je občasno premalo zmogljivosti, zato določeno obdobje dva delavca delata na njem tudi popoldne. Prav enoizmensko delo je ena od prednosti, zaradi katerih v Roletarstvu Medle nimajo težav s pridobivanjem delovne sile in tudi fluktuacije praktično ni. »Poskušamo narediti vse, da se zaposleni dobro počutijo in da gredo z veseljem v službo,« pove Robert Medle. Trenutno je v podjetju 190 zaposlenih, skupaj s sestrskim invalidskim podjetjem Medle IP pa je sodelavcev 200. Z novimi zaposlitvami so ta hip bolj konservativni, dodaja Medle, pred kratkim so sicer zaposlili tri nove delavce, dodatnih zaradi slabšega vstopa v novo leto kot lani ne načrtujejo.