Konzorcij Kolektorja CPG in družbe Yapi Markezi je več kot 400 metrov dolg viadukt, ki ga je zasnoval projektant Marjan Pipenbaher, začel graditi pred dvema letoma. Gre za viadukt, ki povezuje Kraški rob z istrskim gričevjem.

Poglejte animacijo poteka trase in videz viadukta Gabrovica:

Viadukt Gabrovica je dolg 416 metrov. Voziščni del sestavlja 13 segmentov, vsak je dolg 32 metrov, ki so jih so gradili s tehnologijo postopnega narivanja. To pomeni, da so v delavnici na kopnem najprej betonirali vsak posamezen armiranobetonski segment, ga povezali s predhodnim ter nato celotno konstrukcijo od zadaj potiskali naprej po stebrih. Viadukt Gabrovica je gradilo turško podjetje Yapi Merkezi z italijanskim podizvajalcem Spic. Da bo investitor 2TDK počrpal 80 milijonov evropskega kohezijskega denarja, mora Kolektor CPG do konca decembra dokončati viadukt Vinjan tik ob meji z Italijo. 

Današnji zaključek del sta med drugimi obeležila predsednik vlade Robert Golobin  ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek (Foto: Bojan Velikonja)

Predsednik vlade Robert Golob je ob zaključku gradbenih del na viaduktu spomnil, da je bil projekt drugega tira 20 let deležen številnih nasprotovanj in politikantstva. »Ko pa so projekt končno v roke dobili inženirji, se pokazali, da so najboljši na svetu. To je dokaz, da Slovenija zmore, ko je stroka zraven,« je poudaril. Kot najpomembnejša vlaganja, da bo Slovenija izkoristila svojo strateško lego in bo Luka Koper konkurenčna, je poleg drugega tira izpostavil vlaganja v pristanišče in ljubljansko železniško vozlišče. Ministrica za infrastrukturo Alenka Bratušek je napovedala pospešek za projekt vzporednega tira, ki naj bi ga med Divačo in Koprom začeli graditi po letu 2026.

Preberite tudi: Zaradi drugega tira je Rižana spet umazana