Dakan Medicinske fakultete Igor Švab je danes na novinarskih konferenci povedal, da je bil ves čas dogovarjanj naklonjen iskanju rešitve odnosov med fakulteto in UKC Ljubljana. 

»Bil sem optimističen. Odvetnikom UKC Ljubljana smo posredovali naš predlog, a so sporočili, da je ta daleč stran od njihovih pričakovanj,« je dodal. 

Igor Švab je v izjavi za medije še pojasnil, da je predlog fakultete vseboval stališče, »da denar ni bil problem«. Tako so popustili za 12 milijonov evrov, v predlogu so se strinjali tudi z možnostjo, da bi bila vsa plačila UKC Ljubljana izvedena s pridržkom, kar pomeni, da jih lahko klinični center po zaključku sodnega postopka zahteva nazaj, če bo tako odločilo sodišče.

»Strinjali smo se tudi, da bomo razkrili vse podatke, tudi tiste, ki niso potrebni za izračun cen in se v takih postopkih ne razkrivajo,« je pojasnil Švab. Ker so od UKC Ljubljana prejeli dopis, da zanje predlog ni sprejemljiv, so današnji jutranji sestanek odpovedali in termin namenili usklajevanju in pogovorom v vodstvom univerze.

Klinični center možnosti sodelovanja ni podprl, Švab pa je še povedal, da ne razume zakaj. Zato so tudi opovedali dašanji jutranji sestanek. 

Jug ostal pred zaprtimi vrati

»Gre za destrukcijo javnega zdravstva,« trdi Igor Švab in dodaja, da bodo zaradi nerazumevanja in nestrinjanja najbolj trpeli pacienti. Medicinska fakulteta ima željo, da se dogovorijo o možnosti nadaljnjega sodelovanja.

Kaj se bo zgodilo po 15. decembru?

»Še vedno bomo v dogovarjanjih, od tega zagotovo ne odstopamo. Želimo priti do nekega razumnega konca. O zaustavitvi delovanja ta trenutek še ne razmišljamo, ampak če bo do nje prišlo, bo prišlo le do zaustavitve manj nujnih storitev.«

Na vprašanje, katere so manj nujne storitve, je odgovoril, da v to kategorijo spadajo določeni pregledi tkiv, ampak da tudi ti lahko počakajo le par dni.

»Vse storitve, ki jih izvajamo so nujne. Vprašanje, ki si ga moramo zastaviti je, koliko čakalnih vrst si zares lahko privoščimo,« je dodal.