»Ker je Hamas oktobra napadel kraje ob meji in izvedel pokol, se mora vojna končati z uničenjem Hamasovih vojaških zmožnosti,« je ponovil stališče Izraela. Dodal je, da Gaza ne sme več biti enklava nasilja, ki ogroža njene sosede, poroča britanski BBC.

O prihodnosti Gaze po koncu izraelske ofenzive naj bi razpravljal izraelski vojni kabinet, ki se bo po navedbah neimenovanih virov sešel drevi. Po poročanju BBC so izraelsko vlado v preteklosti številni kritizirali ravno zaradi tega, ker se ni posvečala temu vprašanju.

ZDA, ki veljajo za eno najtesnejših zaveznic Izraela, so Netanjahuja že večkrat pozvala, naj pripravi načrt glede Gaze po koncu ofenzive. Ameriški državni sekretar Antony Blinken bo Bližnji vzhod sicer znova obiskal v prihodnjih dneh.

Izraelska vlada je doslej zagovarjala stališče, da se prebivalci Gaze po koncu invazije vrnejo v svoje domove, v preteklih dneh pa sta tako finančni minister Bezalel Smotrič kot tudi minister za nacionalno varnost Itamar Ben Gvir pozvala Palestince, naj trajno zapustijo Gazo. Smotrič in Ben Gvir v izraelskem vojnem kabinetu zagovarjata najbolj skrajna stališča.

Palestinsko ministrstvo za zdravje je danes sporočilo, da je izraelska vojska od oktobra v Gazi ubila 22.185 ljudi, od tega samo v zadnjem dnevu več kot 200. Več kot 57.000 jih je bilo v izraelskih napadih ranjenih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ministrstvo za izobraževanje, ki deluje pod okriljem palestinskega gibanja Hamas, je medtem sporočilo, da je bilo od začetka izraelske vojaške invazije v Gazi ubitih več kot 4000 učencev. Poleg tega je izraelska vojska v enklavi ubila 221 učiteljev in šolskih uslužbencev ter poškodovala ali uničila več kot 330 šolskih poslopij.

Po najnovejših podatkih Združenih narodov je v Gazi notranje razseljenih 1,4 od 1,9 milijona prebivalstva enklave, ki se v iskanju zavetja pred obstreljevanjem pogosto zatečejo v šole.