Protesti francoskih kmetov z zaporami cest, ki so jih konec tedna prekinili, so se v ponedeljek nadaljevali, tudi z blokado Pariza in na jugu Toulousa. Ob 14. uri je okoli 30 traktorjev zaprlo avtocesto okoli 30 kilometrov vzhodno od Pariza, podobno se je zgodilo še na sedmih avtocestah od 30 do 60 kilometrov severno, severozahodno, zahodno, jugozahodno, južno in jugovzhodno od Pariza.

»Vse je zelo natančno organizirano kot vojaška operacija. Za obleganje se ve, kdaj se je začelo, ne ve pa se, kdaj se bo končalo,« je za dnevnik Le Monde dejal eden od mladih vodij kmečkega upora. Pojasnil je: »Načrt je, da zdržimo do trenutka, ko bo vlada ugodila našim zahtevam.« Blokadi Pariza in Toulousa so se priključili taksisti, ki so nezadovoljni z vladnim sistemom prevažanja bolnikov.

Večina ni zadovoljna s popuščanjem vlade

Notranji minister Gérald Darmanin je mobiliziral 15.000 policistov, da bi preprečili vdor traktorjev v Pariz in druga večja mesta, pa tudi zato, da bi onemogočili blokado pariških letališč in še posebej Rungisa, največje tržnice na svetu, ki prehranjuje 12 milijonov prebivalcev Pariza z okolico. Sicer kmetje načrtujejo začetek blokade Rungisa jutri zvečer. Še vedno pa je Darmanin zahteval od policistov, naj bodo pri opravljanju svojih nalog »zmerni« in naj ne uporabljajo sile pri odstranjevanju cestnih zapor.

Večine kmetov torej niso pomirili ukrepi, ki jih je v petek na neki kmetiji na jugu Francije sprejel ali napovedal 33-letni novi premier Gabriel Attal. Med drugim je opustil načrt povečevanja davkov na gorivo za kmečka opravila, povečal je odškodnine za epizootsko hemoragično bolezen govedi in napovedal hude kazni živilski industriji, ki ne spoštuje zakona o ceni hrane (ta zakon preprečuje, da bi bili kmetje prepuščeni izsiljevanju živilske industrije in velikih trgovcev, kot je Leclerc). Prav tako je nasprotoval trgovinskemu sporazumu z južnoameriškimi državami Mercosur, ki bi škodil francoskim kmetom. Na tak način je izpolnil glavne zahteve kmetov in ni jih malo, ki so s tem zadovoljni, a to ne velja za večino.

Premier Attal jutri prinaša nove ukrepe

Za nadaljevanje blokad cest sta se izrekla tudi vodilni kmečki sindikat FNSEA in njegov podmladek. V ponedeljek zvečer se je z njunima voditeljema sestal Attal, ki je že v nedeljo priznal, da njegovi petkovi ukrepi niso odpravili nezadovoljstva kmetov. Na drugi strani ga okoljevarstveniki obtožujejo, da je v petek preveč popuščal kmetom, ko se je odpovedal pomembnim okoljevarstvenim ukrepom. Vendar so kmetje zdaj Attalu pomembnejši in že jutri namerava sprejeti ali napovedati nove ukrepe, ki bodo njim v prid. Kot je dejal kmetijski minister Marc Fesneau, bodo ti ukrepi »bodisi na evropski bodisi na nacionalni ravni«.