Evropske poslanke in poslanci so v resoluciji, ki so jo danes na zasedanju Evropskega parlamenta sprejeli s 312 glasovi za, 131 proti in 72 vzdržanimi, pozvali k trajnemu premirju v Gazi in ponovnim prizadevanjem za politično rešitev, so sporočili iz Strasbourga.

Medtem ko najostreje obsojajo napad palestinskega gibanja Hamas na Izrael, so obsodili tudi nesorazmeren izraelski vojaški odziv, ki je povzročil število smrtnih žrtev brez primere. Izrazili so globoko žalost zaradi nedolžnih žrtev na obeh straneh. Izpostavili so, da morajo vse strani v konfliktu ves čas razlikovati med borci in civilisti, da so napadi lahko usmerjeni samo na vojaške cilje. Ob tem so izrazili zaskrbljenost zaradi hudih in hitro slabšajočih se humanitarnih razmer v Gazi.

Iz Evropskega parlamenta so sporočili še, da poslanci v celoti podpirajo arabsko mirovno pobudo iz leta 2002. Ta ponuja popolno normalizacijo odnosov med Izraelom in vsemi arabskimi državami v zameno za popoln umik Izraela z vseh palestinskih in arabskih ozemelj, zasedenih od leta 1967.

Evropski poslanci ob tem odločno obsojajo porast nasilja izraelskih naseljencev nad Palestinci in pozivajo k ukrepom proti ekstremističnim naseljencem, ki z nezakonitimi naselji na zasedenem Zahodnem bregu kršijo človekove pravice in mednarodno pravo. Opozorili so tudi, da morajo vsi odgovorni za teroristična dejanja in kršitve mednarodnega prava odgovarjati za svoja dejanja.

Pariz: EU bo v ponedeljek uvedla sankcije proti Hamasu

Evropska unija bo v ponedeljek uvedla sankcije proti palestinskemu gibanju Hamas zaradi terorističnega napada njihovih pripadnikov na Izrael 7. oktobra lani, je danes sporočil predstavnik francoskega zunanjega ministrstva Christophe Lemoine. Sankcije naj bi bile usmerjene proti posameznikom in finančnim transakcijam.

Svet EU je  ta teden na teroristični seznam Evropske unije že dodal političnega voditelja Hamasa Jahjo Sinvarja. S tem ukrepom mu je EU zamrznila premoženje v 27 državah članicah, financirati ali gospodarsko podpirati pa ga ne sme nihče iz unije. Decembra pa sta bila na teroristični seznam EU zaradi sodelovanja v terorističnih dejanjih dodana dva izmed Hamasovih vojaških poveljnikov, Mohamed Deif in Marvan Isa. Tudi zanju velja zamrznitev premoženja in finančnih sredstev v državah članicah EU.

Nove sankcije EU naj bi bile prav tako usmerjene zlasti proti nekaterim vodilnim članom Hamasa, vpletenim v napade na Izrael 7. oktobra, v katerih je po podatkih izraelskih oblasti umrlo približno 1140 ljudi, večinoma civilistov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Na območje Gaze prispela zdravila in pomoč za civiliste in talce

katarsko zunanje ministrstvo je po poročanju tujih tiskovnih agencij v sredo zvečer sporočilo, da so zdravila in humanitarna pomoč za palestinske civiliste in talce, ki so jih oktobra lani zajeli pripadniki islamističnega gibanja Hamas, danes prispela na območje Gaze in so na poti do talcev.  O dobavi humanitarne pomoči sta se v torek po več tednih pogajanj dogovorila Izrael in Hamas ob posredovanju Katarja in Francije. Izrael je na to pristal v zameno za zagotovilo, da bodo talci v Hamasovem ujetništvu prejeli zdravila.

V ujetništvu Hamasa ostaja 132 talcev, po navedbah tiskovnega predstavnika izraelske vlade pa jih tretjina med njimi trpi zaradi kroničnih bolezni, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

V skladu z dogovorom sta letali z zdravili in humanitarno pomočjo iz Francije in Katarja v sredo pristali v egiptovskem obalnem mestu al Ariš. Po poročanju medijev so pomoč nato odpeljali v izraelski kibuc Kerem Šalom ob tromeji med Izraelom, Egiptom in območjem Gaze, kjer so jo pregledali. Nato so jo vrnili v Egipt in nazadnje prepeljali v Gazo.

Dogovor predvideva, da bodo za vsako škatlo zdravil, namenjeno talcem, civilisti v Gazi prejeli tisoč škatel zdravil. Vsa zdravila naj bi v bolnišnice v Gazi dostavil Mednarodni odbor Rdečega križa. Dogovor predvideva tudi dobavo dodatne humanitarne pomoči, zlasti hrane, v palestinsko enklavo. Televizijska postaja Al Jazeera je ob sklicevanju na francosko zunanje ministrstvo poročala, da naj bi 45 talcev, ki trpijo za kroničnimi boleznimi, dobilo zdravila za tri mesece.

Gre za prvi dogovor med Hamasom in Izraelom po izteku enotedenskega premirja konec novembra, med katerim sta strani izmenjali ujetnike. Izrael je v tem času izpustil 240 zaprtih Palestincev, Hamas pa 105 civilistov, večinoma izraelskih državljanov.

Hamasovi borci so v napadu na Izrael 7. oktobra zajeli okrog 250 talcev, nekaj več kot 130 pa jih po navedbah Izraela še vedno ostaja ujetih v Gazi. Izrael je v odzivu na napad Hamasa sprožil intenzivno bombardiranje palestinske enklave, pri čemer so izraelske sile po podatkih ministrstva za zdravje v Gazi doslej pobile najmanj 24.620 Palestincev, med katerimi je bilo približno 70 odstotkov žensk in otrok.