V nedeljo nekaj čez drugo uro popoldan je na sankaški progi iz Starega Ljubelja 47-letna sankačica zapeljala s proge in pristala v prepadu. Hudo poškodovano so na kraju oskrbeli gorski reševalci GRS Tržič, jo pripravili na prevoz in jo s pomočjo dežurne helikopterske ekipe z Brnika (s helikopterjem Slovenske vojske) prepeljali v ljubljanski klinični center. Kakšno uro prej so na isti progi pomagali še 27-letni sankačici, ki si je poškodovala koleno. Na kraju so jo oskrbeli in prepeljali v dolino do reševalnega vozila, kjer so jo prevzeli reševalci NMP Tržič. In še eno dobro delo so isti dan opravili člani iste gorsko reševalne službe. Okoli poldneva so na pomoč priskočili 29-letni pohodnici, ki si je med sestopanjem z Begunjščice v Šentanskem plazu poškodovala gleženj in ni več mogla nadaljevati poti. S helikopterjem so jo odpeljali v jeseniško bolnišnico.

Gorsko reševalna zveza Slovenije je v lanskem letu posredovala kar 687-krat, v to statistiko pa ni vključena pomoč v času avgustovskih katastrofalnih poplav. Posredovanj je bilo največ do zdaj, še več kot predlani, ko so jih našteli 667. Kar niti ni čudno, saj so naše gore zadnja leta vse bolj oblegane. Kako zelo, kaže primerjava izpred leta 2013, ko je bilo intervencij 329. Takrat je umrlo 32 ljudi. Lani je bilo smrtnih žrtev 28, 157 hudo poškodovanih, 164 pa laže. Predlani je umrlo 38 ljudi, hudo poškovanih je bilo 162, lažje pa 173.

Letos že ena smrtna nesreča

V lanska posredovanja je bila v 295 primerih vključena tudi helikopterska ekipa. Poškodovani so bili iz vseh starostnih skupin, tudi otroci. Mlajših od 10 let je bilo 12, 34 iz starostne skupine od 10 do 18 let. Je bilo pa največ, 139, starih od 20 do 29 let. Največ nesrečam ke botroval zdrs, pogosto je bilo krivo tudi nepoznavanje terena. Najpogosteje so se zgodile med hojo po poti, sledijo plezanje, hoja po brezpotju in aktivnosti v zraku. Gorski reševalci so sodelovali pri dvajsetih gozdnih nesrečah in v 50 v iskalnih akcijah.

Letos so intervenirali že 16-krat, žal beležijo tudi že smrtno žrtev. Nesreča se je zgodila na Krnu. Da na tem območju že dva dni pogrešajo planinca, so bili gorski reševalci GRS Tolmin obveščeni 10. januarja. Večje število reševalcev se je s terenskimi vozili odpeljalo do planine Zaslap pod Krnom, nato pa pričeli z iskanjem v smeri vrha. Z dronom so pregledali grape na južnem pobočju, ko je pripeljal policijski helikopter, pa so planinci ravno sporočili, da so nad Kožljakom na višini 1740 metrov naleteli na truplo pogrešanega. Kaže, da je planincu zdrsnilo več kot 200 metrov višje na pobočju Krna. Trenutno so sicer v gorah snežne razmere zelo zahtevne. Vsem, ki se podajajo tja, reševalci svetujejo, da s seboj vzamejo primerno zimsko opremo in jo znajo tudi pravilno uporabljati. Snežna podlaga se namreč hitro menja od poledenele, skorjaste, mehke, pa vse do globoko zapihanega snega.