Nizozemska reprezentanca je prvi del letošnjega Eura opravila po pričakovanjih, v svoji skupini v Mannheimu je premagala Gruzijo (34:29) ter Bosno in Hercegovino (36:20), izgubila pa s Švedsko (28:29). V drugem delu tekmovanja je bil njen izkupiček enak kot slovenski, se pravi, da je izgubila obe tekmi. Praznih rok je ostala tako proti Danski (27:39) kot proti Norveški (32:25), s tem pa je ostala brez možnosti, da bi se uvrstila v zaključne boje.

V nekaj boljšem položaju so bili zaradi zmage, ki so jo prenesli iz prvega dela tekmovanja, slovenski rokometaši, ki bi se ob idealnem razpletu še lahko uvrstili na tretje mesto v skupini in s tem tekmo za peto mesto, ki bo v Kölnu. Prvi pogoj za to, zmago nad Nizozemsko, so izbranci Uroša Zormana predvsem po zaslugi dobre igre v prvem polčasu izpolnili, vendar jim morajo iti na roke še preostale tekme v skupini II. Njihova usoda bo v rokah norveških ali nizozemskih rokometašev, ki bodo v torek morali premagati Švedsko oziroma Portugalsko, ob tem pa bi morala Slovenija biti boljša od aktualnih svetovnih prvakov Dancev.

Prvi polčas boljši od drugega

Dobra novica za slovenski tabor je bila, da se je v ekipo vrnil Tilen Kodrin, ki je tudi začel tekmo, spet pa ni bilo obolelega Blaža Blagotinška. Nizozemci so po dveh zaporednih protinapadih v deseti minuti povedli s 5:3, toda že minuto pozneje je Slovenija z golom Kristjana Horžena izid izenačila (5:5). V 16. minuti so slovenski rokometaši z golom Mihe Zarabca prišli do drugega vodstva na tekmi (7:6). Prvič so vodili z 1:0, ko je bil uspešen Kodrin. Vodstvo izbrancev Uroša Zormana ni uspavalo, v obrambi so ustavili najboljšega strelca nizozemske reprezentance Rutgerja Ten Veldeja, igralca nemškega Tus Lübecka. S 36 goli do te tekme četrti najboljši strelec prvenstva, skupaj z Nemcem Jurijem Knorrom, je v prvem polčasu samo enkrat premagal Klemna Ferlina. Zato pa je njegovo vlogo prevzel 23-letni Niels Versteijnen, še en Nizozemec, ki igra v nemškem klubu, Lemgu, ki je v prvem polčasu dosegel več kot polovico golov svoje reprezentance. Toda tudi to ni bilo dovolj za razigrane slovenske rokometaše, ki so v 20. minuti po golu Nejca Cehteta povedli z 12:7, na odmor pa so odšli s šestimi goli prednosti.

Če je bila igra slovenske reprezentance v prvem polčasu tako v napadu kot v obrambi dobra, so v drugem polčasu, to velja predvsem za obrambo, popustili. Nizozemcem so dovolili, da so prevzeli nadzor nad igro in jim vsilili način, ki ga goji njihov 59-letni selektor Šved Stafan Olsson, nekoč eden najboljših rokometašev na svetu, ki mu v zbirki kolajn manjka le olimpijska zlata kolajna. Čeprav je z golom Jureta Dolenca Slovenija v 36. minuti vodila že s 24:16, so se Nizozemci že osem minut pozneje vrnili v igro in po golu Larsa Kooija zaostajali le še za tri gole (22:25). S tem pa težav za slovensko izbrano vrsto še ni bilo konec, kajti v 51. minuti so vodili le še z dvema goloma prednosti (28:26). Toda v končnici tekme so slovenski rokometaši le strnili svoje vrste. Da bo zmaga ostala v njihovih rokah, je bilo jasno po golu Kristjana Horžena za vodstvo s 34:30. Do konca sta bili le še dve minuti, končni izid pa je postavil Staš Jovičić Slatinšek.

Zorman ne ve, zakaj so begali

»Dve točki sta dve točki, ne glede na to, kaj je bilo in česa ni bilo. Dokazali smo, da nismo pozabili zmagovati. Odločila je večja zbranost v napadu, sploh v prvem polčasu. V drugem smo malce begali, ne vem sicer, zakaj, a tako je. Podarjenemu konju se ne gleda v zobe. Naslednjo tekmo, v torek proti Danski, gremo na zmago,« se po zmagi svojih izbrancev, prvi v Hamburgu, ne predaja slovenski selektor Uroš Zorman.

»Po porazu s Portugalsko smo bili razočarani, zato pa toliko bolj motivirani pred tokratno tekmo, da drugega dela prvenstva ne končamo s samimi porazi. Resda imamo še eno tekmo, ampak je tekmec najboljša ekipa na svetu. Z izjemo desetih minut drugega polčasa, ko smo padli v črno luknjo, smo z igro lahko zadovoljni. Ti dve točki nam bosta dali zagon za naprej in zavedanje, da nismo sem prišli le igrat prvega dela ter se potem predat in oditi domov,« pa je svojega selektorja dopolnil Gašper Marguč, ki je bil s šestimi goli ob Nejcu Cehtetu in Kristjanu Horženu najboljši strelec slovenske reprezentance. S 15 goli s 17 strelov je bil daleč pred vsemi Niels Versteijnen, ki je s tem postavil tudi strelski rekord letošnjega prvenstva.

Skupina II, 3. krog drugega dela: Slovenija – Nizozemska 37:34 (19:13), Švedska – Portugalska 40:33 (19:15), Norveška – Danska 23:29 (11:18), vrstni red: Danska 8, Švedska 6, Slovenija in Portugalska po 4, Norveška 2, Nizozemska 0.

Skupina I, 2. krog drugega dela: Francija – Islandija 39:32 (17:14), Madžarska – Hrvaška 29:26 (14:13), Nemčija – Avstrija 22:22 (11:12), vrstni red: Francija 6, Madžarska in Avstrija po 4, Nemčija 3, Hrvaška 1, Islandija 0.