V prvih 11 mesecih letos so tunizijske oblasti prestregle 69.963 migrantov, v enakem obdobju lani pa 31.297. Med letos prestreženimi je bilo 78 odstotkov tujih državljanov, lani pa 59 odstotkov, navaja AFP.

Tunizijski predsednik Kais Sajed je februarja dejal, da so nezakonite migracije iz podsaharske Afrike del »zločinskega načrta«, ki je usmerjen v spreminjanje demografske sestave Tunizije. Temu je v sledila ostra protimigrantska kampanja v Tuniziji, zaradi katere so nekatere afriške države repatriirale svoje državljane, navaja AFP.

Združeni narodi in humanitarne organizacije obtožujejo Tunizijo, da migrante izganja v Libijo in Alžirijo, kar tunizijske oblasti zanikajo. Po podatkih človekoljubnih organizacij, ki jih je pridobila AFP, je Tunizija od junija letos v Libijo deportirala najmanj 5500 migrantov, v Alžirijo pa 3000.

V puščavi med Libijo in Tunizijo je letos poleti umrlo več kot 100 prebežnikov, pri čemer humanitarne organizacije opozarjajo, da se množične deportacije migrantov iz Tunizije v Libijo in Alžirijo nadaljujejo. Po poročanju AFP tunizijska policija množične deportacije pogosteje izvaja od poletja, ko je bil v nasilnem incidentu z migranti v mestu Sfaks ubit Tunizijec.

Večino prebežnikov je tunizijska obalna straža prestregla na vzhodni obali Tunizije v bližini Sfaksa, ki je od italijanskega otoka Lampedusa oddaljen le okoli 130 kilometrov.