Predsednik Fidesa Damjan Polh je poudaril, da jim je sporazum dal upanje, da se bodo razmere v zdravstvu spremenile na bolje, vendar je vlada na koncu ubrala drugo pot, kot so jo želeli v sindikatu. Če ne bo trdnih zavez, se bo stavka nadaljevala od 15. 1. do njenega preklica. Kot še poudarja, za ta skrajni ukrep nosi odgovornost vlada. »Žal je vsakdan čakanja na reformo izgubljen dan, posledice pa čutijo tako bolniki kot tudi zaposleni v zdravstvu, ker nas je vse manj,« je še povedal in opozoril, da osebje odhaja na delovna mesta v tujino. 

Zahtevajo vse tisto, k čemur se je vlada že zavezala, in sicer da končno začnejo z reformnimi spremembami, da bodo te v zdravstvenem stebru vključno s specifikami ter da se oblikuje plačna lestvica, iz katere bo razvidno, kako se bodo gibale plače z leti, izkušnjami in sposobnostmi. Želijo si namreč, da ljudje ostanejo v zdravstvenem sistemu, ne pa, da bežijo v tujino. Za to pa potrebujejo dobro delovno okolje, manjše obremenitve in višje plače. »Zaradi pomanjkanja osebja, premajhnih in propadajočih čakalnic in sistemskih administrativnih neumnosti smo deležni jeze ljudi, ki jo stresajo še na preostale zaposlene, ki so tam le zato, da bi jim pomagali,« so še opozorili. 

Polh je spomnil, da so med drugim pripravili predlog aneksa h kolektivni pogodbi za zdravnike in zobozdravnike, ki bi se uveljavil januarja. Aneks predvideva uvedbo novega delovnega mesta starejši zdravnik specialist ter popravo plačnih anomalij. Fides naj bi vladni strani ponudil že veliko predlogov in rešitev, vendar konkretnih odzivov z njihove strani še ni, kljub temu da se razmere v zdravstvu drastično slabšajo, opozarja. 

Vladi med drugim očitajo tudi sprejetje zakona, ki po njihovem mnenju zdravnike sili v t. i. prisilno delo. »Edina predlagana rešitev je bila zakonska uvedba prisilnega dela s premestitvami že danes preobremenjenih ljudi v zdravstvu po celi državi, prepoved, zahtevano prekomerno delo ne glede na zdravstvene in starostne omejitve ter celo prisilen vpoklic upokojenih zdravstvenih delavcev,« so kritični v sindikatu. Zahtevali so umaknitev spornih členov, a niso bili uspešni, zato so pripravljeni pravico iskati tudi na sodišču.

Zdravniška zbornica: Razmere v zdravstvu slabe, stavka zdravnikov je zadnji ukrep

Predsednica Zdravniške zbornice Slovenije Bojana Beović je ob napovedi splošne stavke zdravnikov in zobozdravnikov ocenila, da razmere v zdravstvu niso dobre in se morajo urediti. Poudarila je, da si zdravniki stavke nikoli ne želijo, saj pomeni dodatno tveganje za bolnike, je pa to zadnji ukrep, če ustreznih dogovorov ne bo. Hkrati ocenjuje, da mora država sprejeti interventne ukrepe, ki bodo v javno mrežo privabili in zadržali dovolj osebja tako zdravnikov in zobozdravnikov kot sester, administratorjev, strežnic, informatikov in ostalih, da bodo lahko zagotavljali potrebe prebivalstva.

V odzivu so pojasnili, da so že ob prejšnji zamrznitvi stavke opozorili na posledice, ki jih lahko prinese zamik in prepozna izvedba zdravstvene reforme. Te se že zdaj kažejo v javnih zavodih v obliki pomanjkanja osebja, kar prinaša slabšo dostopnost do ambulant, še daljše čakalne dobe in v nekaterih za zdaj ekscesnih primerih nezmožnost sprejema bolnikov na oddelke in posledično njihovo obravnavo na hodnikih v nedostojnih in neprimernih pogojih, so prepričani.

»Opozorili smo, da morajo v primeru izrednih razmer ob naravni nesreči ukrepi, kot so delovna obveznost, preklic dopustov in razporejanje zaposlenih, veljati za vse zaposlene, tudi v drugih dejavnostih, ne samo v zdravstvu. Pripombe zdravniške stroke niso bile upoštevane«, so še zapisali.

Poudarili so, da v zbornici razumejo pomen zakona, ki mora urediti zdravstveno zavarovanje, vendar pa ta ne vsebuje ničesar, kar bi zdravstvo izboljšalo. Prepričani so, da nekateri členi zdravstvene delavce celo spodbujajo, da bi delo v zdravstvu opustili.

Preberite še:

Sindikat Fides: Pogajanja o "fantomskih" stebrih so brezplodna

Fides pričakuje pogajanja z vladno stranjo vsaj enkrat tedensko

Zdravstvo: Vlada in sindikati še naprej močno vsaksebi