»Tukaj nismo zato, da bi sklepali posle. Zagovarjamo načela,« je ob prihodu na vrh evropskih voditeljev dejal madžarski premier Viktor Orban. Čeprav je evropska komisija s sprostitvijo desetih milijard evrov zadržanih evropskih sredstev včeraj stopila velik korak naproti Orbanu, ta še naprej vztraja pri blokadi sklepov glede Ukrajine. Zadovoljen je sicer, da je del denarja sproščen, a kljub temu pravi: »Dati denar Ukrajini je lahko, ker je denar za Ukrajino že v proračunu. Ni razloga, da bi za kratkoročno financiranje sprejeli novo odločitev. Za dolgoročno financiranje pa je naše stališče, da mora priti do njega izven proračuna,« je še dejal Orban. Vztrajal je, da ni nenaklonjen članstvu Ukrajine v Evropski uniji, vendar se mora pri postopku pridruževanja držati pravil. »Trije od sedmih pogojev za začetek pogajanj niso izpolnjeni. Zato se moramo k temu vrniti pozneje.«

Nizozemski premier Mark Rutte je ocenil, da je pomembno imeti na vrhu naslednje odločitve glede pridružitvenega procesa Ukrajine v EU, ki bo sicer po njegovi oceni tako ali tako trajal več let. »Težko je doseči ta naslednji korak med potekajočo vojno, v kateri se borijo tudi za našo varnost.« Zaradi preložene odločitve v ZDA glede nadaljnje finančne pomoči Ukrajini, ki je po Ruttejevih besedah povezana predvsem z ameriško notranjo politiko, je še toliko bolj pomembno, da se doseže dogovor o nadaljnji pomoči Ukrajini v EU. »Vedno smo bili sposobni priti do soglasnih odločitev,« je bil Rutte optimističen, da bo možno doseči dogovor tudi na tem vrhu.

Vrh do božiča?

Da bi lahko trajalo leta, da se Ukrajina pridruži EU, je opozoril tudi irski premier Leo Varadkar. Ne glede na to pa bi morala EU z Ukrajino prihodnje leto začeti pristopna pogajanja, je ocenil. Ukrajina potrebuje finančno podporo EU. Če te ne bo dobila od Bruslja in tudi iz Washingtona, pa bo po Varadkarjevih ocenah v vojni zmagal Putin.

Več premierjev je sicer ob prihodu tudi poudarjalo, da je podpora za Ukrajino tudi podpora za evropske vrednote. »Če se odpovemo podpori Ukrajini - politični ali finančni -, se odpovemo svojim temeljnim načelom,« je dejal nov luksemburški premier Luc Frieden. Estonska predsednica vlade Kaja Kallas je poudarila, da mora EU doseči dogovor o začetku pogajanj Ukrajine z EU. Po njeni oceni je Ukrajina izpolnila kriterije za začetek pogajanj, ki bodo lahko trajala leta. Doseči je treba tudi dogovor o obrambni pomoči Ukrajini. Kallasova je še ocenila, da bi lahko voditelji v Bruslju preživeli tudi božič, da bi dosegli te odločitve.

»Nismo na madžarskem bazarju, kjer lahko eno stvar zamenjamo za drugo,« je sicer že v sredo dejal belgijski premier Alexander De Croo. »Ukrajina je država, ki želi spoštovati demokratične vrednote ... Morda je to lekcija za Orbana.«