Če se na silvestrovanje odpravljate z avtom, je ta podatek koristno poznati

31. 12. 2023 | Gregor Žvab
Deli

Alkohol in droge pod nobenim pogojem ne spadajo za volan, saj so velik krivec za številne nesreče, ne samo pri nas, ampak po vsem svetu. Pa ste kdaj pomislili, koliko časa dejansko ostanejo v vašem telesu in kako nanj vplivajo?

Verjetno ste se kdaj v življenju pripeljali na zabavo ali v mesto in se po nekaj kozarčkih pametno odločili, da avto pustite kar tam in se domov odpravite s taksijem. Do sem je vse lepo in prav. Ampak kdaj je pravi trenutek, da greste po avto? Morda precej kasneje, kot bi si mislili.

Kot navajajo ameriški centri za odvisnost in jih povzema portal nova.rs, se alkohol v človeškem organizmu lahko zadržuje precej dolgo. V krvi v povprečju do šest ur, v izdihanem zraku in urinu pa od 12 do 24 ur. V slini prav tako zdrži od 12 do 24 ur, v laseh pa približno 90 dni.

Policija

Alkohol sicer gre skozi prebavni trakt, a ga telo slabše prebavlja, kot npr. hrano. V zgornjem delu prebavnega trakta se namreč skozi sluznico želodca in črevesje absorbira v kri, ta pa ga raznese po vsem telesu, tudi v možgane.

To pomeni, da je alkohol v telesu prisoten tako dolgo, da ga je mogoče odkriti še kar nekaj časa po tem, ko se sami sebi že zdite trezni, in je morda minil tudi maček. In če je v tem primeru glavni strah, da ga bodo odkrili policisti v izdihanem zraku in vam napisali kazen ali še kaj več, pa je precej hujše lahko dejstvo, da alkohol v tem časovnem obdobju še vedno vpliva na vašo odzivnost in razsodnost. To pa pomeni, da bo vaš avto moral še kar nekaj časa počakati.

Regionalna obala

Podobno (ali še bolje, huje) je tudi z drogami. Testi sline lahko namreč konopljo zaznajo še štiri dni po uporabi. Kokain ima krajšo "življenjsko dobo", saj je v slini prisoten do 24 ur, pri rednih uporabnikih pa več dni. Metamfetamini in amfetamini ostanejo v slini tudi do tri dni po uporabi. S krvnimi testi je malenkost drugače, saj konopljo zaznajo še dva tedna po uporabi, amfetamine 12 ur, kokain 48 ur, metamfetamine pa 37 ur.

O škodljivosti alkohola in drog na splošno tukaj ne bomo pisali. Prav tako ne o tem, kakšne posledice ima lahko njihova uporaba v prometu, saj se o tem osvešča veliko, a očitno še vedno premalo. Zato na koncu le poziv, da dobro premislite, kdaj boste znova sedli za volan, saj sta v teh primerih maček in kazen policistov lahko še najmanjši težavi.

Preberite še: Ta slovenska voditeljica je strastna motoristka: najprej je vozila Hondo, zdaj vozi Moto Guzzi, a branila se ne bi niti Harleyja

BONUS VIDEO: Mercedes-Benz GLA: Lahko upraviči premijsko ceno?

 

Novo na Metroplay: Nik Škrlec iskreno o svoji najljubši tehniki pomnjenja