Zamenjava Vesne Vuković, dosedanje generalne sekretarke Gibanja Svoboda, se je napovedovala že nekaj časa. Danes so se napovedi uresničile. O nezadovoljstvu z delovanjem Vukovićeve se je govorilo že kmalu po prevzemu funkcije generalne sekretarke. Govorice, da je z njo nemogoče sodelovati, so bile vse bolj glasne. Pritoževali so se tako poslanci kot drugi vpleteni v delovanje vladajoče stranke. Vse več vplivnih posameznikov, članov stranke in poslancev, ji ni bilo naklonjenih; očitali so ji predvsem razdiralno vedenje. Na koncu je predsednik Robert Golob očitno moral popustiti. Šlo naj bi za sporazumen dogovor med njim in Vukovićevo.

Na seji sveta stranke, ki je včeraj popoldne potekala za tesno zaprtimi vrati v prostorih Gospodarske zbornice Slovenije v Ljubljani – vhod je pred začetkom seje, kot je poročalo Delo, varoval celo premierjev varnostnik – se je naposled zgodilo že dalj časa pričakovano. Vesna Vuković je povedala, da se z 31. marcem s funkcije poslavlja. Nasledil naj bi jo Rok Marolt, sicer direktor Kontrole zračnega prometa; petletni mandat mu je začel teči marca 2023. Na direktorsko mesto se je preselil iz kabineta ministra Klemna Boštjančiča; na ministrstvu za finance je opravljal funkcijo vršilca dolžnosti generalnega sekretarja. Maroltova poslovna pot je tesno povezana z ministrom za finance, s katerim sta sodelovala v Adrii Airways. Ko jo je vodil Boštjančič, je bil Marolt direktor operative. Sedem let je bil Marolt tudi direktor agencije za civilno letalstvo.

N1 je poročal, da naj bi se Vukovićeva po odhodu s strankarske funkcije preselila v podjetje v lasti Martina Odlazka, in sicer na enega od menedžerskih položajev.

Razdiralno vedenje

Za osvežitev spomina dodajmo, da je bil Andraž Osim prvi, ki je kritično spregovoril o razmerah v Gibanju Svoboda: »Kako deluje stranka, vidimo že s tem, da se vdira v kabinete, da se kliče ministre, se jih sname s kljuke, daje se jim navodila, odslavlja se ljudi v kabinetih. /.../ Pri nas je bila kritika nemudoma sprejeta kot rušitev in oportunizem. V stranki je ogromno ljudi, ki izražajo nezadovoljstvo, saj so bili izigrani. To večinoma ne pride v javnost, ker se nekateri člani bojijo in so finančno odvisni od stranke.« Osim je bil svetovalec predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, in čeprav je več članov Gibanja v neformalnih pogovorih zatrdila, da je Osim povedal resnico, se je moral posloviti Osim, ne Vukovićeva.

Spomnimo še na afero poslanski telefon, ko naj bi poslanci morali pokazati mobilne telefone, da bi se tako ugotovilo, ali je bil kdo izmed njih vir novinarjem. Mojca Šetinc Pašek je za svojo izključitev iz stranke obtožila ravno Vukovićevo in Damirja Črnčca. Vmešavanje v delo policije in ministrstva za notranje zadeve sta ji očitala tudi Tatjana Bobnar in Boštjan Lindav. Oba sta morala oditi.

Glavna točka dnevnega reda včerajšnje seje sveta Gibanja Svoboda naj bi bile sicer priprave na evropske volitve. Kandidatne liste naj še ne bi potrdili.