Po pričakovanjih ni šlo zlahka, a slovenska košarkarska reprezentanca je na prvi tekmi kvalifikacij za evropsko prvenstvo 2025 svojo nalogo opravila zgledno. V Kopru je proti Ukrajini v prvem polčasu večino časa zaostajala, v drugem pa nato le strla tudi nekoliko upehanega nasprotnika. Priložnost za drugo zmago in že odločen korak k prvenstvu stare celine bodo evropski prvaki iz leta 2017 imeli v nedeljo proti Izraelu.

Medtem ko je ukrajinska reprezentanca v Koper pripotovala z vsega enajstimi igralci, so zdravstvene težave doletele tudi Slovenijo. Dan pred tekmo je namreč na treningu udarec prejel Aleksej Nikolić, zato soigralcem danes ni mogel pomagati. Kapetan Klemen Prepelič je še v ponedeljek zatrjeval, da mu ob Nikoliću in Žigi Samarju ne bo potrebno igrati na mestu organizatorja igre, a se je to nato spremenilo. Sekulić je s premešano začetno peterko brcnil v temo, saj so Ukrajinci hitro povedli, prav prihod Prepeliča s klopi pa je spremenil potek dogodkov na igrišču. Delni izid 10:0 je Slovenijo vrnil v enakovreden položaj, gostje pa so imeli vse večje težave z osebnimi napakami, kar so gostitelji spretno izkoriščali s črte prostih metov. Kljub temu je imela Ukrajina še naprej rahlo pobudo, glavno zaslugo za to pa je imel organizator igre Oleksandr Kovljar, ki je odlično vodil svoje moštvo. Slovenija je imela težave tudi s fizično premočjo nasprotnika in dejstvom, da ob Prepeliču ni imela niti enega posebej razpoloženega posameznika. Zaostanek za točko ob polčasu je bil tako glede na videno še ugoden.

Med glavnim odmorom so gostitelji očitno zbistrili misli, saj so se na parket vrnili s precej več energije in požrtvovalnosti v obrambi ter idejami v napadu. Napadalno breme s pleč Prepeliča je pričakovano prevzel Jaka Blažič, ki je hitro zadel štiri mete za tri točke, ob nekaj izgubljenih žogah nasprotnika pa je Slovenija lažje zadihala. Ker je sodniška trojica Ukrajincem do sredine tretje četrtine zapiskala že kar 21 osebnih napak, Slovenija pa je do tedaj izvajala 29 prostih metov, je živce izgubil njihov selektor Vitalij Stepanovski, si prislužil drugo tehnično napako in bil izključen. V zadnjih deset minut je Slovenija krenila z enajstimi točkami naskoka, kar je bilo dovolj za mirno končnico in prvo zmago v kvalifikacijah za evropsko prvenstvo.

»V prvem polčasu smo se nekoliko lovili, v drugem pa smo predvsem dvignili igro v obrambi. Bili smo precej bolj agresivni in borbeni. S tem smo Ukrajino prisilili v kar nekaj zgrešenih metov, kar smo nato izkoristili v napadu. Vedeli smo, da bo na koncu odločala prav obramba. Napadalno imamo nadarjeno ekipo, ki lahko proti vsakemu nasprotniku doseže veliko število točk. Tokrat smo se ustavili pri 87. Ko smo dvignili še obrambo, smo naredili razliko in prišli do zmage. Obramba bo ključna tudi na tekmi proti Izraelu,« je misli po zmagi strnil slovenski selektor Aleksander Sekulić. Z uspehom je bil zadovoljen tudi Klemen Prepelič. »Uživam v igranju za reprezentanco, kar se vidi tudi v moji igri. Na Ukrajino smo se dobro pripravili, saj je nismo niti za trenutek podcenjevali. V prvem polčasu smo se iskali, v drugem pa dvignili raven na obeh straneh igrišča. Obramba je bila bolj agresivna, napad pa bolj tekoč. V drugih 20 minutah smo prejeli vsega 33 točk, kar je vodilo za naprej.«