Veliko uslugo so slovenskim rokometašem v prvi tekmi zadnjega kroga drugega dela EP v Hamburgu naredili Nizozemci, ki so s Portugalci igrali neodločeno 33:33. Nizozemsko darilo so izbranci Uroša Zormana izkoristili na najboljši možen način, čeprav je bila na drugi strani trikratna zaporedna svetovna prvakinja Danska, ki jo je Slovenija do zdaj na EP dvakrat že premagala. Prvič leta 1996 v tekmi za 11. mesto na EP v Španiji (27:24), drugič pa štiri leta pozneje v Zagrebu (28:24), ki se ga bodo slovenski rokometaši vedno radi spomnili, saj so si na njem po zmagi nad Hrvaško v tekmi za peto mesto priigrali nastop na olimpijskih igrah v Sydneyju. Tokratna zmaga nad svetovnimi prvaki jim olimpijskih iger še ni prinesla, še več, z njo so si na marčevskih kvalifikacijah celo nekoliko otežili pot do Pariza, saj bodo igrali v skupini z dvema evropskima reprezentancama.

Ferlin v prvem polčasu z desetimi obrambami

Danski selektor Nikolaj Jacobsen, ki že sedmo leto vodi eno najboljših rokometnih reprezentanc na svetu, je na tribuni pustil svojega najboljšega strelca na letošnjem EP Mathiasa Gidsela, ob njem pa sta počivala še Simon Pytlick in Magnus Saugstrup. V prvem polčasu v danskih vratih tudi ni bilo Emila Nielsena, kar so slovenski rokometaši, ki so še tretjič zaporedoma igrali brez obolelega Blaža Blagotinška, optimalno izkoristili. Z dvema zaporednima goloma Kristjana Horžena so v deseti minuti povedli s 5:3, v 25. minuti pa je Nejc Cehte zadel za 13:10. Razlika treh golov je bila tudi ob odhodu za odmor, ko se je pet sekund pred koncem prvega polčasa med strelce vpisal Staš Jovičić. Iz prvega polčasa velja omeniti še deset obramb Klemna Ferlina, ki je bil ob koncu tekme izbran za najboljšega posameznika tekme.

V drugem polčasu je Jacobsen v gol poslal Emila Nielsena, vratarja z najboljšim odstotkov ubranjenih strelov na tem prvenstvu, več je igral tudi Mikkel Hansen. Slovenski napad ni bil več tako učinkovit kot v prvem polčasu, slabša je bila, vsaj na začetku drugega polčasa, tudi obramba. Do 40. minute, ko je Danska po golu Michela Damgaarda povedla z 20:18, so slovenski rokometaši dosegli le en gol. Toda po minuti odmora, ki jo je zahteval selektor Zorman, so spet prikazali veliko boljšo igro. V 47. minuti je Aleks Vlah izid izenačil (21:21), s fanatično igro v obrambi, v vratih se je nekajkrat izkazal tudi Urban Lesjak, ki je branil v drugem polčasu, in po golu Kristjana Horžena je Slovenija deset minut pred koncem tekme povedla s 23:22, štiri minute pozneje pa je Nejc Cehte zadel za 24:22. Do konca tekme se Danci, ki kar osem minut niso dosegli gola, niso več vrnili v igro, tekma pa je bila odločena minuto pred koncem, ko je Vlah dosegel še svoj peti gol na tekmi za vodstvo s 27:24.

Mačkovšek: Sedmi danski zunanji igralec je še vedno vrhunski

»Ta zmaga nam je v prvi vrsti dvignila samozavest in odprla vrata mimo dvomov, ali smo sposobni igrati z velikimi reprezentancami, ne glede na to, da so Danci igrali brez treh ključnih igralcev. Ni čisto vseeno, kot smo danes videli, ampak imajo res veliko bazo igralcev in premagati tako ekipo je velika stvar. Potujemo v Köln in zagotovo smo ujeli nastop v olimpijskih kvalifikacijah,« je bil po tekmi vesel Uroš Zorman. Zadovoljstva nad zmago proti svetovnim prvakom pa ni skrival niti Borut Mačkovšek: »Če smo že imeli možnost za tretje mesto, smo si jo želeli tudi izkoristiti, čeprav smo morali premagati najboljšo ekipo na EP, kar je še toliko slajše. Mogoče bo kdo rekel, da so Danci počivali, ampak tudi če pride njihov sedmi najboljši levi zunanji, je še vedno vrhunski in igra v velikem klubu. Premagati ekipo, kot je Danska, ni nikoli lahka naloga.«

Izidi 5. kroga v skupini II: Nizozemska – Portugalska 33:33 (17:15), Slovenija – Danska 28:25 (17:14), Norveška – Švedska 33:23 (15:12), vrstni red: Danska 8, Švedska 6, Slovenija 6, Portugalska 5, Norveška 4, 6. Nizozemska 1.