Fides je z vladno stranjo ob današnjem začetku stavke zdravnikov in zobozdravnikov, ki bo trajala do preklica oziroma sklenitve stavkovnega sporazuma, danes znova sedel za pogajalsko mizo. A uspeha očitno ni bilo. »Vedno bolj jasno postaja, da so pogajanja vlade samo pesek v oči delavcem v zdravstvu, bolnikom in vsem ostalim prebivalcem, ker se reševanje stavkovnih zahtev sploh še ni začelo,« so sporočili iz Fidesa. Podpredsednik sindikata Milenko Stanković je dejal, da se je to videlo tudi danes, saj vlada še naprej v ničemer ne naslavlja njihovih stavkovnih zahtev.

Poudaril je, da zahtevajo zgolj to, da se izvrši, kar je vlada podpisala pred letom in pol in objavila v uradnem listu 28. oktobra predlani, to pa je oblikovanje ločenega zdravstvenega stebra v okviru javnega sektorja, ki bo zajel vse zaposlene v zdravstvu in opredelil njihove specifike.

Odlašanje pospešuje razgradnjo javnega zdravstvenega sistema, poudarjajo v Fidesu. Kot navajajo, to dokazujejo vsakodnevni odhodi zdravstvenih delavcev iz javnega sistema. Zato vlado pozivajo, »da se resno usede in začne izpolnjevati že dane zaveze«.

Namestnik vodje vladne pogajalske skupine Denis Kordež je po koncu današnjih pogajanj s Fidesom sicer dejal, da je vladna stran sindikatu predstavila svoja stališča, ki jih bo poslala še pisno, sindikat pa bo nanje odgovoril. »Potem tudi nadaljujemo pogajanja, predvidoma torej jutri,« je napovedal Kordež. Na vprašanja novinarjev pa tudi Kordež ni želel odgovarjati.

Vlada je sicer v nedeljo Fides ponovno pozvala, naj zaustavi stavkovne aktivnosti ter nadaljuje pogajanja. V Fidesu pa so prepričani, da se vlada spreneveda.

Delo v zdravstvenih domovih kljub zdravniški stavki večinoma poteka normalno

Zdravniki in zobozdravniki so ob 7. uri začeli stavko, dopoldne pa so z zbori stavkajočih, kjer so predstavili zahteve, za pol ure prekinili delo.  Delo v zdravstvenih domovih kljub zdravniški stavki sicer večinoma poteka normalno

V ZD Ljubljana stavka poteka podobno kot prejšnji teden, stavki pa so se pridružili posamezni zaposleni, ki so svoje delo opravljali v skladu z zakonodajo. »Zdravniki in zobozdravniki so večinoma delali normalno, bolnikov niso prenaročali, do odpovedi terminov v veliki večini ni prihajalo, «so sporočili..

Stavki so se pridružili tudi člani sindikata Fides v mariborskem zdravstvenem domu. Njihova predstavnica Maja Arzenšek povedala, da zdravniki danes kljub temu opravljajo svoje delo kot prej. »Bistvenih razlik danes ni, se pa dogovarjamo, kako naprej v primeru, da bo stavka trajala in se zaostrovala. V tem trenutku tako ni prišlo do večjih odpovedi obravnav. Če bo v prihodnje do tega prišlo, pa bodo bolniki obveščeni,« je dejala. Shoda stavkajočih danes niso imeli, je pa predviden interni sestanek, na katerem se bodo dogovorili glede nadaljnjega ravnanja.

V ZD Kranj, eni od enot Osnovnega zdravstva Gorenjske, je delo organizirano kot ob opozorilni stavki prejšnji torek - ambulante so odpre po običajnem urniku, delo v njih pa poteka v skladu z zakonsko predpisanim stavkovnim minimumom, so sporočili iz Osnovnega zdravstva Gorenjske in se pri tem sklicevali na podatke predstavnice sindikata Fides. Bolniki se v primeru zdravstvenih težav tudi v času stavke obračajo na ambulante svojih osebnih zdravnikov.

V enotah ZD Tržič, Bled, Škofja Loka in Jesenice pa zaenkrat stavka ne vpliva na delovne procese, delo v ambulantah v teh zdravstvenih domovih poteka normalno, so še pojasnili.

V ZD Koper so se stavki pridružili vsi zdravniki

V ZD Koper so se stavki pridružili vsi zdravniki. Bili so na delovnih mestih in opravljali storitve za ranljive skupine, je povedala predstavnica Fidesa Tatjana Cvetko. Kot je pojasnila, je vsak prilagodil delo populaciji, ki jo pokriva. Danes so imeli še veliko dela, saj bolnikov niso mogli obvestiti o preložitvi pregledov.

Na popoldanskem zboru stavkajočih so po besedah predstavnice sindikata ugotavljali, da so plače »minorna zadeva« med razlogi za stavko. Več je bilo govora o delovnih pogojih, med drugim o sistemu plačevanja storitev in obremenjenosti splošnih zdravnikov s pisanjem napotnic, o obveznem popoldanskem delu in o pomanjkanju motivacijskih ukrepov.

Mnenja bolnikov o zdravniški stavki so sicer različna. Eden od bolnikov je za STA dejal, da stavko zdravnikov podpira, saj so plače na splošno prenizke. Medtem ko je drugi bolnik povedal, da stavke ne podpira, saj se zdravniki borijo le zase in ne za pomoč ljudem. »Kdor hoče delati, kdor ima zavest in bi želel ljudem pomagati, bi lahko veliko naredil,« je prepričan.