ZN ocenjujejo, da ima okoli 700.000 žensk in deklet v Gazi menstrualne cikle, vendar zaradi vojne zdaj nimajo ustreznega dostopa do osnovnih higienskih izdelkov, kot so vložki, toaletni papir ali celo tekoča voda in stranišča. Po podatkih ZN so zaradi teh razmer ženske in dekleta v Gazi izpostavljene tveganju za resne okužbe sečil. 

Kljub temu se ženske trudijo najti načine za spopadanje s svojimi menstrualnimi ciklusi. Ruba Akkila, ki deluje na področju zaščite žensk in otrok, je za NPR povedala, da se vložki sicer občasno pojavijo na policah, vendar so do šestkrat dražji od običajne cene, zaradi česar so nedosegljivi za večino. Številne Palestinke so se posledično zatekle k alternativam, kot je jemanje tablet za preložitev menstruacije. Te se običajno predpisujejo za stanja, kot so huda menstrualna krvavitev, endometrioza in boleče menstruacije, vendar pa imajo številne stranske učinke, ki lahko povzročijo krvavitve iz nožnice, slabost, spremembe menstrualnega cikla, omotico in nihanje razpoloženja.

Majhni koščki šotorov namesto vložkov

Pri ActionAid so izvedeli, da je stanje trenutno tako nevzdržno, da nekatere ženske režejo majhne koščke šotorov, da bi jih uporabile namesto vložkov, s čimer tvegajo okužbo. Poleg tega se v Gazi soočajo s hudim pomanjkanjem vode, zato je tuširanje nemogoče. 

»Predstavljajte si, da morate svojo menstruacijo obvladovati brez izdelkov za menstruacijo, toaletnega papirja ali mila in brez možnosti, da bi se lahko umili. Poleg tega pa ste brez zasebnosti. To je trenutno resničnost za stotine tisoč žensk in deklet v Gazi. To ni samo žalitev njihovega dostojanstva – je tudi resnična nevarnost za zdravje,« je izpostavil Riham Jafari, koordinator za zagovorništvo in komuniciranje pri ActionAid Palestine. 

V nevladni organizaciji Action Against Hunger pa so izpostavili, da je veliko ženskih oblačil umazanih z menstrualno krvjo, prav tako pa nekatere iste higienske pripomočke uporabljajo zelo dolgo, kar povečuje tveganje za okužbe.

Rojevanje je nočna mora

Od bolnišnic v Gazi je po izraelskem bombardiranju ostalo bolj malo, večina zdravstvenih ustanov je namreč popolnoma neustreznih. Ženske so tako primorane roditi brez anestezije, v budnem stanju in brez protibolečinskih tablet pa morajo prestati carski rez. Nekatere so prisiljene roditi tako rekoč na ulici brez osnovne zdravstvene oskrbe. »Nekatere ženske morajo roditi v zavetiščih, na svojih domovih, na ulicah med ruševinami ali v prenatrpanih zdravstvenih ustanovah, kjer se sanitarne razmere slabšajo, tveganje za okužbe in zdravstvene zaplete pa je večje,« opozarjajo v ZN.