Najboljši slovenski smučarski skakalec doslej Peter Prevc (231,1 točke) je bil deveti na prvi tekmi te sezone za svetovni pokal v Sapporu na Japonskem. Zmagal je Avstrijec Stefan Kraft (263) in s tem povečal vodstvo v seštevku pokala. Drugi je bil domačin Rjoju Kobajaši (262,6), tretji Nemec Andreas Wellinger (256,9).

Enaintridesetletnemu slovenskemu skakalcu, ki se bo po koncu sezone tekmovalno upokojil, ni uspelo, da bi na prizorišču olimpijskih iger leta 1972 še enkrat stopil na zmagovalni oder, a je spet prišel med deseterico.

»Deveto mesto je super rezultat. Po prvi seriji je mogoče kazalo še bolje, ampak so se na mizi zgodile še določene napake, kar me je oddaljilo od boja za stopničke,« je za Smučarsko zvezo Slovenije (SZS) dejal najstarejši od bratov Prevc. V Sapporu je zabeležil štiri od svojih za slovenske skoke rekordnih 23 zmag, zadnje na tem japonskem prizorišču se je veselil 11. februarja 2017.

Prevc, ki bo konec marca v Planici sklenil bogato športno pot, je bil šesti po prvi seriji. A je za vodilnim Kobajašjem zaostajal le za sedem točk, kar mu je omogočalo tudi boj za najvišja mesta. Drugi po prvem skoku je bil Kraft, tretji pa Daniel Tschofenig, koroški Slovenec iz avstrijske reprezentance.

V zelo spreminjajočih vetrovnih razmerah sta se le še dva Slovenca uvrstila v finale, a nista imela možnosti za vrhunski dosežek. Domen Prevc je bil 23., 24. pa Lovro Kos. Prvemu se je po finalu uspelo uvrstiti med 20 najboljših, z 211,8 točke je pristal na 19. mestu, drugi je pridobil eno mesto (206,5).

V finale se nista uvrstila na 31. mestu Timi Zajc (88,6), ki je za mesto in štiri desetinke zgrešil drugi skok, in Žak Mogel (36,1), ki je končal na zadnjem, 50. mestu.

»Za nami ni ravno dober dan, edina izjema je Petrovo solidno deveto mesto. Ostali fantje so bili pod pričakovanji, zato moramo jutri dvigniti raven in prikazati boljše skoke,« je na kratko za SZS nastope svojih varovancev ocenil Hrgota.

Tschofenig, 21-letni član Športnega društva Zahomec, je v izenačenem finalu zdrsnil z zmagovalnega odra na peto mesto, nanj se je povzpel prvi izzivalec za veliki globus Krafta Wellinger. A je bilo 135 m Nemca premalo za kaj več kot tretje mesto. Kraft je za 139 m dobil boljše ocene za slog tudi od Kobajašija, ki je skočil pol metra manj za drugo mesto. Med najboljšima so bile na koncu le štiri desetinke razlike.

Kraft je slavil 39. zmago v pokalu v karieri. Tretje mesto na večni lestvici vseh časov si deli s Poljakoma Kamilom Stochom in Adamom Malyszem, pred njim sta njegov rojak Gregor Schlierenzauer (53) in Finec Matti Nykänen (46).

Do točke tudi 51-letni Kasai

Veselil se je tudi legendarni Noriaki Kasai. Varovanec nekdanjega slovenskega skakalca in glavnega trenerja Matjaža Zupana je pri 51-letnih po štiriletnem premoru znova osvojil točko v svetovnem pokalu za 30. mesto ob svojem 570. nastopu v tem tekmovanju. Točko si je priskakal 34 let po tem, ko jih je prvič osvojil, ter pet let za tem, ko mu je to uspelo zadnjič pred današnjo tekmo.

V nedeljo bo v Sapporu še druga tekma, ki se bo začela ob tretji uri zjutraj po slovenskem času.