16. 1. 2024 | Nika Arsovski
Deli
To je eden in edini dirkač F1, ki so ga diskvalificirali, ker je vozil prepočasi (foto: Facebook)
Facebook

Od vseh rekordov v svetu formule 1 je morda ta, ki ga je postavil britansko-kanadski dirkač Alan Victor "Al" Pease, najbolj neposrečen.

V športu, kjer hitrost pomeni vse, bodo nekateri v cilj prispeli hitreje kot drugi. A Alan Victor "Al" Pease se je v zgodovino po navedbah spletnih virov vpisal kot edini dirkač, ki so ga diskvalificirali zaradi prepočasne vožnje.

Preprosto - prepočasen

Pisalo se je leto 1969 in dirkači so se zbrali na dirkališču Mosport za VN Kanade. Voznik britanskih korenin je sedel za volanom starejšega dirkalnika Eagle-Climax T1G. Na dirki je slavil Jacky Ickx, Al Pease pa je bil diskvalificiran po 22 prevoženih krogih (vodilni je takrat odpeljal svoj 46. krog), ker je vozil prepočasi. Sicer je dirko začel s sedemnajstega startnega mesta med 20 dirkači.

Gradn Prix

Al Pease je bil takrat star že 48 let, a pri Castrolu zaradi let niso imeli pomislekov in prijavili so ga na VN Kanade.

...in vpisal se je v zgodovino

Pease se je rodil v Angliji in je bil med drugo svetovno vojno pilot RAF, po vojni pa se je preselil v ZDA in nato Kanado kjer je dejansko delal kot ilustrator. Ker mu je bila hitrost kot vojaškemu pilotu blizu, je po vseh dirkah v Kanadi želel nastopiti tudi na dirki formule 1, a tam naletel na povsem drugačen dirkaški svet.

Trikrat se je poskušal v formuli 1 z le enim nastopom v sezoni, vsakič na VN Kanade, težav pa ni manjkalo. Leta 1967 je dirko sicer končal, a s 43 krogi zaostanka za zmagovalcem Jackom Brabhamom. Leto kasneje je spet poskušal in se celo kvalificiral s 15 sekund slabšim časom od takrat najhitrejšega Jochena Rindta, na dirki pa ni nastopil, ker mu jo je pred startom zagodel motor.

Leta 1969 naj bi bilo drugače. In je bilo, saj je napisal posebno zgodbo v zgodovini formule 1. Britansko-kanadskega dirkača so takrat posedli za volan dirkalnika z 2,8-litrskim motorjem Climax L4 s 345 "konji", s katerim je bil na treningu sedemnajsti. Njegova povprečna hitrost na dirki se je gibala okrog 70 km/h. Po njegovih 22 krogih so ga diskvalificirali, saj je onemogočal nemoteno dirkanje drugim, hitrejšim dirkačem.

Al Pease je tako postal edini dirkač, ki je bil diskvalificiran na dirki formule 1 - Veliki nagradi Kanade leta 1969 - ker je bil prepočasen. Sicer je večino svojih dirk odpeljal v domačih dirkaških prvenstvih, umrl pa je leta 2014 v starosti 92 let.