Kot so v sporočilu za javnost pojasnili v sindikatu, so danes ob 10.35 prejeli vabilo na pogajanja ob 14. uri. Skupaj z vabilom pa so bili seznanjeni tudi s sklepom vlade o imenovanju pogajalske skupine. Vladno stran so obvestili, da zaradi poteka stavke pogajanj v tem terminu ni možno izvesti, in prosili, da jim čim prej posredujejo vladna izhodišča, iz katerih bo razviden mandat v ponedeljek imenovane pogajalske skupine, da bodo lahko z njimi pred srečanjem seznanili glavni stavkovni odbor, ki predstavlja pogajalsko skupino Fidesa. Kot so navedli, so vladna pogajalska izhodišča nato z opravičilom vodje vladne pogajalske skupine naknadno prejeli ob 11.55.

Glavni stavkovni odbor se bo na daljavo sestal danes ob 15. uri. V Fidesu pa so pojasnili, da so pripravljeni na srečanje z vladno pogajalsko skupino že danes, takoj po zaključku seje glavnega stavkovnega odbora sindikata. Tako so vladni pogajalski skupini predlagali, da pogajanja začnejo predvidoma po 17.30 in da pogajanja izvedejo »na daljavo«, torej preko spletnih komunikacijskih orodij.

Odgovor vladne pogajalske skupine še čakajo. Vladni strani pa so predlagali tudi termin za nadaljevanje pogajanj, in sicer v sredo ob 10. uri. »V Fidesu si, kot že ves čas opozarjamo, želimo pohitritve reševanja stavkovnih zahtev, torej z učinkovitimi pogajanji,« so še zapisali v sporočilu.

Preberite še:

Negotovost tudi tik pred stavko

Stavka zdravnikov: Kako bodo prestavljali operacije in preglede

Vrenje v zdravstvu: Zadnji v vrsti

Zdravniki od 7. ure stavkajo

Zdravniki so ob 7. uri začeli enodnevno opozorilno stavko. Na svoje zahteve ob tem opozarjajo na zborih stavkajočih. V UKC Ljubljana, kjer so se podobno kot še v več drugih bolnišnicah zbrali ob 8. uri, jih je nagovoril tudi predsednik sindikata Fides Damjan Polh. »Ponosen sem, da vidim polno dvorano. Hvala za podporo,« je dejal.

»Zdravniki smo v stiski tako kot pacienti. Delamo preveč, prekomerno, smo utrujeni, zanemarjamo družine. Čas je, da umirimo naše delo,« je na zboru v Univerzitetnem kliničnem centru (UKC) Ljubljana poudaril predsednik Sindikata zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. Vlado je pozval, naj omogoči, da bodo v javnem zdravstvenem sistemu zadovoljni, da jih bo dovolj. Čeprav so v koordinaciji zdravniških organizacij večkrat dali pobudo, po njegovih besedah niso bili uslišani. Namesto, da bi gradili sistem na novo, da bi bili partnerji odločevalcev, so ostali ob strani, je opozoril Polh.

Polh je v izjavi za STA sicer pojasnil, da so dobili obvestilo, da je vlada imenovala pogajalsko skupino za pogajanja z njimi. A kot je dodal, gre za isto pogajalsko skupno, s katero so se razšli 20. decembra, ko ni imela nobenega mandata in niso naredili nobenega koraka naprej, sestanek pa so končali po nekaj minutah. »To ne obeta nič dobrega za nadaljnje korake, nadaljnje reševanje nastale situacije,« meni Polh.

Prevolnik Rupel: Dogovor s Fidesom je mogoče doseči v kratkem času

Današnja stavka zdravnikov in zobozdravnikov je po mnenju ministrice za zdravje Valentine Prevolnik Rupel nepotrebna. Potem ko je vlada v ponedeljek vendarle imenovala pogajalsko skupino, je po besedah ministrice verjetno, da se bodo pogajanja z zdravniškim sindikatom Fides začela že danes. Meni, da je dogovor mogoče doseči v zelo kratkem času.

Ministrica je poudarila, da se vlada sicer želi z zdravniki pogajati v okviru centralnih pogajanj in doseči dogovor o novem zdravstvenem plačnem stebru. Čeprav je stavka pravica zdravnikov in zobozdravnikov, je ta nepotrebna, je dejala ob robu obiska Psihiatrične bolnišnice Begunje.

Vladna stran si po njenih besedah želi k pogajanjem pristopiti zelo konstruktivno, da ne bi prišlo do zaostrovanja. Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides namreč po današnji enodnevni opozorilni stavki s prihodnjim tednom napoveduje začetek stavke do preklica. »Verjamem, da na obeh straneh premoremo toliko volje in energije, da bomo ta korak naredili in da zaostrovanje ne bo potrebno,« je poudarila. Po njenih besedah pogajanja vedno potekajo tako, da je treba nekje popustiti, nekje pridobiti in najti skupno stališče.

Na vprašanje, ali je dogovor mogoče skleniti do prihodnjega tedna, saj je premier Robert Golob pred dnevi zatrdil, da vlada na parcialne dogovore ne bo pristajala, Fides pa ima po drugi strani konkretne zahteve, je odgovorila, da je to vprašanje treba pustiti pogajalski skupini. »Se pa strinjam, parcialni pristop ni možen,« je poudarila in spomnila na pretekle parcialne dogovore, ki da so vodili v neskladja, ta pa so zdaj problem. Zato je k pogajanjem treba pristopiti centralno, enotno in zagotoviti celovit sistem plač v javnem sektorju, je poudarila.

Delo okrnjeno, a ničesar ne bodo spregledali

Delo zdravnikov med stavko poteka v okrnjeni obliki, nekateri bolniki bodo prenaročeni. A Polh zagotavlja, da bodo vsak primer pogledali in nič ne bo spregledano. Nujna zdravstvena stanja pa bodo obravnavali tako kot sicer. Kot je pojasnil, informacije, koliko zdravstvenih storitev je bilo odpovedanih, nima. Več pa bodo lahko povedali v sredo, ko bodo opravili analizo poteka stavke. Pri tem pa je Polh poudaril, da gre za stavko, katere namen je, da se v zdravstvu nekaj premakne.

Glavni razlog za zdravniško stavko, ki so jo v Fidesu napovedali 18. decembra, je neuresničitev vladnih zavez iz že podpisanih sporazumov. Gre za zamik pri oblikovanju plačnega stebra za zdravstvo, s katerim naj bi uredili specifike dela zaposlenih v zdravstvu, tudi zdravnikov, delu in zahtevnosti zdravstvenih poklicev pa naj bi bila prilagojena tudi plačna lestvica. Prav tako zahtevajo odpravo plačnih nesorazmerij, ki so nastala po posegu v plačni sistem, ko so se plače zvišale mladim zdravnikom, starejšim pa ne toliko.

Na Zdravniški zbornici podpora stavki zdravnikov in zobozdravnikov

Na Zdravniški zbornici Slovenije so izrazili podporo stavki zdravnikov. Zahteve za ureditev pogojev dela zaposlenih v zdravstvu so po njihovih navedbah upravičene, saj je to vitalno za ohranitev javnega zdravstvenega sistema. Pozvali so k čim prejšnjemu iskanju ustreznih rešitev, ki bodo predvsem v korist uporabnikov javnih storitev.

»Prepričani smo, da smo tudi tokrat v zahtevah s prebivalci na isti strani, ko zahtevamo konec večletnega sprenevedanja in odlašanja nujnih sprememb,« so zapisali na zbornici. Ustrezni delovni pogoji so ob boljši organizaciji dela in zagotavljanju ustrezne infrastrukture ključni branik javnega zdravstva.

Mednarodno primerljivi podatki (OECD) jasno potrjujejo veliko pomanjkanje zdravnikov, ki ga občutijo tako prebivalci kot vsi zaposleni v zdravstvenem sistemu. Zato je izrednega pomena, da skušamo napeti vse sile in zadržati zdravnike kot tudi ostale ključne zdravstvene delavce in sodelavce v našem javnem zdravstvenem sistemu, so pojasnili.

Dodali so še, da si zdravniki stavke nikoli ne želijo, saj pomeni velik organizacijski zalogaj in neprijetnost tako za uporabnike zdravstvenih storitev kot za zaposlene v zdravstvu, zato si želijo, da se čim prej poišče sprejemljive rešitve.

Na vladni strani stavko zdravnikov obžalujejo, rešitev vidijo v dogovoru za skupno mizo

Ob današnji zdravniški stavki na vladni strani poudarjajo, da lahko le za skupno mizo dosežejo dogovor, ki bo sprejemljiv za obe pogajalski strani, za javnofinančno stanje države ter bo v dobro bolnikov. Ob tem so izpostavili, da je vlada za boljše pogoje v zdravstvu uvedla številne ukrepe, dvignile so se tudi plače zdravnikom.

Kot so v skupnem sporočilu zapisali na ministrstvih za javno upravo in zdravje, vlada obžaluje, da se je Sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Fides »odločil za stavko, zato ga vnovič vabi k dialogu in poziva, da v interesu vseh državljank in državljanov napovedano stavko prekliče«. Fides je namreč po današnji opozorilni stavki napovedal tudi splošno stavko, ki se bo začela 15. januarja in bo trajala do preklica.

Na ministrstvih so poudarili, da kompromis in dogovor, ki bo sprejemljiv za obe pogajalski strani, za javnofinančno stanje države ter bo v dobro bolnikov, lahko dosežejo »le za skupno mizo in v konstruktivnem dialogu med vlado in sindikati in ne na plečih bolnih«. Ponovili so, da želi vlada plačni sistem v javnem sektorju urediti celovito, saj bi predčasna oziroma parcialna uresničitev dogovora o povišanju plač za eno skupino lahko sprožila stavkovni val. Zato ocenjuje, da parcialni dogovori in parcialni dvig plač samo eni poklicni skupini niso prava pot pri iskanju skupnega konsenza in celostne ureditve plačnega sistema.

Izstopa zdravnikov in zobozdravnikov iz enotnega plačnega sistema na vladni strani ne podpirajo. Kot so zapisali, verjamejo, da bodo »v dialogu z zdravniki in zobozdravniki v okviru enotnega plačnega sistema javnega sektorja vzpostavili sistem, ki bo ustrezno odgovarjal na današnje izzive«.

Plače zaposlenih v zdravstvu so se v preteklem letu zvišale kar dvakrat

Na ministrstvih so pri tem izpostavili, da so se plače zaposlenih v zdravstvu v preteklem letu zvišale kar dvakrat - januarja in aprila. Od oktobra 2022, ko so vlada in sindikati sklenili sporazum o uskladitvi osnovnih plač za 4,5 odstotka, pa do aprila 2023 so se plače zdravnikov in zobozdravnikov v povprečju zvišale za 4,46 plačnega razreda, kar na letni ravni predstavlja 80,8 milijona evrov.

Primerjava povprečja prvih osmih mesecev leta 2023 s povprečjem leta 2022 kaže, da so se plače v tej plačni skupini v povprečju zvišale za 16,77 odstotka, povprečna mesečna bruto plača v zasebnem sektorju pa je višja za 7,4 odstotka. V povprečju se je plača zdravnikov dvignila za 683 evrov.

V sporočilu so spomnili, da je bil dodaten plačni razred, ki ga je bila glavnina zaposlenih v javnem sektorju deležna z aprilom 2023, »že prvi vladni korak k odpravi nesorazmerij v osnovnih plačah, ki so jih s parcialnimi dogovori in posegi v plače zgolj določenih dejavnosti povzročile minule vlade«.

Odpravljen pa je bil tudi plačni strop,torej omejitev, po kateri lahko javni uslužbenci z napredovanji dosežejo največ 57. plačni razred, v višje plačne razrede pa so uvrščeni le funkcionarji. Po navedbah ministrstev je 36,17 odstotka od skupno 7251 zdravnikov in zobozdravnikov uvrščenih v 59. plačni razred z osnovno bruto plačo, določeno v višini 4475 evrov. Decembra lani pa je bil parafiran dogovor, po katerem se bodo plače v javnem sektorju z junijem uskladile v višini 80 odstotkov inflacije v obdobju december 2022-december 2023.

Vlada po njihovih navedbah intenzivno nadaljuje tudi s »prenovo zdravstvenega sistema po korakih in celovito«. Nedavno sprejet zakon o interventnih ukrepih na področju zdravstvenega varstva med drugim uvaja ukrepe na področju lažjega zaposlovanja tujcev zdravnikov. Za boljše delovne pogoje v zdravstvu pa je vlada uvedla tudi številne ukrepe, kot so nagrajevanja timov družinske medicine, dodatek za povečan obseg dela za posebne obremenitve, nagrajevanje specializantov družinske medicine in dodatni razpis zdravniških specializacij, so še izpostavili v sporočilu.