»Končno naredim izpit za avto in zdaj mi tile rečejo, da lahko oddam vlogo šele v četrtek. Ne moreš verjeti,« se je zaman razburjal mladenič pred upravno enoto (UE) Ljubljana na Linhartovi. Opravek mu je preprečila stavkovna straža, ki ga je pred vrati obvestila, da bo večina upravnih enot po državi do četrtka stavkala zaradi prenizkih plač in preobremenjenosti. »Vrata smo zaprli, midva pa sva tukaj, da lahko vsako osebo, ki pride, povprašava, ali je prišla uredit nujno zadevo. Če je nujna, stranko spustiva naprej, da zadevo uredi,« je povedal stavkovni stražar Miha Frece. »Stavkamo, ker je ljudi na upravni enoti premalo, nalog pa iz leta v leto več. Tako ne gre več naprej. Zmanjšati je treba obseg nalog in povečati število zaposlenih. Z manj ljudmi ne moreš narediti več. Tako preprosto ne gre,« je bil jasen Frece.

Stavka je edini način

»Praksa je pokazala, da je stavka edini način, da se kar koli spremeni,« je pojasnil Frančišek Verk, predsednik sindikata državnih organov Slovenije. Za stavko so se odločili po tem, ko so že več let neuspešno opozarjali na kadrovsko, materialno in prostorsko stisko upravnih enot. Prihaja do velikih zamud, kar škodi tako uporabnikom kot gospodarstvu, je izpostavil Verk. Dragan Stanković, predsednik sindikata upravne enote Tobačna pa je opozoril, da delavci odhajajo, novih pa jim zaradi preskromnega plačila in pogojev dela ne uspe privabiti. Odhajajo na ministrstva in v druge bolje plačane in manj stresne dele javnega sektorja. Velik del uradnikov prejema dodatek do minimalne plače, zato zahtevajo, da se njihove plače uredijo še pred prenovo plačnega sistema. Izpostavili so, da ne zahtevajo posebne obravnave, ampak samo to, da se njihove plače uskladijo s primerljivimi poklici v javnem sektorju.

Na ministrstvu za javno upravo so že prejšnji teden poudarili, da se bodo o plačah uradnikov dogovorili v okviru pogajanj o enoviti prenovi plačnega sistema in ne parcialno, kot to zahteva sindikat. »Prihajajoča pogajanja bodo zelo naporna,« je povedal Verk. »Vladna stran bo najverjetneje hotela razvrednotiti našo stavko z obrazložitvijo, da se moramo pogovarjati o enotnem plačnem sistemu, ki naj bi se udejanjil še letos in se bo izvršil do leta 2027, ko te vlade najverjetneje ne bo več.« Ministrstvo je napovedalo, da za čas stavke delavci ne bodo prejeli plačila, je še pojasnil Verk, Stanković pa je dodal, da se bodo v tem primeru odločili za tožbo proti ministrstvu. Če ministrstvo ne bo ugodilo stavkovnim zahtevam, napovedujejo stopnjevanje v obliki bele stavke, v kateri bodo dosledno izpolnjevali vsa zakonska določila, kar bi še dodatno upočasnilo upravne postopke in še povečalo zaostanke.

Stavka v 41 upravnih enotah

Po podatkih sindikalistov so se za stavko odločili javni uslužbenci v 41 od 58 upravnih enot, kolikor jih je v državi. V večini upravnih enot bodo stavkali tri dni, v štirinajstih pa en dan. Verk je pojasnil, da se stavki niso pridružile predvsem manjše upravne enote; po njegovi oceni stavka od 2000 od 2300 uradnikov. Stavkovna straža je stranke, ki se jim je v Ljubljani zaradi osebnih razlogov mudilo s formalno sicer nenujnim upravnim postopkom, preusmerila v Kamnik in na Vrhniko, kjer ne stavkajo. Mihael Novak, načelnik upravne enote Kamnik, je sporočil, da kljub stavki vseh upravnih enot v okolici pri njih danes niso zaznali povečanega števila strank. Na vprašanje, zakaj se niso pridružili stavki, je pojasnil, da nimajo organiziranega sindikata in da se zaposleni verjetno zaradi tega niso odločili podpreti stavke.