V enem najbolj komičnih prizorov v novejši zgodovini slovenskega parlamentarizma je poslanec Gibanja Svoboda Aleksander Prosen Kralj (v naših krogih bolj znan kot Sandi Prosen, nekdanji novinar rubrike Pop In v Popovi oddaji 24 ur) tehnične težave v delovanju glasovalnih naprav, o čemer smo podrobno poročali včeraj, pripisal »kozmičnemu dežju«. In glej ga zlomka, slovita znanstvena revija Science je ravno včeraj objavila novo študijo, posvečeno kozmičnim žarkom (kar je pravilno poimenovanje fenomena, ne pa kozmični dež), v kateri ugotavljajo njihov skrivnostni izvor.

V revolucionarnem odkritju so namreč znanstveniki na opazovalnici Telescope Array v ameriškem Utahu zaznali izjemno redek ultravisokoenergijski delec, za katerega verjamejo, da izvira celo iz dela vesolja onstran Rimske ceste. Omenjena opazovalnica v Utahu je sicer opremljena s 507 detektorji, velikimi kot miza za namizni tenis, ki se razprostirajo na površini 700 kvadratnih kilometrov, deluje pa že od leta 2008; v tem času so zaznali več kot 30 ultravisokoenergijskih kozmičnih žarkov.

Kljub letom raziskav pa nikomur, niti slavnim raziskovalcem niti novinarjem revije Science, ni jasno, ali in kako ti kozmični delci lahko vplivajo na tehnologijo pri glasovanju slovenskih poslancev, ko ti socialne transferje usklajujejo z inflacijo.