Potem ko je prvi kolesar lestvice Mednarodne kolesarske zveze dan prej za skoraj minuto in pol ugnal konkurente, je tokrat z le navidez bolj zmerno taktiko najprej pokril napad Španca Mikela Lande (Soudal-Quick Step), nato pa se po takojšnjem protinapadu odpeljal novi zmagi naproti.

Pogačar se je tekmecem odpeljal 7,4 km pred koncem, ciljno črto pa je na vrhu zadnjega vzpona na Port Aine (18,4 km/6,7 %) prečkal 48 sekund pred Lando in 1:03 minute pred Italijanom Antoniom Tiberijem (Bahrain-Victorious).

To je bila že 66. zmaga v karieri za 25-letnika s Klanca pri Komendi, od tega tretja letos. Na prav vseh petih letošnjih nastopih je stal na stopničkah. Po Kataloniji mu lahko le še krizni trenutki odvzamejo 14. skupno zmago na večdnevnih dirkah, prvo po dobrem letu dni in Pariz-Nici 2023.

V skupnem seštevku ima slovenski as po treh od sedmih etapah zdaj 2:27 minute naskoka pred Lando in 2:55 minute pred danes šestouvrščenim Rusom Aleksandrom Vlasovom (Bora-hansgrohe).

Od samega začetka etape s 4000 višinskimi metri Pogačarjeva ekipa emiratov ubežnikov ni spustila predaleč v ospredje. Prednost deseterice kolesarjev namreč nikoli ni znašala več kot dobro minuto.

Na drugem vzponu je nato večino časa presenetljivo ritem narekovala ekipa Visma-Lease a Bike, a na Port de Canto (25,5 km/4,2 %) ni posebej razredčila skupine. Po spustu in začetku vzpona pa je močan ritem na zadnjem vzponu narekovala ekipa Mikela Lande.

Ta je 7,5 km pred koncem tudi napadel, a mu je Pogačar brez težav sledil, nato pa takoj pritisnil na pedala še sam in se sčasoma odpeljal tekmecem. Hitro si je nabral pol minute naskoka in zanesljivo slavil še drugi dan zapovrstjo.

V boju za drugo mesto je okoli tri kilometre pred ciljem Landa znova povišal ritem in se odlepil od Američana Seppa Kussa (Visma-Lease a Bike) in Avstralca Chrisa Harperja (Jayco-AlUla), ki sta nekoliko popustila. Tretje mesto je posledično pripadlo Italijanu Tiberiju.

V četrtek bo na sporedu edina ravninska etapa, ki bo bržčas namenjena bodisi ubežnikom bodisi maloštevilnim sprinterjem na dirki. Trasa med Sortom in Lleido bo dolga 169,2 km.