Številni Palestinci so se danes zbrali na ulici al Rašid v bližini mesta Gaza, kamor naj bi prispeli tovornjaki s humanitarno pomočjo. Izraelske sile naj bi na množico, ki je hitela proti tovornjakom, začele streljati, pri čemer je bilo ubitih 77 ljudi, še okoli 250 pa ranjenih. Trupla so reševalci že pripeljali v bolnišnici Kamal Advan in Al Šifa, je še sporočilo ministrstvo.

Eden od predstavnikov Al Šife je opozoril, da bolnišnica ni zmožna obvladovati tako visokega števila žrtev napada. »Imamo le tri reševalna vozila. Ko smo se peljali po ulici al Rašid, smo našli na desetine trupel. Že več kot štiri ure prevažamo žrtve v bolnišnice,« je dodal.

Palestinsko islamisitično gibanje Hamas je za napad okrivilo izraelsko vojsko in opozorilo, da je zagrešila »grozljiv pokol, kakršnega v zgodovini vojnih zločinov še ni bilo«. Napad po navedbah gibanja predstavlja nadaljevanje prizadevanj Izraela, da Palestince v celoti prežene z enklave.

V luči tega je Hamas Varnostni svet Združenih narodov in Arabsko ligo pozval k nujnemu zasedanju in ukrepanju, da ustavita »izraelsko množično pobijanje in etnično čiščenje v Gazi«. Vse arabske države je tudi pozval, naj prekinejo molk glede »genocida nad Palestinci« in skupaj z ZN nemudoma organizirajo dostavo hrane in medicinske pomoči v Gazo.

Na napad so se odzvale tudi oblasti v Ramali. Tamkajšnje zunanje ministrstvo je obsodilo napad in mednarodno skupnost pozvalo k nujnemu posredovanju za sklenitev premirja, ki je »edini način za zaščito civilistov«.

Huda lakota na severu Gaze

Posredniki iz Egipta, Katarja in ZDA si prizadevajo za šesttedensko prekinitev spopadov, ki jih je 7. oktobra lani sprožil napad borcev Hamasa na Izrael. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP trdijo, da bi lahko bil dogovor o premirju med Izraelom in Hamasom dosežen že čez nekaj dni. Upajo, da bo premirje začelo veljati pred začetkom muslimanskega svetega meseca ramazan.

Dogovor med Izraelom in Hamasom, o katerem se pogajajo, sicer ne predvideva popolnega umika izraelske vojske iz Gaze, k čemur poziva Hamas, temveč bi izraelske sile lahko zapustile mesta in naseljena območja. Omenjeno bi omogočilo vrnitev nekaterih razseljenih Palestincev in dobavo humanitarne pomoči. Predlogi naj bi vključevali tudi izpustitev nekaterih izraelskih talcev v Gazi v zameno za več sto palestinskih zapornikov, ki jih zadržuje Izrael. 

Agencije za pomoč Palestincem že več časa opozarjajo na hudo lakoto na severu Gaze. Tiskovni predstavnik ministrstva za zdravje je mednarodne organizacije pozval k takojšnjemu ukrepanju, da bi preprečili še več smrtnih žrtev zaradi lakote.

Svetovni program za hrano (WFP) je sporočil, da humanitarne organizacije že več kot mesec dni ne morejo dostaviti pomoči na sever Gaze, in obtožil Izrael, da preprečuje dostop. »Če se ne bo nič spremenilo, bo na severu Gaze neizbežno izbruhnila lakota,« je opozoril  namestnik izvršnega direktorja WFP Carl Skau. Izrael navedbe o blokadi pomoči zavrača. Izraelska vojska je v sredo sporočila, da je v zadnjih dneh na sever Gaze prispelo 50 tovornjakov s humanitarno pomočjo.

Vodja ameriške agencije za mednarodni razvoj (USAID) Samantha Power pa je poudarila, da mora Izrael odpreti več mejnih prehodov z Gazo, da bi lahko močno povečali nujno potrebno humanitarno pomoč. »To je vprašanje življenja in smrti,« je poudarila. 

Po navedbah ministrstva za zdravje v Gazi je skupno število ubitih zaradi izraelskega bombardiranja in vojaških operacij v oblegani palestinski enklavi danes preseglo 30.000, potem ko je ponoči na območju umrlo najmanj 79 ljudi.