Stavka zdravnikov, ki je najdaljša doslej, se po neuspešni mediaciji nadaljuje. Tudi množičnega vračanja umaknjenih soglasij zdravnikov za nadurno delo glede na današnja pojasnila ne bo. Stavkajoči zdravniki pa bodo, kot trenutno kaže, posegli po dodatnem vzvodu. V Fidesu napovedujejo, da se bodo držali standardov in normativov.

Za zdaj brez kolapsa

Dosledno upoštevanje modre knjige, ki ji je ministrstvo za zdravje pritrdilo po stavki zdravnikov leta 2016 in je bila kasneje vključena v kolektivno pogodbo za to poklicno skupino, je doslej veljalo za vzvod, ki bi lahko občutno upočasnil tempo dela v zdravstvu. Tako kot pri stavki je veliko odvisno tudi od tega, v kolikšni meri bodo zdravniki v praksi zamejevali število zdravljenj ali pregledov, ki so jih pripravljeni opraviti v delovnem dnevu. Med možnostmi, ki so jih med tokratno stavko v nekaterih okoljih omenjali nezadovoljni zdravniki, so bile še kolektivne odpovedi, ki pa za zdaj niso med dejansko uporabljenimi vzvodi.

Stavka in umiki soglasij za nadurno delo doslej niso povzročili kolapsa zdravstvene oskrbe, kakršen je grozil pri pretekli uporabi tovrstnih poti. To je deloma povezano z dodatnim zaposlovanjem v zadnjih letih, a tudi s tem, da so marsikje bolnike v tem obdobju obravnavali enako kot sicer. Na deloviščih, kjer umiki soglasij za nadurno delo povzročajo hude težave, je bila kadrovska kriza po drugi strani očitna že pred stavko.

Delo po obstoječih standardih in normativih lahko učinke stavke poveča, oblasti pa jih skušajo po drugi strani zamejiti s predlaganimi spremembami zakona o zdravniški službi. Te stavkajočim zdravnikom nalagajo dodatne obveznosti, vsebina pa v veliki meri odseva februarski vladni odlok, ki mu Fides oporeka z zahtevo za presojo ustavnosti. Poslanci so minuli teden razpravo in odločanje o predlogu novele sicer prestavili na eno od prihodnjih sej, kar so predlagali v koalicijskih vrstah. Vladna in Fidesova stran sta se kasneje strinjali o podaljšanju mediacije, ki pa je kljub temu spodletela.

Fidesova minuta molka, ministričina hvala zdravstva

Vlada trmasto vztraja pri svojih izhodiščih in se noče premakniti, je ocenil predsednik Fidesa Damjan Polh. Poudaril je tudi, da je obstoječa zakonodaja, ki zamejuje stavko, zelo restriktivna. Polh je bil obenem kritičen do ravnanja predsednika vlade Roberta Goloba. Golobovi dvomi o uspehu mediacije so po oceni sindikata vplivali na njen potek. Vse to dogajanje ni dobra popotnica za prihodnost, ocenjujejo v Fidesu. Dokler stavkajo, so se sicer še naprej dolžni pogajati, je ugotavljal Polh, ki je pred današnjo izjavo za javnost napovedal »minuto molka za javno zdravstvo«.

Ministrica za zdravje Valentina Prevolnik Rupel vztraja, da je slovensko javno zdravstvo še vedno dobro. Glede na pogovore z direktorji javnih zdravstvenih zavodov tudi ta mesec ne bo velikih izpadov zdravstvenih programov, je izpostavila. Neuspeh mediacije sicer obžaluje, zatrdila je tudi, da so na vladni strani vanjo polagali velike upe. Fides je ministrica obenem znova pozvala, naj se pridruži stebrnim pogajanjem za zdravstvo. Vladno stališče pri tem ostaja enako, kot je bilo, je poudaril državni sekretar na ministrstvu za zdravje Denis Kordež. »Poskrbeti je treba za vse zaposlene v javnem sektorju,« je poudaril Kordež, ki je tudi namestnik vodje pogajalske skupine v pogajanjih s Fidesom. Parcialni dogovori bi to ogrozili, je poudaril.