A dobrih 14 odstotkov slovenskih podjetij ob tem drži še enega asa v rokavu: mednarodni certifikat bonitetne odličnosti - ugledni »potni list«, ki slovenskim podjetjem na široko odpira vrata na mednarodnih trgih.

Razmere v partnerskih državah niso rožnate

Makroekonomsko okolje vpliva na to, kakšne uspehe lahko dosegajo podjetja, s kom bodo sklepala posle, koliko poslov, v kakšni vrednosti ipd. Razmere v državah, kamor Slovenija največ izvaža, trenutno niso rožnate. V naslednjih četrtletjih pričakujemo, da bodo spremembe v optimizmu in dobavnih verigah vplivale na stopnjo zaupanja med podjetji. Rezultati raziskave Global Business Optimism Insights družbe Dun & Bradstreet kažejo, da je v Nemčiji in Italiji stopnja optimizma nižja od povprečja, medtem ko so v Švici bolj optimistični glede gospodarstva. Posledično lahko pričakujemo več ovir pri poslovanju s podjetji iz Nemčije in Italije. Zadržanost se kaže tudi v napovedi za rast BDP, ki bo v Nemčiji letos po napovedih Evropske komisije (15. novembra 2023) negativna (-0,3 odstotka), v prihodnjih letih pa šibka (0,8 odstotka za 2024 in 1,2 za 2025). Nekoliko bolj spodbudne so razmere v Švici, kjer je napovedana gospodarska rast letos okoli en odstotek (SECO CH, 20. septembra 2023), prihodnje leto pa predvidoma okoli 1,5 odstotka. Hkrati švicarski frank pridobiva vrednost, zato je izvoz v Švico vedno bolj dobičkonosen.

Nasveti za premagovanje izzivov in rast v 2024

Prilagodite cene svojih produktov zmanjšani kupni moči v Sloveniji

V letu 2022 je bil pri nas ogromen razkorak med plačami in inflacijo, zato se zmanjšuje kupna moč in spreminja struktura potrošnje. Na inflacijo pri nas precej vpliva dvig cene hrane; v lanskem letu je bila inflacija kar 10,3 odstotna, za letos pa je napoved UMAR-ja, da bo 5,4 odstotna. Po drugi strani pa je bila v 2022 realna rast bruto plač -5,6 odstotka, medtem ko je napoved za 2023 en odstotek rasti. Ker so ljudje prisiljeni nameniti večji del plače za nujne življenjske dobrine, manj ostane za nenujne, kar pomeni, da morajo podjetja prilagoditi cene svojih produktov, da ostanejo konkurenčna.

Iščite nove poslovne partnerje v novih državah, ki niso ključne zunanjetrgovinske partnerice Slovenije

Realna rast izvoza blaga in storitev bo letos zaostajala za rastjo tujega povpraševanja v obstoječih partnericah (UMAR). V naslednjih dveh letih pričakujemo rast izvoza in rast dodane vrednosti v predelovalnih dejavnostih (UMAR). To pomeni, da obstaja priložnost za rast, velik potencial pa predstavljajo tudi novi trgi. Naši tradicionalni trgi se vsaj kratkoročno gledano ohlajajo, toda znotraj EU so še neosvojeni trgi (Skandinavija, Španija, Irska, Romunija, Bolgarija), nekoliko dlje sta veliki turško in območje Pacifiške regije ter navsezadnje – perspektiven in hitro rastoč indijski trg.  A ob tem je ključno redno ocenjevanje svojega finančno zdravja in tveganja, povezano s svojimi partnerji in dobavitelji. To vključuje analizo kreditnega tveganja, kapitalske strukture in skladnosti s standardi ESG.

Pozorno spremljajte skladnost (Compliance) vaših poslovnih partnerjev

Preverjanje poslovnih partnerjev je postal nujen proces za zagotovitev varnega, skladnega in trajnega poslovanja. Tisto, kar veste o poslovnih subjektih, s katerimi sodelujete, je le vrh ledene gore. Pod gladino se lahko namreč skrivajo številna tveganja, ki lahko škodijo ugledu vašega podjetja. Nova pametna rešitev D&B Risk Analytics Compliance Intelligence oborožuje ekipe za skladnost z vodilnimi podatki v panogi in sodobnimi zmogljivostmi, potrebnimi za premagovanje zapletenosti tveganja skladnosti tretjih oseb. Hitro in učinkovito preverite in identificirajte poslovne partnerje, preglejte subjekte in dejanske lastnike, aktivno spremljajte tveganje skladnosti, sprejemajte bolj optimalne odločitve o tveganjih.  Nov edinstven produkt na evropskem trgu lahko brezplačno testirate.

Pospešite prodajni proces

Kar 40 odstotkov zaposlenih v prodaji navaja, da pogrešajo prave informacije, s katerimi bi lahko usmerjeno nagovorili potencialne stranke, ugotavljajo pri Dun & Bradstreet. V dobi pospešene digitalizacije izkoristite moč podatkov, da si zagotovite konkurenčno prednost. S pomočjo podatkov lahko namreč prepoznate najboljše priložnosti, učinkoviteje komunicirate in hitreje sklepate posle, ki bodo vašemu podjetju prinesli dobiček. Na glede na to, ali iščete potencialne stranke, upravljate kupce ali raziskujete podjetja, vam rešitev D&B Hoovers pomaga pridobiti boljše razumevanje s poglobljenimi profili podjetij. D&B Hoovers združuje več kot 220 milijonov poslovnih zapisov iz 30.000 virov iz več kot 200 držav (vključno s Slovenijo) in lahko ga brezplačno preizkusite.

Potrdite svojo odličnost z mednarodnim certifikatom bonitetne odličnosti

Visoka bonitetna ocena vsakemu podjetju olajša poslovanje, saj z njo trgu sporoča, da dosega najvišje standarde poslovne etike, zanesljivost glede plačilne sposobnosti in dobave ter kakovosti izdelkov in storitev, kar je ključnega pomena v negotovih časih. V mednarodnem okolju je certificiranje najboljših podjetij uveljavljena praksa, preko katere podjetja dodatno utrjujejo svoj ugled in dvigujejo zaupanje. Družba Dun & Bradstreet ima dolgoletno tradicijo v podeljevanju certifikatov bonitetne odličnosti, ki so že številnim podjetjem olajšali poslovanje tako na domačem kot tudi na tujih trgih. Gre za najbolj razširjeno in ugledno certificiranje podjetij v Evropi na podlagi finančne stabilnosti, nadpovprečne kakovosti poslovanja in dobičkonosnosti ter trajnosti poslovanja. Certificirana podjetja med poslovnimi partnerji uživajo velik ugled, kar je še posebno pomembno v času splošne gospodarske negotovosti. Certifikat namreč predstavlja zrcalo podjetja in služi kot ugledni potni list pri širjenju poslovanja na mednarodne trge. Z njim lažje pridobite zaupanje novih kupcev in dobaviteljev ter si zagotovite prednost pred konkurenco.

Bonitetno odlična podjetja so zgled in motor slovenskega gospodarstva

Bonitetno odlična podjetja poslujejo bistveno bolje od povprečja celotnega gospodarstva, kažejo podatki družbe Dun & Bradstreet. V letu 2023 je bilo izmed 196.931 registriranih podjetij v Sloveniji 14,5 odstotka takšnih, ki so dosegala standarde za bonitetno odličnost. Le-ta so imela kar 94,3 milijarde evrov skupnega dohodka, kar predstavlja 64 odstotkov dohodkov vseh registriranih podjetij pri nas. Pohvalijo se lahko tudi z izjemno visoko dodano vrednostjo na zaposlenega in nizko zadolženostjo. Zaposleni v bonitetno odličnih podjetjih predstavljajo 67 odstotkov vseh zaposlenih v Sloveniji, dodana vrednost na zaposlenega pa za skoraj osem tisoč evrov presega povprečje v gospodarstvu (54.334 evrov). Medtem ko je povprečna zadolženost slovenskih podjetij 43,06 odstotna, je pri bonitetno odličnih zgolj 36,77 odstotna. Razpolagajo s 45,7 milijarde evrov kapitala, kar je 73 odstotkov tega, s čimer razpolagajo vsa registrirana podjetja v Sloveniji.

Srečko Devjak je poslovni svetovalec in analitik v družbi Dun & Bradstreet.