Vodja Hamasa Ismail Hanija je v sredo v Kairu razpravljal o morebitni novi prekinitvi ognja in okrepitvi dobave humanitarne pomoči v Gazo. Predstavnik Hamasa Gazi Hamad je za katarsko televizijo Al Jazeera potrdil, da si nekateri pravzaprav želijo le kratkotrajno prekinitev spopadov za nekaj dni ali tednov, s čimer pa se Hamas ne strinja. »Izrael bo vzel talce, nato pa bo začel nov krog množičnih pobojev nad našimi ljudmi,« je opozoril in dodal, da prizadevanja za končanje vojne ostajajo prednostna naloga gibanja.

Neimenovani uradnik Hamasa je medtem za britanski BBC sporočil, da so se pogajanja v Kairu končala brez rezultatov. »Egipt je ponudil predlog za novo humanitarno premirje, vendar je Hamas idejo o tej začasni rešitvi zavrnil,« je dejal in dodal, da se bodo pogajanja nadaljevala. Tudi ZDA so v sredo potrdile, da v Kairu potekajo resna pogajanja o novi prekinitvi ognja. »To so zelo resne razprave in upamo, da bodo nekam pripeljale,« je po poročanju tiskovne agencije Reuters dejal tiskovni predstavnik Bele hiše John Kirby.

Medtem ko Hamas vztraja pri sklenitvi trajnega premirja v zameno za izpustitev talcev, pa je izraelski premier Benjamin Netanjahu v sredo izjavil, da v Gazi ne bo prekinitve ognja, dokler Izrael ne bo dosegel vseh svojih ciljev, ki vključujejo uničenje Hamasa, izpustitev vseh talcev in konec groženj za Izrael iz Gaze. »Vsakdo, ki misli, da se bomo ustavili, nima stika z realnostjo,« je še dodal.

WHO: Na severu Gaze ni več delujočih bolnišnic

»Na severu dejansko ni več delujočih bolnišnic,« je prek video povezave iz Jeruzalema povedal predstavnik Svetovne zdravstvene organizacije (WHO) v Gazi Richard Peeperkorn. Po njegovih besedah je bila zadnja od delujočih bolnišnic na tem območju enklave arabska bolnišnica Al Ahli, vendar ponuja le še minimalne storitve, kot je prva pomoč, lajšanje bolečin in zdravljenje ran.

Po navedbah WHO je bolnišnica Al Ahli preplavljena z ljudmi, ki potrebujejo nujno oskrbo. Generalni direktor WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus je v sredo na omrežju X zapisal, da je bila omenjena bolnišnica pred dvema dnevoma še zadnja, ki je na severu Gaze izvajala operacije, zdaj pa operacijske dvorane ne obratujejo več. Dodal je, da so na severu enklave ostale še štiri odprte bolnišnice, ki pa zagotavljajo zelo omejeno oskrbo. Medtem v celotni Gazi deluje le še devet od 36 zdravstvenih ustanov.

»Ljudje umirajo od lakote in žeje«

Koordinator pomoči pri WHO Sean Casey pa je danes sporočil, da bolniki na severu Gaze ne umirajo le zaradi pomanjkanja zdravstvene oskrbe. »Ljudje umirajo od lakote in žeje,« je dejal in dodal, da so bolnišnice tam postale hospici, bolniki pa umirajo tudi zaradi okužb ran, poroča britanski BBC.

Bolnišnice in zdravstvene ustanove v Gazi so se znašle v primežu intenzivnih spopadov med izraelsko vojsko in palestinskim gibanjem Hamas, obenem pa se soočajo s pomanjkanjem zalog in elektrike. Kljub temu, da na severu enklave - pa tudi drugod - ne morejo več izvajati operacij, še vedno sprejemajo na tisoče ljudi, ki iščejo zatočišče, med njimi številne begunce.

Izrael medtem obtožuje Hamas, da zdravstvene ustanove uporablja kot skrivališča za orožje, borce in izraelske talce, ki jih je gibanje zajelo med napadom na Izrael 7. oktobra.