Branko Franc Selak je eden najprodornejših slovenskih podjetnikov po letu 1980, ki je s poštenostjo, odgovornostjo in ljubeznijo do narave hotaveljski kamen popeljal v svet slave in slavnih. Znamko Marmor Hotavlje je spremenil v sinonim inovativnosti in podjetnosti, njegovi uspehi pa so tako podjetje kot Slovenijo proslavili po celotnem svetu. S svojim prebojnim delom, velikim srcem in občutkom za sočloveka se je v družbi uveljavil ne le kot izjemen podjetnik, temveč tudi kot izjemen posameznik. Ker je s svojimi dejanji zgled inovativnosti, prodornosti, uspeha in odličnega vodenja, mu Združenje Manager podeljuje 22. priznanje za življenjsko delo na področju menedžmenta. Priznanje bo prejel na nocojšnjem januarskem srečanju Združenja Manager.

Med pionirji podjetništva v Sloveniji

Branko Franc Selak se je po končani srednji gradbeni šoli leta 1969 zaposlil v Marmorju Hotavlje in ob delu diplomiral na Fakulteti za organizacijske vede v Kranju. Leta 1980 je prevzel direktorsko mesto. Med vodenjem podjetja se je osredotočil na sodobno opremljenost podjetja, usposabljanje kadra, računalniško podprto informatiko, razvoj novih materialov in tehnologij, izvoz na zahtevne trge in predvsem na ohranitev podjetja v slovenski lasti. Vedno je stremel, da so bili v podjetju korak pred konkurenco.

Zgled inovativnosti, prodornosti, uspeha in odličnega vodenja

Tako je hotaveljska družba pod njegovo taktirko kot prvi kamnar na svetu kupila  računalniško krmiljen stroj za obdelavo kamna in razvila nove tehnologije za pridobivanje in proizvodnjo kamna, hotaveljski kamnoseki pa so sodelovali pri gradnji številnih pomembnih objektov doma in v tujini. Med njihovimi pomembnejšimi projekti je bila rezidenca takratnega iraškega zunanjega ministra. Naročilo so prejeli leta 1972. Druga prelomnica je bil konferenčni center hotela Sheraton v Zimbabveju, okrasili so ga z 10 tisoč kvadratnimi metri rdečega hotaveljskega marmorja. S kamnom so opremili tudi ljubljanski Cankarjev dom, hotel Kempinski v Minsku, na seznamu imajo še veliko drugih pomembnih objektov.

Vodilni v opremljanju velikih jaht

S trdim delom in predanostjo je podjetje postalo vodilno pri opremljanju notranjosti velikih jaht s kamnom. Do danes so opremili že več kot 140 mega jaht, med drugim so sodelovali pri gradnji največje in najprestižnejše zasebne jahte na svetu, dolge več kot 180 metrov. Danes družba velja za svetovnega voditelja v nišnem luksuznem segmentu opreme jaht. Lani so dosegli 19 milijonov evrov prometa z dodano vrednostjo 57 tisoč evrov na zaposlenega. V petih letih so prihodki zrasli za več kot 60 odstotkov. Uspeh gradijo na znanju, kakovosti in razvoju. Marmor Hotavlje, ki temelji na skoraj 300-letni tradiciji, je svetovni zgled trajnostne in dinamične rasti. Do domačega kamna - hotaveljčana - imajo trajnosten odnos. Tržijo ga kot ekskluziven kamen in po visokih cenah, s tem pa dodajajo kamenček v mozaik vizije vodilnega kamnoseškega podjetja na svetu.

Za investicije v treh letih več kot 4 milijone evrov

Svetovne razmere ne vplivajo na jahtni sektor, v podjetju pa k temu dodajajo: »Vsaj do leta 2025 se kažejo dobri obeti, saj so vse ladjedelnice zasedene z novimi naročili, za nove posle se dogovarjamo tudi za čas po letu 2025. Ne načrtujemo, da bi se opremljanje jaht zmanjšalo, saj so tudi kapacitete vseh naših partnerjev do takrat zasedene oziroma razprodane.« V podjetju so v zadnjih treh letih za različne investicije namenili več kot 4 milijone evrov. Končali so energetsko sanacijo poslovnih prostorov, posodobili proizvodnjo z najnaprednejšo tehnologijo v svetu kamna in postavili nove skladiščne prostore. V zaključni fazi je tudi postavitev sončne elektrarne na strehi. Letos so zaposlili več kot dvajset novih sodelavcev, tako da je redno zaposlenih zdaj 158.