»Ob 22.17 je severno od Grindavika na polotoku Reykjanes izbruhnil vulkan,« je v ponedeljek zvečer sporočil islandski meteorološki inštitut (IMO) in dodal, da so dogajanje posnele bližnje spletne kamere. Na posnetkih, ki so jih prenašali v živo, je bilo videti velike curke žareče oranžne lave, ki so bruhali v nočno nebo, obkroženi z rdečim dimom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Inštitut je danes sporočil, da se moč izbruha zmanjšuje, kar pa ne kaže na njegovo trajanje, temveč predvsem na dejstvo, da se je stabiliziral. Tudi na začetku prejšnjih izbruhov vulkanov na polotoku Reykjanes je bil potek podoben, so dodali.

Sporočili so še, da je vulkanska razpoka, iz katere izteka lava, dolga okoli štiri kilometre. Ta četrti izbruh v dveh letih se je zgodil tri kilometre stran od vasi Grindavik s 4000 prebivalci, ki so jo 11. novembra evakuirali, potem ko so v regiji zaradi velikega kopičenja magme in več tisoč manjših potresov razglasili izredne razmere. Vas je od prestolnice oddaljena približno 40 kilometrov.

Policija je danes sporočila, da bodo vse ceste okoli vasi zaprte še nekaj dni, da pa trenutno ni nevarnosti za prebivalce.

Upravljavec letališča Keflavik je ponoči sporočil, da letalski promet na letališču poteka normalno, motnje pa danes pričakujejo zaradi stavke kontrolorjev zračnega prometa. Letalski promet tudi sicer ni bil moten, saj vulkan ni bruhal pepela.

Vulkanski izbruhi na Islandiji, ki ima 33 aktivnih vulkanov, niso redkost, tokratni pa naj ne bi povzročil takšnih težav, kot jih je tisti leta 2010.

Takrat je izbruh z ledom prekritega vulkana Eyjafjallajokull, visokega več kot 1660 metrov, poslal v ozračje ogromne količine pepela, ki je ohromil letalski promet nad Evropo. Odpovedanih je bilo 100.000 letov za skupaj več kot deset milijonov potnikov.