V poslanski skupini Levice mu po besedah vodje Mateja T. Vatovca očitajo napetosti, ki so trajale dlje časa, eskalirale pa  v zadnjem tednu. Gre za zaposlovanje v poslanski skupini: komisija je zavrnila eno od kandidatk, Kordiš pa je s statusom poslanca pritiskal na poslansko skupino in skušal izsiliti njeno zaposlitev. »Šlo je za Kordišev osebni interes, ne pa zato, da bi se stranka okrepila,« ocenjuje Vatovec. Spor je po Vatovčevih besedah oviral delo stranke tudi v koaliciji. Zahvalil se mu je za sodelovanje, ob tem pa pričakuje, da bo Kordiš zapustil poslansko skupino, ko se vrne v parlament. O Kordiševem statusu v stranki še ni mogel povedati nič konkretnega. Če se bo stranka strinjala, da je Kordiševo ravnanje v nasprotju z njenimi načeli, bi moral odstopiti kot poslanec, meni.

Njegovo razrešitev poslanci Levice Tatjana Greif, Nataša Sukič, Milan Jakopovič in dr. Matej T. Vatovec podpirajo soglasno. Razlog za umik poslanca iz omenjenih odborov je nezaupnica »zaradi zlorabe položaja, zavajanj, pritiskov, groženj in izsiljevanja v poslanski skupini, ki so se zgodile v času njegove večmesečne bolniške odsotnosti z delovnega mesta poslanca v državnem zboru«. Poslanci ob tem pričakujejo, da bo Miha Kordiš v najkrajšem času tudi zapustil poslansko skupino.

Vatovec pravi, da je o potezah stranke Kordiša obvestil zjutraj in da posebnega odziva ni bilo.

Miha Kordiš: Zadnje leto in pol gledamo divje kadrovanje

Miha Kordiš je za Dnevnik zavrnil obtožbe lastne poslanske skupine. »O takšnih stvareh se odrasli ljudje kot prvo pogovarjajo znotraj stranke, ne pa pred kamerami. Kot drugo pa je očitno, da je problem v tem, da vztrajam pri nekaterih usmeritvah iz koalicijske pogodbe in konec koncev iz programa stranke. In ja, ne varčujem z jezikom za tisto, kar mislim, da je prav. Tako ga tudi nisem varčeval, ko sem se postavil proti temu, da se reže socialne transferje, prav tako menim, da je absolutno nezadostno, da se je minimalna plača uskladila zgolj po minimalni zakonski stopnji. Še naprej prav tako nasprotujem rekordnim orožarskim nakupom in vpletanju v imperialistično vojno v Ukrajini. Kot takšen sem očitno moteč element.«

Dolgoletni poslanec Levice je komentiral tudi konkretne očitke glede pritiskanja za zaposlitev posameznice v poslanski skupini. Imena ni navedel, saj pravi, da ne gre za posamezno zaposlitev, ampak kadrovsko politiko stranke. »Ko smo se na kongresu vzpostavili kot levo krilo, smo se oblikovali okrog določenih programskih vsebin. Ena izmed teh programskih vsebin je bila tudi, da se v vrste političnih profesionalcev jemlje izkazane prekaljene aktiviste, ki so dokazani socialisti in ki se ne bodo kar tako pustili instrumentalizirati oziroma kupiti. Pri kadrovskih praksah, ki jih gledamo že zadnje leto in pol v stranki, gre namreč za neko čisto divje kadrovanje, kjer se zaposluje prijatelje po ministrstvih in tako naprej. Jaz mislim, da to ni tista Levica oziroma ni tisto ravnanje, ki smo ga obljubili ljudem na volitvah. Vložil bom vso energijo v skladu z mandatom, ki sem ga konec koncev na kongresu dobil tudi od članstva stranke, zato da se te usmeritve tudi realizirajo.«

Očitke, da naj bi grozil vodji poslancev Vatovcu, je Kordiš prav tako zavrnil. »Povedal sem mu zgolj to, da če ne bomo tega razrešili v poslanski skupini, imamo na voljo še postopke znotraj stranke.«

Preberite še:

Kongres stranke Levica: Mesec ponuja sestop z mesta koordinatorja Levice

Stranka Levica: Kritični Kordiš pred kongresom zanetil vročo debato