Po petih mesecih in pol vojne v Gazi je danes varnostni svet ZN (VS ZN) s 14 glasovi za in enim vzdržanim končno le sprejel resolucijo, ki zahteva takojšnje premirje. Osem od desetih nestalnih članic VS ZN (Slovenija, Alžirija, Malta, Mozambik, Gvajana, Sierra Leone, Švica in Ekvador) je ves konec tedna ustvarjalo besedilo, h kateremu naj bi prispeval tudi slovenski veleposlanik Samuel Žbogar.

Predvsem je bilo pomembno, da besedilu ne bi nasprotovale ZDA, ki so kot ena od petih stalnih članic VS ZN z vetom preprečile več resolucij z zahtevo po takojšnjem premirju. Bela hiša očitno Izraelu ne more več dajati potuhe, saj je po 7. oktobru v napadih njegove vojske umrlo več kot 32.000 Palestincev, večinoma civilistov, zaradi izraelskega oviranja humanitarne pomoči pa Gazi grozi vse hujša lakota. ZDA so se tako tokrat vzdržale in omogočile sprejetje resolucije. Za sta glasovali tudi Kitajska in Rusija, ki sta še v petek z vetom preprečili ameriško resolucijo, ki je govorila le o »nujnosti takojšnjega premirja«, ni ga pa zahtevala, s čimer tudi arabske države niso bile zadovoljne.

V besedilu zdaj sprejete resolucije je tudi zahteva, da mora »takojšnje premirje v času ramazana pripeljati do trajnega premirja«, talci morajo biti »takoj in brezpogojno izpuščeni«, zahteva se tudi »odpravo vseh ovir za humanitarno pomoč«.

Resolucijo so pozdravili v Hamasu in izrazili pripravljenost, da zamenjajo talce za Palestince, ki so zaprti v izraelskih zaporih. O tem so že v prejšnjih dneh potekala pogajanja. Menda je Hamas med talci sprva pripravljen izpustiti 40 mladoletnikov, žensk, starejših, bolnih in ranjenih za 700 zaprtih Palestincev.

Netanjahu odpovedal obisk sodelavcev v Beli hiši

Z resolucijo pa so nezadovoljni v izraelski vladi, ker Hamasa še vedno niso uničili. Pred glasovanjem VS ZN je izraelski premier Benjamin Netanjahu izjavil, da bo v naslednjih dneh preprečil odhod svojih dveh tesnih sodelavcev v Washington, če tokrat ZDA ne bodo uporabile veta glede resolucije, ki po njegovih besedah »omogoča Hamasu premirje, ne da bi za to moral izpustiti talce«. Po glasovanju v VS ZN je Netanjahu odpovedal njun obisk v Beli hiši, kjer pa se je ravno tedaj mudil izraelski obrambni minister Joav Galant.

Oglasil se je sredinski minister brez listnice v vojnem kabinetu Beni Ganc, ki je tudi Netanjahujev politični tekmec: »Premier bi dobro storil, če bi zdaj sam odpotoval v ZDA in se pogovoril s predsednikom Bidnom.« Ganc je zdaj v sporu s Netanjahujem predvsem zato, ker hoče premier, ki potrebuje podporo dveh strank pravovernih Judov, dati izglasovati kot zakon že dolgo uveljavljeno pravico pravovernih Judov, da jim ni treba služiti v vojski. Zaradi nezmožnosti vplivati na odločitve vlade je sicer danes odstopil minister Gideon Saar, vendar naj njegov odhod ne bi imel vpliva na stabilnost vlade.

Golob: Ljudem povrniti zaupanje v mirno prihodnost

Če bo zdaj res nastopilo premirje, bi se lahko začeli resni pogovori o rešitvi dveh držav, ki jo podpirajo tudi ZDA in zalivske države. V petek se je Slovenija ob robu vrha EU pridružila Španiji, Irski in Malti v naslednji skupni izjavi: »Strinjamo se, da je edini način do trajnega miru in stabilnosti v regiji v rešitvi dveh držav. (…) Skupaj razpravljamo o priznanju Palestine. To bomo storili, ko bodo za to okoliščine primerne.« Na izraelskem zunanjem ministrstvu so to izjavo obsodili kot »nagrajevanje terorizma«.

Premier Robert Golob je minuli teden izjavil, da bo Slovenija priznala palestinsko državo skupaj s še nekaterimi drugimi članicami, da bo učinek čim večji. Po sprejetju resolucije je ocenil, da civilisti nujno potrebujejo humanitarno pomoč in zaščito. »Mednarodno humanitarno pravo je treba spoštovati. Ljudem moramo povrniti upanje v mirno prihodnost,« je še dejal in pristavil, da bo Slovenija še naprej igrala konstruktivno in povezovalno vlogo v VS ZN.