»Kultura oblikuje našo skupnost in združuje ljudi, ne glede na njihovo politično pripadnost, versko prepričanje ali nacionalno identiteto,« je povedala ministrica.

Na ministrstvu po njenih besedah podpirajo kulturne projekte in programe ter ustvarjalce in ustvarjalke, obnavljajo kulturno dediščino za naše zanamce, ob letošnjem kulturnem prazniku so v javno razpravo dali nov strateški načrt za kulturo.

»Praznujte letošnji praznik kulture s kulturnimi delavci, umetnostjo in umetnicami. Ne pozabimo na vrednost kulture in umetnosti vsak dan, skozi celo leto,« je svoj nagovor sklenila ministrica.

Osrednja državna proslava pred današnjim slovenskim kulturni praznikom je bila na predvečer praznika v Cankarjevem domu. Na njej so tudi podelili najvišja priznanja v umetnosti - Prešernovi nagradi za življenjsko delo pesnici in prevajalki Eriki Vouk ter baletnemu plesalcu, koreografu, režiserju, publicistu in pedagogu Henriku Neubauerju ter šest skladovih nagrad.

Na današnji kulturni praznik po državi poteka vrsta prireditev, številne kulturne ustanove pa za obiskovalce brezplačno odpirajo svoja vrata.

Pirc Musar: Ni samoumevno, da lahko svojo kulturo svobodno oblikujemo in izražamo

Predsednica republike Nataša Pirc Musar je v poslanici ob kulturnem prazniku zapisala, da ni samoumevno, da lahko svojo kulturo svobodno oblikujemo in izražamo ter smo nanjo ponosni in tudi kritični. Ob prazniku je zaželela, da bi jo proslavljali vsak dan.

Slovenski kulturni praznik potrjuje, da se Slovenci in Slovenke že dolgo zavedamo, da je kultura, ki je stara toliko kot človeštvo, naša sopotnica, poročevalka, ustvarjalka, izpovedovalka in objokovalka.

»Je zrcalna podoba nas, ker smo kultura mi. Raznoliki in svojevrstni, a hkrati neodtujljivi deli nečesa večjega od nas samih - človeštva in družbe,« je zapisala predsednica. Prepričana je, da ji s ponosom priznavamo, da je eden od temeljev naše narodne samobitnosti in države.

Kot je že izpostavila predsednica, tudi ni samoumevno, da lahko »svojo« kulturo svobodno oblikujemo in izražamo, smo nanjo odkrito in iskreno ponosni in tudi kritični. Izrazila je željo, da bi jo proslavljali vsak dan »v vsej njeni raznolikosti spoštljivo, doživeto in ponosno«.

Golob povabil k obisku kulturnih ustanov

Spoštovanje do kulturnega ustvarjanja je ključno za oblikovanje nacionalne zavesti. »Smo tisto, kar smo, zaradi bogastva naše kulture in zgodovinske dediščine«, je v poslanici ob današnjem kulturnem prazniku zapisal premier Robert Golob. Ob prazniku je tudi povabil k obisku kulturnih ustanov.

Kot je zapisal premier, je današnji dan posvečen prazniku kulturnega ustvarjanja in izjemnemu pomenu, ki ga kultura nosi v naši zgodovini.

»Slavimo izjemne ustvarjalke in ustvarjalce, ki so skozi stoletja pustili neizbrisen pečat v slovenski kulturi in umetnosti, hkrati pa več pozornosti namenjamo tudi umetnikom in umetnicam, ki ustvarjajo danes in tako sooblikujejo narodovo prihodnost,« je navedel.

Premier je tudi čestital letošnjim Prešernovim nagrajencem in povabil k temu, da bi današnji dan posvetili kulturi in obiskali kulturne ustanove. »Skupaj soustvarjamo in varujemo bogastvo, ki določa in oblikuje našo identiteto,« je še zapisal.