Ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan trdi, da so ji pri nakupu sodne stavbe na Litijski v Ljubljani lagali, jo zavajali, prirejali dokumente in da se vse bolj izrisuje, da bi lahko šlo za delovanje organizirane skupine s ciljem pridobitve protipravne koristi. Pri tem je pokazala na uslužbence ministrstva in člane svoje stranke, tudi na generalnega sekretarja SD Klemna Žiberta. Švarc-Pipanova se je v zvezi z afero danes znova sešla s premierjem Robertom Golobom in mu ponudila svoj odstop, do katerega pa še ne bo prišlo. Strinjala sta se namreč, da bo na položaju ostala, dokler ne razišče nepravilnosti, predvidoma dva do tri tedne.

Kot je Švarc-Pipanova dejala v oddaji Marcel, je hvaležna premierju, da ji je dal čas in možnost, da preveri sume nepravilnosti in jih razkrije javnosti. »Zelo mi je žal, da mi vodstvo moje lastne stranke SD ni dalo te možnosti, sprašujem se zakaj, čeprav sem jim to sama tudi predlagala,« je izpostavila ministrica. Golob bi se sicer moral danes sestati tudi z ožjim vodstvom SD – na srečanje so bili vabljeni vodja poslanske skupine Jani Prednik in ministri stranke, vključno s predsednico stranke Tanjo Fajon. Vabilo naj bi dobil tudi generalni sekretar Žibert. Ker je bilo veliko vabljenih zadržanih, so sestanek prestavili na sredo.

Znotraj SD deljena mnenja

Premier tako še naprej ne upošteva volje stranke SD, ki že en teden zahteva njeno razrešitev. Mnogi menijo, da jih ne jemlje resno kot koalicijskega partnerja. V zvezi s situacijo se je v nedeljo na kolegiju predsednice Tanje Fajon sestalo ožje vodstvo SD. Preigravali so več različnih scenarijev, a odločitve niso sprejeli. Gospodarski minister Matjaž Han naj bi zbranim predlagal začasni umik Žiberta, ta pa naj bi vztrajal, da ni storil nič spornega in da ne namerava odstopiti. Portal Necenzurirano je včeraj poročal, da naj bi Žibertova starša, ki imata status samostojnega podjetnika, a ne objavljata bilanc, v zadnjih letih postala lastnika več (tudi luksuznih) nepremičnin v skupni vrednosti več kot dva milijona evrov.

V stranki sicer vladajo zelo različna mnenja: številni so prepričani, da mora ministrica kot podpisnica v javnosti vse bolj spornega posla oditi zaradi objektivne odgovornosti, drugi so mnenja, da bi moralo oditi (tudi) vodstvo, še posebej Fajonova in Žibert. Pred stranko je tudi vprašanje njene pozicije v koaliciji, saj Golobovo neupoštevanje volje predsedstva stranke daje misliti, da niso upoštevani kot resen koalicijski partner. Naši sogovorniki izpostavljajo, da je kljub vrenju potrebno biti previden in ne sklepati prenagljenih odločitev. Prav tako nekateri menijo, da pogovori v obliki pisem preko medijev ne koristijo nikomur. Žibert je za jutri sklical izredno koordinacijo predsednikov in tajnikov občinskih in območnih organizacij stranke. Povabljeno pričakujejo, da bo Žibert poleg okoliščin glede vpletanja v posel nakupa stavbe na Litijski, pojasnil tudi okoliščine družinskih nakupov. 

Ali ministrica pri razčiščevanju še pomaga ali škodi?

Pritisk ob tem stopnjuje tudi opozicija. Na predlog NSi bodo o spornem nakupu v sredo razpravljali člani komisije za nadzor javnih financ, ki imajo na dnevnem redu tudi poslovanje podjetja Star Solar, ki je v lasti premierja Goloba. Predsednik SDS Janez Janša pa je v nedeljo na družbenem omrežju X zapisal, da je po vsem videnem morda čas za interpelacijo celotne vlade, saj je nemogoče, da za takšen vladni projekt ne bi vedeli tudi predsednica SD Fajon, finančni minister Boštjančič in premier Golob. Interpelacijo zoper ministrico so v SDS že vložili. Sporni nakup sicer preiskujeta Komisija za preprečevanje korupcije in Nacionalni preiskovalni urad, ki je preiskavo s pravosodnega zdaj razširil tudi na finančno ministrstvo.

Finančni minister Klemen Boštjančič je pozdravil informacije, da naj bi NPU preiskavo nakupa prostorov na Litijski cesti širil tudi na njegov resor. Meni, da je treba zadevi čimprej priti do dna, v isti sapi pa, da dileme o objektivni odgovornosti ministrice ni. Kot ključno je izpostavil vprašanje, ali lahko ta pri razčiščevanju še kaj pomaga ali škodi. »Vse dokumente, ki jih imamo, jih bomo dali. Nadejam se, da bodo to naredili tudi povsod drugod, ker je seveda marsikaj v tem primeru šlo narobe,« je danes dejal finančni minister in podpredsednik vlade Boštjančič. Kot je še pojasnil, sicer vloga ministrstva za finance pri omenjenem poslu ni bila drugačna kot v drugih primerih financiranja projektov drugih ministrstev. Boštjančič je še zanikal, da bi o projektu govoril z Žibertom.