Eksploziji sta po poročanju IRIB v kratkem časovnem zamiku odjeknili v bližini Solejmanijevega groba v mošeji Saheb al Zaman v Kermanu, kjer se je ob četrti obletnici smrti generala IRGC zbralo več sto ljudi.. Namestnik guvernerja province Kerman Rahman Džalali je za IRIB povedal, da je šlo za teroristični napad, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Po navedbah iranske tiskovne agencije Tasnim sta na kraju dogodka eksplodirali dve torbi z bombami. »Storilci (...) so bombe očitno razstrelili z daljinskim upravljanjem,« je dodala agencija. Druga tiskovna agencija ISNA je medtem poročala, da sta eksploziji odjeknili v razmaku desetih minut. Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče.

Generala Solejmanija so 3. januarja 2020 v iraški prestolnici Bagdad z brezpilotnim letalnikom ubile ameriške sile. V napadu, ki ga je ukazal takratni ameriški predsednik Donald Trump, je umrl tudi namestnik poveljnika proiranske milice v Iraku z imenom Sile za mobilizacijo ljudstva (PMF) Abu Mahdi al Muhandis. Med žrtvami napada so tudi reševalci, ki so priskočili na prizorišče prve eksplozije, navedbe iranskega Rdečega križa povzema francoska tiskovna agencija AFP. Po najhujšem tovrstnem napadu v 45-letni zgodovini islamske republike je vlada četrtek razglasila za dan žalovanja.

Iran napoveduje »hiter in silovit« odziv

Notranji minister Ahmad Vahidi je dejal, da bo odziv varnostnih služb na napad hiter in silovit ter da bodo odgovorne privedli pred sodišče. Predsednik Irana Ebrahim Raisi je prav tako izrazil prepričanje, da bodo storilci v kratkem identificirani in kaznovani za svoja dejanja.

Solejmani je vodil iranske sile, ki so delovale zunaj meja islamske republike. Med drugim so pripadniki njegove skupine al Kuds delovali v Siriji, kjer Teheran podpira predsednika Bašarja al Asada, in v Iraku po ameriški invaziji leta 2003. Solejmani je deloval tudi kot posebni svetovalec Asada za boj proti skrajni Islamski državi (IS).

Rojen je bil v Kermanu, v islamski republiki pa je veljal za eno najvplivnejših osebnosti po vrhovnem voditelju ajatoli Aliju Hameneju, navaja britanski BBC. Ta ga je še za časa življenja razglasil za »živega mučenca«.

V času eksplozij se je slovesnosti udeleževalo Lokalne oblasti v Kermanu so napad, v katerem so umrli najmanj 103 ljudje, označile za terorističnega.