Redko se je v zadnjih dveh sezonah svetovnega pokala v alpskem smučanju zgodilo, da ni bil junak konca tedna, če le ni bilo slalomskih tekem, Marco Odermatt. Švicar se je na dveh tekmah v hitrih disciplinah na Norveškem enkrat uvrstil na zmagovalni oder, ko je bil danes v superveleslalomu tretji, medtem ko je bil v smuku sedmi. V nobeni disciplini si pred finalom svetovnega pokala še ni zagotovil malega kristalnega globusa, ima pa lep točkovni zalogaj, ki si ga je priboril tudi na račun Francoza Cypriena Sarrazina, ki zaradi padca na treningu smuka ni tekmoval.

Junak moških tekem v Kvitfjellu je bil Vincent Kriechmayr. Avstrijec je s superveleslalomsko zmago preprečil, da bi se Odermatt že pred finalom v Saalbach-Hinterglemmu veselil zmage v disciplini ter se Švicarju približal na 81 točk zaostanka. Da je Kriechmayr ob koncu sezone v vrhunski formi, je dokazal na smuku, kjer je zaostal le za Švicarjem Nielsom Hintermannom. »Pred prihodom v Kvitfjell nisem bil preveč samozavesten. Nisem bil namreč v takšni formi, kot sem si želel. Zdaj lahko definitivno rečem, da je Kvitfjell moje najljubše prizorišče svetovnega pokala,« se je smejalo Nielsu Hintermannu, ki je po letu 2022 dosegel drugo zmago na norveškem prizorišču, kjer so leta 1994 potekali olimpijski boji. To sta hkrati edini smukaški zmagi Švicarja, ki je svojo tretjo zmago v svetovnem pokalu dosegel pred sedmimi leti na kombinaciji v Wengnu. »S štirimi uvrstitvami med najboljšo deseterico smo dosegli izjemen ekipni uspeh. Lepo je videti, kako se klubski sotekmovalci veselijo moje zmage. Pred tem sem bil večkrat jaz v vlogi, da sem se veselil uspehov sotekmovalcev,« je pojasnjeval švicarski junak, čigar mati je Slovenka.

Gorza pohvalil Ažnoha

Za zadovoljstvo v slovenskem taboru je z enajstim mestom poskrbel Miha Hrobat. Kranjčan se je namreč z dobro uvrstitvijo (za Hintermannom je zaostal za manj kot sekundo) v smukaškem seštevku svetovnega pokala prebil na 22. mesto ter si priboril nastop na finalu v Saalbachu. »Moj cilj je bil, da smučam tako hitro, da bi se uvrstil na finale. Vedel sem, da bom moral zelo dobro smučati, saj so okoli mene v skupnem seštevku le smučarji, ki so bili na progi zelo hitri. Uspelo mi je,« je iz Norveške sporočil Miha Hrobat ter dodal: »Izpeljal sem kar dober smuk. Naredil sem sicer nekaj manjših napak, ki se tukaj kar poznajo na času. Glede na moj Kvitfjell v prejšnjih letih je bilo zelo dobro, saj gre za drsalno progo, kar mi sicer ne ustreza. Zato sem vesel, da mi je tudi tukaj uspelo.«

Preostali slovenski alpski smučarji niso osvojili točk svetovnega pokala in so že končali z rezultatsko izjemno slabo sezono v hitrih disciplinah. »Nastop Roka Ažnoha v superveleslalomu lahko pohvalim, saj je smučal napadalno in hrabro. V spodnjem delu je naredil manjšo napako in izgubil nekaj hitrosti, kar ga je stalo prvih točk svetovnega pokala, ki jih je zgrešil za dobri dve desetinki. Miha Hrobat je v superveleslalomu smučal zgoraj dobro, potem pa naredil neumno napako ter ni izkoristil odličnih razmer, ki so jih imeli smučarji z višjimi startnimi številkami,« je slovenska superveleslalomska nastopa ocenil glavni trener Aleš Gorza.

Avstrijka v izvrstni formi

Prvo smukaško zmago svetovnega pokala je v Crans Montani dosegla Marta Bassino. Kako močna je italijanska reprezentanca kljub odsotnosti smukaške kraljice Sofie Goggia, je z dvojno zmago potrdila Federica Brignone. »Bolj kot svojega uspeha sem vesela prve zmage Marte,« je bila po smuku nasmejana Federica Brignone, ki je bila druga tudi na današnjem  superveleslalomu, kjer so jo do zmage ločile le štiri stotinke. »V Crans Montani se vselej počutim odlično, zato sem tudi nanizala toliko vrhunskih uvrstitev. Tokrat mi je za zmago zmanjkalo zelo malo, na progi pa sem pustila precej več kot štiri stotinke,« se je trudila v nemškem jeziku na avstrijski televiziji pojasnjevati Federica Brignone.

Avstrijci so se veselili zmage Stephanie Venier, njene prve superveleslalomske. Avstrijka je v odlični formi, kar je dokazala prejšnji mesec s smukaško zmago v Cortini d'Ampezzo. »Nisem imela česa izgubiti, zato sem lahko neobremenjeno napadla. Precej več sem si obetala na obeh smukih, kjer sem z 10. in 17. mestom zaostala za pričakovanji. Vedela sem, da sem med smučanjem superveleslaloma hitra, saj sem ves čas delala napake, iz katerih sem se reševala. Sem presrečna,« se je veselila Stephanie Vernier. Lara Gut-Behrami po petkovi smukaški zmagi v soboto in nedeljo ni posegla po najvišjih mestih, a je ob odsotnosti Sofie Goggia prevzela vodilno mesto v smukaški razvrstitvi. Švicarka vodi tudi v superveleslalomu, a ima štiri preizkušnje pred koncem zgolj pet točk prednosti pred Avstrijko Cornelio Hütter.

Ilka Štuhec brez presežkov

Najhitrejša Slovenka na smučeh Ilka Štuhec ni imela razloga za zadovoljstvo. Deseto mesto v smuku ni uvrstitev, zaradi katere vztraja v svetovnem pokalu, saj jo zanimajo višja mesta. Mariborčanka je v Crans Montani dokazala, da sodi v širši svetovni smukaški vrh, medtem ko je v superveleslalomu z njim povsem izgubila stik. Danes je med uvrščenimi alpskimi smučarkami namreč prehitela le eno. »Rezultat med deset ni slab, a to je bilo očitno najboljše, kar sem lahko dosegla. Razmere na progi so bile podobne petkovim. V zgornjem delu je bila zaradi oblaka malce slabša vidljivost, ampak več ali manj za vse enako. Mogoče mi v takšnih razmerah še malenkost zmanjka, da bi povsem napadla in odsmučala, kot znam,« je svoj smukaški nastop ocenila Ilka Štuhec.

Svetovni pokal v alpskem smučanju se bo za ženske konec tedna nadaljeval v Italiji, kjer bosta konec tedna v Val di Fassi dva superveleslaloma. Moški bodo odpotovali v ZDA, kjer jih v Palisades Tahoeju najprej čakata veleslalom in slalom, teden dni kasneje pa v Aspnu dva veleslaloma in slalom.