»Že dolga leta praznujem rojstni dan na evropskih ali svetovnih prvenstvih. Upam, da se bom po zadnjem razočaranju le veselil zmage,« je na dan tekme s Švedsko, ko je dopolnil 30 let, dejal krožni napadalec Blaž Blagotinšek. Njegov prejšnji rojstni dan je bil bolj podoben sedmini, kajti Slovenija je 17. januarja 2022 v madžarskem Debrecenu na zadnji tekmi prvega dela EP presenetljivo izgubila proti Črni gori z 32:33. Ostala je brez napredovanja v drugi del in predčasno končala prvenstvo (na koncu 16. mesto), ki je nato s položaja odneslo takratnega slovenskega selektorja Ljubomirja Vranješa. Da, tistega Šveda srbskih korenin, ki je zdaj športni direktor nemškega Flensburga, v katerem si rokometni kruh od začetka sezone služi tudi Blagotinšek. Celjski orjak je moral po ponedeljkovi tekmi z Norveško v Berlinu (skupaj z vratarjem Urbanom Lesjakom) še na dopinško kontrolo, zato je prišel v hotel šele ob enih ponoči, zjutraj pa zgodaj vstati zaradi vlaka, ki je reprezentanco odpeljal v Hamburg.

Slovenci, ki so na dan tekme doživeli neprijetno budnico v hotelu Marriot v zasneženem Hamburgu (gradbeni delavci so delali na polno pri prenovi objekta), so tekmo v dvorani Barclays Arena odlično začeli (3:1, 4:2, 5:3), Švedi pa med drugo in 14. minuto niso dosegli niti enega gola iz igre. Zormanovi izbranci – selektor se je spet odločil za istih 16 kot na prejšnjih treh tekmah – so imeli prednost do 6:5, nato pa so petkratni prvaki Evrope v zgolj štirih minutah naredili delni izid 5:0 za vodstvo z 10:6. V švedskih vratih je blestel že 37-letni Andreas Palicka, ki je do konca polčasa zbral neverjetnih deset obramb in je med drugim reševal tudi tiste soigralce, ki so v tem obdobju zapravili kar tri od skupno štirih sedemmetrovk, Zormanova četa pa je v prvih 30 minutah skupaj »spacala« le sedem golov.

Na začetku drugega polčasa so slovenski rokometaši doživeli še eno neprijetno budnico v istem dnevu, ampak tokrat na igrišču. Aktualni prvaki Evrope iz leta 2022 so v samo nekaj minutah dosegli štiri gole zapored za 15:7, slovenski sistem igre tako v obrambi kot napadu pa je dokončno razpadel. Selektor Zorman je moral nujno ukrepati z minuto odmora, ki pa razen takojšnjih dveh golov ni prinesel nobene spremembe. Še več: Švedi, ki imajo z velikih tekmovanj (EP, SP, OI) kar 22 kolajn, od tega po devet zlatih in srebrnih ter štiri bronaste, so proti povsem razglašenim Slovencem po dobrih desetih minutah igre v drugem polčasu povedli že za neverjetnih in rekordnih devet golov plusa (18:9).

Glenn Solberg, Norvežan na selektorski klopi Švedske, je deset minut pred koncem z igrišča potegnil vratarja Palicko, ki je zbral kar 14 obramb, vendar se razmerje moči na igrišču ni pretirano spremenilo. Skandinavci so stopili s plina, Slovenci pa so vsaj za tretjino zmanjšali rezultatski zaostanek, a še vedno visoko izgubili. Poraženci, pri katerih je slavljenec Blagotinšek ostal brez lepega rojstnodnevnega darila, so dobili krepko rokometno zaušnico v Hamburgu, njihov naslednji tekmec pa bo Portugalska, ki je drugi del začela s prepričljivo zmago proti Norveški.

Celjan Aleš Pajovič, nekdanji vrhunski rokometaš in reprezentant, pa je v dosedanjem delu letošnjega Eura poskrbel za največjo senzacijo. Kot selektor Avstrije je v skupini B v Mannheimu po zmagi proti Romuniji (31:24) in remiju proti Hrvaški (28:28) na odločilni tekmi remiziral tudi s Španijo (33:33), ji preprečil napredovanje med 12 najboljših v Evropi, Avstrijo pa popeljal v drugi del tekmovanja. Brez napredovanja sta ostali tudi Črna gora in Srbija v skupini C v Münchnu: Srbi, ki so potrebovali le minimalno zmago, so v balkanskem dvoboju klonili proti že odpisanim Črnogorcem (29:30). V skupino I v Kölnu, ki z glavnim delom začenja danes, so Madžari in Francozi prinesli po dve točki, Hrvati in Avstrijci po eno, Nemčija in Islandija pa nobene.

Skupina II (Hamburg), 1. krog drugega dela: Norveška – Portugalska 32:37 (15:18), Danska – Nizozemska 39:27 (18:17), Slovenija – Švedska 22:28 (7:11), vrstni red: Danska in Švedska po 4, Portugalska in Slovenija po 2, Norveška in Nizozemska po 0.