Najbolj, za 6,1 odstotka, so se na letni ravni podražili hrana, alkohol in tobak (novembra za 6,9 odstotka). Storitve so bile dražje za štiri odstotke (novembra prav tako), neenergetske industrijske dobrine pa za 2,5 odstotka (novembra za 2,9 odstotka). Energenti so se pocenili za 6,7 odstotka (novembra za 11,5 odstotka).

Brez upoštevanja cen energije, hrane, alkohola in tobaka - na ta podatek je pri odločitvah o denarni politiki pozoren svet Evropske centralne banke - je bila letna stopnja inflacije decembra 3,4-odstotna, mesečna pa 0,4-odstotna. Brez upoštevanja energije je bila letna stopnja štiriodstotna, mesečna pa 0,3-odstotna.

Slovenija je imela po oceni decembra 3,8-odstotno letno inflacijo, merjeno s harmoniziranim indeksom, kar je 0,7 odstotne točke manj kot novembra. Na mesečni ravni so cene po tem indeksu upadle za 0,6 odstotka.

Najvišjo letno stopnjo inflacije so imele decembra Slovaška (6,6 odstotka), Avstrija (5,7 odstotka) in Hrvaška (5,4 odstotka). Najnižjo so imele Belgija in Italija (0,5 odstotka) ter Latvija (0,9 odstotka).

Globalne cene hrane lani upadle za 13,7 odstotka

Globalne cene hrane so po danes objavljenih podatkih Organizacije ZN za prehrano in kmetijstvo (FAO) lani v primerjavi z letom prej upadle za 13,7 odstotka. Pocenitve so bile najbolj izrazite pri žitih in olju, saj so se težave z oskrbo zmanjšale, je poročala francoska tiskovna agencija AFP.

Žita so se lani v povprečju pocenila za 15,4 odstotka, kar po navedbah FAO potrjuje dobro založenost globalnih trgov. Posledice šoka zanje po napadu Rusije na Ukrajino, pomembno svetovno izvoznico žita, so tako vse manj opazne.

Podražil pa se je riž, kar v FAO pripisujejo vremenskim nevšečnostim in izvoznim omejitvam, ki jih je uvedla Indija. Cene riža so se tako v medletni primerjavi zvišale za 21 odstotkov.

Povprečna cena rastlinskega olja je upadla za 32,7 odstotka, sladkor pa se je podražil za 26,7 odstotka.

Kot dodaja AFP, se povprečne cene, ki jih izračunava FAO, ne prenašajo neposredno tudi v maloprodajne, saj na te vplivajo še številni drugi dejavniki.