Kot je povedal Borrell, na ministrskem zasedanju pred enim mesecem ni bilo soglasja o uvedbi sankcij proti nasilnim izraelskim naseljencem na zasedenem Zahodnem bregu. Zdaj pa temu ne nasprotuje nobena članica več, je dejal.

Sankcije vključujejo prepoved vstopa in zamrznitev premoženja v EU, pri čemer visoki zunanjepolitični predstavnik ni pojasnil, koliko ljudi je na seznamu sankcioniranih.

Dogovorili so se tudi o dodatnih sankcijah proti članom Hamasa, je povedal. Več podrobnosti ni razkril. Po navedbah virov pri EU so na seznamu odgovorni za spolno nasilje med napadom na Izrael 7. oktobra lani.

Tako sankcije proti nasilnim izraelskim naseljencem, kot tudi proti pripadnikom Hamasa je na zasedanju podprla tudi slovenska zunanja ministrica Tanja Fajon. Ob tem je obsodila širjenje nezakonitih naselbin in nasilje na Zahodnem bregu.

Borrell upa, da bodo oboje sankcije čim prej tudi uradno potrjene.

Danes so z ministri razpravljali še o špansko-irski pobudi za preučitev sporazuma med EU in Izraelom, predvsem ali slednji izpolnjuje svoje obveznosti na področju spoštovanja človekovih pravic.

»Možnost sklica zasedanja pridružitvenega sveta EU-Izrael ni prejela velike podpore,« je povedal visoki zunanjepolitični predstavnik unije. So pa številne članice podprle idejo, da bi izraelskega kolega znova povabili na zasedanje Sveta EU za zunanje zadeve, na katerem bi razpravljali o sporazumu, je dejal.

Fajon podpira tako možnost sklica pridružitvenega sveta v okviru sporazuma, kot tudi pregled sporazuma. »Jaz sem v nastopu povedala, da je očitno, da gre za kršitve človekovih pravic, in da Slovenija podpira pregled sporazuma v tem delu. Vedno pa smo tudi za dialog,« je dejala.

Kakšne posledice bi to imelo za Izrael, je po njenih besedah težko napovedovati, saj v EU ne potekajo pogovori o začasni prekinitvi sporazuma.