»Ana Gros je v prihodu. Glede zdravstvenega stanja čakamo na zadnje informacije,« so se na Dnevnikovo pisno vprašanje o tem, kaj se dogaja s prvo slovensko zvezdnico, le tri ure pred začetkom tekme z Angolo na družbenem omrežju odzvali iz tabora Slovenije. No, kmalu zatem so televizijske kamere na tribunah dvorane DNB Arena večkrat pokazale članico madžarskega Györa. Ta je po magnetni resonanci poškodovane stegenske mišice, zaradi katere že več kot mesec dni ni opravila resnega treninga, v ponedeljek odšla na dodatne terapije v Beograd, informacije o njenem zdravstvenem stanju, datumu prihoda na Norveško in (ne)zmožnostih za igranje pa so bile nepričakovano očitno velika skrivnost.

Začetek slovensko-angolskega obračuna je pripadel 15-kratnim prvakinjam Afrike, ki so si takoj štirikrat zapored priigrale dva gola prednosti. Nazadnje pri 5:3 v deseti minuti, nato pa so Slovenke – prvi gol so dosegle šele ob koncu sedme minute – po treh zaporednih zadetkih prvič povedle s 6:5. Angolke so zatem padle v črno luknjo, saj so v 19 minutah samo trikrat zadele v polno, posledice pa so bile vidne na semaforju pod stropom dvorane, ki je bila prvotno zgrajena za hokej, a se pogosto uporablja tudi za rokomet. Tik pred odhodom na odmor so zaostajale že za šest golov (8:14), nato pa je sledilo strmoglavljenje slovenskih deklet, podobno padcu domačega javnega mnenja o vladi predsednika Roberta Goloba.

Ambasadorka debelih ljudi

Ko se je Angola, pri kateri 12 reprezentantk igra v dveh domačih klubih iz glavnega mesta Luande (Primeiro de Agosto in Petroleos), pet pa v tujini (štiri v Romuniji, ena v Franciji), nepričakovano vrnila med žive, je bil selektor Dragan Adžić prisiljen vzeti minuto odmora. V naslednjih dvanajstih minutah sta se na tekmi, na kateri sta bili sodnici iz Argentine izgubljeni v času in prostoru, ekipi izmenjavali v vodstvu, a si nobena ni uspela priigrati več kot zadetka prednosti pred zgolj 816 gledalci.

Toda to se je spremenilo po tretji zaporedni izključitvi in rdečem kartonu krožne napadalke Liliane Venancio (rokometni kruh si služi v Romuniji), ko so Slovenke, pri katerih je levokrilna igralka Tamara Mavsar nepričakovano prevzela vlogo organizatorice igre, povedle s 24:21. V 54. minuti je Angola pod vodstvom 57-letnega selektorja Vivalda Eduarda, ki je tudi trener Petroleosa, zaostajala le za dva (23:25), nato pa je ekipa, v kateri po videzu izstopa 35-letna in več kot 100 kilogramov težka vratarka Teresa Almeida (zase v šali pravi, da je ambasadorka vseh debelih ljudi na svetu), padla v petminutni strelski post. V tem kratkem času je Adžićeva četa dosegla kar pet golov zapored in dobri dve minuti pred koncem je imela rekordnih in nedosegljivih sedem plusa (30:23).

Slabi spomini na Granollers

Selektor Adžić je imel po zmagi obilico razlogov za zadovoljstvo. »Fenomenalna tekma in sijajen nasprotnik, ki je v prvem krogu skoraj premagal Francijo. Vedeli smo, kaj nas čaka, in ponosen sem na dekleta, ki so se odlično odzvala, na njihovo energijo na igrišču in ob njem. To je zelo velika zmaga za Slovenijo, ki je iz dneva v dan močnejša in nevarnejša za vsakega nasprotnika. Zdaj smo osredotočeni le na Francijo, proti kateri bomo skušali dati svoj maksimum in igrati precej bolje kot pred dvema letoma v Španiji,« je ocenil Dragan Adžić, kise spomnil SP 2021, ko je Slovenija v Granollersu klonila proti Franciji z 18:29.

Slovenska vratarka Amra Pandžić je v igro vstopila v drugem polčasu in v 30 minutah zbrala osem obramb ob kar 50-odstotni uspešnosti. »Ob pogledu na končni izid je videti, kot da je bila tekma lahka za našo ekipo, a ni bilo tako. Bila je napeta skoraj do zadnjih minut, toda bile smo pripravljene, da se bomo morale boriti skozi celotno tekmo. Angolke so močne in se niso predale niti za sekundo, prav tako ne tudi naša reprezentanca. Na koncu je morebiti prevladalo več izkušenj, želje in sreče. Zasluženo smo osvojili pomembni točki,« je dejala 34-letna Amra Pandžić, članica romunskega kluba Baia Mare.

Zadnjo tekmo v skupini D v Stavangerju bodo Slovenke odigrale danes ob 21. uri, ko se bodo pomerile s Francozinjami, aktualnimi olimpijskimi prvakinjami iz Tokia in svetovnimi podprvakinjami iz Španije 2021. Tekma bo neposredno odločala o prvem mestu in o tem, katera reprezentanca bo z zmago v drugi del prenesla maksimalne štiri točke, poražena pa dve. Iz skupine C, s katero se križa slovenska, so v drugi del včeraj napredovale Norveška, Avstrija in Južna Koreja. Skupina D, 2. krog: Slovenija – Angola 30:24 (14:11), Francija – Islandija 31:22 (20:10), vrstni red: Slovenija in Francija po 4, Angola in Islandija po 0.