Vir v ukrajinskih varnostnih službah je francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da so »Rusi znova padli v past« ukrajinske obveščevalne službe SBU, češ da je danes na železniški progi Bajkal-Amur v Burjatiji eksplodiral še en vlak z gorivom, in sicer med prečkanjem 35 metrov visokega mostu. Po njegovih besedah gre za nadaljevanje napadov, potem ko je že v sredo zvečer odjeknila eksplozija na vlaku, medtem ko je peljal čez več kot 15 kilometrov dolg predor.

Ruska stran zadnjega napada Kijeva še ni komentirala, je pa potrdila sredin incident, češ da je posadka vlaka opazila dim v tankerju z gorivom in na prizorišče poklicala gasilce. Ruski dnevnik Komersant danes ob sklicevanju na vire poroča, da so preiskovalci v zvezi s tem sprožili kazensko preiskavo in da je požar najverjetneje povzročila neznana eksplozivna naprava. Dogodek obravnavajo kot teroristično dejanje.

»Ruske posebne službe bi se morale navaditi, da so naši ljudje vsepovsod. Celo v oddaljeni Burjatiji,« je za AFP danes še dejal ukrajinski vir. Železniška proga Bajkal-Amur je sicer dolga več kot 4000 kilometrov in teče ob meji s Kitajsko in Mongolijo.

Gre za zadnjo domnevno sabotažo na ruskem ozemlju, o katerih od sprožitve agresije nad Ukrajino pogosto poročajo ruske oblasti, zanje pa večkrat okrivijo Kijev.

Rusija prijela državljana Italije, osumljenega vojaških sabotaž

V Rusiji pa so oblasri prav danes poročale, da so zaradi obtožb sabotaže in terorističnih dejanj na vojaških objektih in železniški progi prijeli moškega, ki ima tako rusko kot italijansko državljanstvo. Očitajo mu, da je deloval po navodilih ukrajinske vojaške obveščevalne službe, med drugim pa povzročil iztirjenje vlaka minuli mesec, so danes sporočile oblasti v Moskvi.

Glede na izjavo ruske obveščevalne službe FSB je osumljenec, ki prihaja iz regije Rjazan južno od ruske prestolnice, odgovoren za iztirjenje več vagonov tovornega vlaka v začetku novembra. Na tire naj bi namestil improvizirano eksplozivno napravo, zaradi katere se je iztirilo 19 vagonov. Poleg tega naj bi bil moški odgovoren za predhodni napad na vojaško letališče, prav tako v regiji Rjazan, ki naj bi ga julija izvedel s pomočjo štirih dronov.

Kot trdi FSB, je priznal, da ga je februarja rekrutirala ukrajinska vojaška obveščevalna služba. Po tem naj bi opravil usposabljanje za sabotaže v sosednji Latviji, pri tamkajšnjih posebnih službah in se po mesecu dni vrnil v Rjazan. Pri preiskavi njegovega doma so glede na izjavo FSB, ki jo povzemajo tuje tiskovne agencije, našli sestavne dele za eksploziv in doma narejene eksplozivne naprave. Med drugim ga nameravajo obtožiti terorizma.

Moskva je od začetka svoje vojaške ofenzive na Ukrajino sprožila že na desetine preiskav domnevnih sabotaž na objektih ključne infrastrukture in proizvodnih obratih, kot tudi napadov na centre za rekrutiranje.

V Ukrajini novi ruski napadi iz zraka

Ruske sile pa so ponoči nad južno in vzhodno Ukrajino izstrelile več kot 20 brezpilotnih letalnikov iranske izdelave in dve vodeni raketi, so sporočile ukrajinske zračne sile. Ob tem so zatrdile, da je zračna obramba sestrelila 18 dronov in eno raketo..»Skupno je sovražnik uporabil dve raketi X-59 in 25 napadalnih brezpilotnih letalnikov šahed-136/131,« so sporočile ukrajinske sile in navedle, da so nad južnimi regijami sestrelile 18 dronov in eno raketo.

Oblasti v Kijevu trdijo, da so ruske sile v zadnjih mesecih kopičile zaloge brezpilotnih letalnikov in raket, ki naj bi jih nato čez zimo uporabljale za sistematične napade na ukrajinsko ključno infrastrukturo, zlasti energetsko omrežje.

Medtem se nadaljujejo spopadi vzdolž frontne črte, ki ostaja relativno nespremenjena. Ruske sile krepijo pritisk na Avdijivko v regiji Doneck, ukrajinska vojska pa še naprej vztraja na levem bregu Dnepra v regiji Herson.