Peter Majerle, poslovni direktor Gibanja Svoboda, je na prvem festivalu stranke ob Zbiljskem jezeru dejal, da je dogodek začetek neke tradicije. Za prvim bodo prišli tudi drugi, tretji, četrti in peti festival, je bil prepričan. Sončno vreme je poskrbelo, da je v skladu s prijavami prišlo več kot 1000 članov in simpatizerjev stranke. Z avtomobili in tudi avtobusi, ki jih je bilo na parkirišču parkiranih kakšnih deset ali celo ducat. Registrske oznake so pričale, da so ljudje prišli iz cele Slovenije od Kopra do Murske Sobote. »Val Svobode je zajel celo Slovenijo. Več kot teden dni nazaj smo že ustavili prijave, toliko vas je bilo,« je zbrane ponosno informiral Majerle, minister za finance Klemen Boštjančič pa je obiskovalce, ki so bili po starostnem profilu zvečine davkoplačevalci, pomiril, da je piknik plačala stranka in ne proračun.

Vzdušje je bilo takšno, kot pritiče podobnim strankarskim dogodkom. Politični govori so bili, a je bilo tudi in predvsem sproščeno. Sprva je med govori strankinih veljakov, prisotna je bila večina poslancev in ministrov, pela Eva Boto, pozneje se je plesalo s Kingstoni in Lisjaki. Podpredsednik vlade in stranke Matej Arčon je dejal, da je bila dosedanja pot Svobode polna izzivov in polen pod nogami, a »da je odlika stranke, da vztraja tudi takrat, ko je težko in ji javno mnenje ni naklonjeno«. Spregovoril je tudi o prvi temi v senci druženja, kandidatni listi stranke za volitve v evropski parlament. »Lahko smo veseli, ker bomo vendarle imeli na listi človeka s priimkom Kos,« se je Arčon pošalil na račun težavnega sestavljanja liste, pri čemer so v stranki neuspešno novačili tudi svojo nekdanjo predsedniško kandidatko Marto Kos, s katero so se neslavno razšli.

Golob: Kandidat Svobode za evropskega komisarja Tomaž Vesel

Neuradno naj bi bil nosilec liste tako ginekolog in direktor postojnske porodnišnice Aleksander Merlo, čigar priimek v italijanščini pomeni »kos«. Poleg Merla so se prvič v takšni javni formi predstavila že potrjeni imena evropska poslanka Irena Joveva, poslanca Tamara Vonta in Uroš Brežan, vodja strankinega podmladka Matej Grah in državna sekretarka v kabinetu premierja Maša Kociper, na tri še prazna mesta pa je stranka posedla poslanko Janjo Sluga, obrambnega ministra Marjana Šarca in državnega sekretarja v kabinetu premierja Vojka Volka. Predsednik vlade in stranke Robert Golob, ki se je ob prihodu po dolgemu rokovanju s prisotnimi posedel zraven bivše generalne sekretarke Vesne Vuković, pa je predstavil strankinega kandidata za evropskega komisarja, nekdanjega predsednika računskega sodišča Tomaža Vesela.

Golob je poudaril, da ima Vesel za sabo pestro kariero, ki temelji na znanju. Ob tem je poudaril, da je neizmerno ponosen na dosežke Gibanja Svoboda. Predsednik največje vladne stranke je dejal, da je bil Vesel v »temnih časih« pripravljen izpostaviti »svojo glavo«. »Svobodo lahko promoviramo vedno, ne samo takrat, ko je lepo in ko zmagujemo,« je dodal. Vesel je po njegovih besedah dokaz, da ni nič nemogoče. Vesel se je zahvalil tako za besede premierja kot za priložnost biti kandidat za evropskega komisarja, saj da gre za pomembno funkcijo, na kateri bo izkoristil vse, kar je počel celo življenje. O njegovi kandidaturi sta se sicer s premierjem pogovarjala že dalj časa. Med resorji, ki bi ga kot kandidata za evropskega komisarja zanimali, pa je med drugim naštel področje financ, konkurence in demokracije.

V koalicijskih strankah SD in Levica so ob današnji napovedi Gibanja Svoboda, da bo njihov kandidat za evropskega komisarja Tomaž Vesel, previdni. Zavedajo se, da ima Svoboda pri imenovanju kandidata nesporno večino, pričakujejo pa, da se bodo o kandidatih za komisarsko mesto pogovorili na ravni koalicije. Po besedah predsednice SD Tanje Fajon je pomembno, da evropska komisija odseva demokratično voljo ljudi, izraženo na volitvah v evropski parlament. »Zato je smiselno počakati na 9. junij,« je poudarila. Redkobesedni so tudi v Levici, kjer bodo izbiro komentirali, ko bodo o kandidatih spregovorili na ravni koalicije, je dejala koordinatorica stranke Asta Vrečko.

NSi predstavila program za evropske volitve, zavzema se za socialno tržno Evropo

Na razpravi o močnem gospodarstvu za močno Evropo je vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj ocenil, da je treba srednjemu sloju, predvsem samostojnim podjetnikom in manjšim podjetjem, pustiti, da čim bolj svobodno ustvarjajo in udejanjajo svoje poslovne ideje. Po drugi strani pa je treba na socialno tržen način postaviti jasna pravila velikim igralcem, a na način, da bo EU še vedno privlačna za investitorje.

Ob tem je menil, da je srednji sloj v severni in zahodni EU dosegel takšno stopnjo blaginje, da je začelo število rojstev upadati. Mnoge njegove pripadnice se odločajo med kariero in družino, zato naj bi veljalo moške in ženske spodbujati, da v »polnosti zaživijo obe krili življenja«.

Po navedbah občinske svetnice Ravne na Koroškem Mojce Erjavec želijo v EU okrepiti skrb za duševno zdravje in se boriti proti korupciji pri nabavah v zdravstvu s skupnimi nabavami na evropski ravni. Zavzela se je tudi za višje pokojnine, stanovanja za mlade in domove za starejše, ki bi jih lahko gradili s pomočjo evropskih projektov. Ključna prednost EU je po besedah župana Svete Trojice v Slovenskih Goricah Davida Klobase njen visoko kakovosten kader, ki pa bi predvsem na področju delovnih migracij potreboval skupno davčno politiko.

Na panelu o pametnem zelenem prehodu so sodelujoči kritizirali po njihovi oceni pretirano smele načrte v prizadevanjih za razogljičenje Evrope. EU po besedah nekdanjega infrastrukturnega ministra Jerneja Vrtovca proizvede le sedem odstotkov svetovnih ogljičnih izpustov, zato se je zavzel za revizijo zelenega prehoda na način, da znova odpre vrata nuklearni energiji, saj da je ta čista in brezogljična.

Poslanka Vida Čadonič Špelič je poudarila pomen odgovornosti do kmeta, ki mora biti primerno plačan za svoje delo. Bruseljske subvencije je po njenih besedah treba deliti tistim, ki kmetujejo trajnostno. Ljudmila Novak pa je med drugim pozvala k ukrepom za zmanjšanje odpadkov in zmanjšanje porabe energije. Predsednica podmladka NSi Katja Berk Bevc se je medtem na panelu o varni in močni Evropi vprašala, ali bi bilo tri mesece za usposabljanje nabornika Slovenske vojske res dovolj, da bo primerljiv s profesionalnim vojakom. Tudi zaradi tega nasprotuje pozivom k izstopu iz zveze Nato.