Eden glavnih ciljev društva je, kot izpostavlja predsednik, pritegniti v šport čim več mladine. »Naj se seznanijo z lepim športom kot je smučarski tek, naj trenirajo, se družijo, potem pa postane kakšen tudi vrhunski tekmovalec.« Klub glede na finance ni med največjimi v Sloveniji, po rezultatih pa je med prvimi tremi. Na mladinskih olimpijskih igrah v Gangwonu v Južni Koreji je ravnokar tekmovala Zala Zupan, bila je tudi tretja na državnem prvenstvu pri članicah. Tudi Anamarija Lampič, ki je vrhunska v teku na biatlonu, je prve korake naredila v društvu. »Zdaj imamo par perspektivnih mladih tekmovalcev, ki bi lahko v naslednjih letih posegli po kakšnih višjih rezultatih na mednarodnih tekmovanjih. Za svetovni pokal morajo še odrasti, ampak v teh svojih kategorijah in na evropskih pokalih pa po njih že posegajo.«

Pri društvu si želijo, da bi imeli dostop do športa tudi mladi, ki prihajajo iz težjih finančnih razmer, zato otroci začetniki vso opremo za tek na smučeh dobijo v klubu. Društvo je bilo že takoj na začetku usmerjeno v razvoj mladih športnikov. Vzpostavila sta ga Klemen Svoljšak in Aleš Galof. Klemen je bil veliko let gonilna sila društva, skrbel je za razvoj športnikov, društvo pa še naprej deluje na temeljih, ki jih je postavil. Z letom 2006, ko je bilo svetovno mladinsko prvenstvo v Medvodah, je bila narejena infrastruktura za zasneževanje. Od takrat klub skrbi tudi za urejanje tekaških prog v okviru Nordijskega centra Bonovec v lastni Javnega zavoda Sotočje.

Društvo ponuja tudi tečaje smučarskega teka in nordijske hoje. Pri nordijski hoji tako kot pri smučarskem teku razgibaš večino svojih mišic, obenem si ves čas v naravi. Obe obliki športa sta primerni za vse starostne skupine, tu ni veliko poškodb, ker je gibanje mehkejše, telo pa ne prejema udarcev.

»Lahko pa rečem,« izpostavi Marko Luštrek, »da pohodniki, ki jih srečujem po hribih, večinoma nepravilno uporabljajo palice. Imajo predolge palice, jih previsoko dvigujejo, ne delajo sinhrono z rokami in nogami. Delajo odvečne gibe, s tem dodatno trošijo energijo. Fino bi bilo, da bi poskusili vsaj kakšen dan z vaditeljem.«

Tek na dolge proge

»Velika prednost je, da imajo naši tekmovalci vrhunsko urejene proge doma. Ni se jim treba voziti, takoj iz šole lahko pridejo na trening in naredijo več treningov na teden.« Pri društvu jim je v veliko veselje gledati otroke, ki z užitkom trenirajo.

»Čestitke trenerjem, ki res kvalitetno delajo z njimi. Manca je še študentka, Jure in Tjaša sta že zaposlena in ob službi opravljata še to delo. Otroci imajo res radi smučarski tek, imajo se tako fajn, pa tudi rezultati govorijo svoje.«

Športno društvo si želijo razviti v še bolj moderen center primerljiv z drugimi po svetu. »Center je tako blizu Ljubljane, v središču Slovenije, prinese snežne užitke in je lahko dostopen za večino ljudi. To pride prav še posebej med tednom, ko je služba.«

Smučarski tek pa je, če si želiš vrhunske rezultate, tek na dolge proge. Vztrajati je treba do petindvajsetega leta, saj se rezultati začnejo kazati med petindvajsetim in tridesetim letom. Tu je v primerjavi s smučarjem skakalcem, ki se pri šestnajstih letih že lahko udeleži svetovnega prvenstva, potrebna večja vztrajnost. »In tukaj je tudi težava, ko si enkrat star osemnajst let in moraš poskrbeti za svojo eksistenco, denar. Če tega nimaš, se težko odločiš, da boš nadaljeval kariero.«

Snežni telefon

Kolikor je Marko Luštrek pravi človek za šport, je tudi človek potovanj tako v povezavi s športom kot tudi s svojo službo. Še največkrat oboje združuje. Opravlja funkcije različnih vodenj mednarodnih tekmovanj, je mednarodni tehnični delegat v smučarskem teku in je tako prepotoval države vse od Koreje do Kanade.

Potovanja prinese tudi njegova redna služba, saj dela v prodaji in je tako »videl že pol sveta«. »Potovanj se ne branim, kamorkoli grem. Rad spoznavam tudi druge kulture, grem recimo v Kazahstan, Uzbekistan.«

Letos gre Marko z ekipo iz kluba na maraton v smučarskem teku na Švedsko, kar pomeni devetdeset kilometrov v klasični tehniki in druženje s šestnajst tisoč tekmovalci z vsega sveta.

»Zadnjič sem bil tudi na Dolomitenlauf, zberemo se kolegi, prijatelji, bivši tekači, velika družba je, zabavno.« Marko v veliki meri tako šport močno povezuje tudi z dobro družbo.

V Nordijskem ŠD Medvode lahko preizkusite še nekaj posebnega, kar vas bo spomnilo na »dobre« stare čase. Snežni telefon. »Včasih, ko drugih informacij ni bilo, so ljudje klicali na snežni telefon in poslušali, koliko snega je na smučiščih. Pri nas na klice odgovarja Damir, nekateri starejši še vedno radi preverijo na ta način.«