V Sindikatu delavcev prometa in zvez (SDPZ) opozarjajo, da naj bi poslovno-finančni načrt Pošte Slovenije za leto 2024 določal zmanjšanje števila zaposlenih. Ker sami niso seznanjeni s poslovno-finančnim načrtom za leto 2024 in projekcijami za naslednja leta, pričakujejo od poslovodstva podrobna pojasnila in ostro nasprotujejo kakršnikoli razpravi o zmanjševanju števila zaposlenih na vseh področjih dela.

»Gre za skrb zbujajoče informacije, ki med zaposlene vnašajo nemir. Pošta Slovenije si je več let aktivno prizadevala privabiti ustrezno število kandidatov za zaposlitev, ki bi razbremenili obstoječ kader ter prispevali k zmanjšanju bolniških odsotnosti, krčenja ter nadurnega dela. Zato hkratne objave prostih delovnih mest in nižanje števila zaposlenih niso konsistentne,« so zapisali, in ob tem opozorili na številne kršitve s področja zagotavljanja počitkov in odmorov, rednega opravljanja zdravniških pregledov, kršitve postopkov sprejema aktov delodajalca, kot tudi zaviranje sindikalnega dela....

V SDPZ že več mesecev opozarjajo, da trg dela ne dopušča odhodov zaposlenih ne glede na področje dela, saj povzroča dodatne obremenitve zaposlenih, višje stroške dela ter slabo podobo delodajalca. »Že mesece vztrajamo pri zapolnitvi kadrovskega načrta, pri sprejemu ukrepov, ki bi zmanjšali potrebo po nadomeščanju odsotnih kadrov, pri zapolnitvi odstotka zaposlenih v delu rezerv, kot je zapisan v kolektivni pogodbi,  pri pravočasnem dogovarjanju o usklajevanju plačil z inflacijo ter primernem znesku poslovne uspešnost,« so zapisali.

Vlado pozivajo, naj zagotovi sofinanciranje univerzalne poštne storitve

V sindikatu so prepričani, da je treba zagotoviti dolgoročno stabilnost Pošte Slovenije, brez zapiranja poslovalnic, z učinkovito organizacijo dela in poštenim plačilom. »Nič od tega ne bo mogoče, dokler se država izogiba svoji odgovornosti za financiranje javne službe,« so zapisali. Vlado pozivajo, naj končno zagotovi sofinanciranje univerzalne poštne storitve. »To je zdaj dolžna izvajati Pošta Slovenije na račun svoje konkurenčnosti, ceno pa plačamo zaposleni, ko za nas vedno znova zmanjka denarja,« so opozorili.

Poštne delavce podpirajo tudi drugi sindikati. »Izražamo jim polno podporo in si želimo, da skozi socialni dialog najdejo pravo rešitev za zaposlene na pošti,« je zapisala predsednica Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Lidija Jerkič. V Sindikatu kulture in narave Slovenije Glosa in Svobodnem sindikatu Slovenije pa so zapisali, da v delovnem okolju, kjer je delavcev premalo, a jih hkrati odganjajo, kjer delavce zaposlujejo, a jih sočasno odpuščajo, kjer delavce spoštujejo, a jim namenjajo plačni vbogajme in srednjeveško priganjanje, ne preostane drugega, kot da se delavcem Pošte Slovenije pridružijo na protestnem shodu.

Preberite šeBo prihodnje leto 200 manj zaposlenih v prometu Pošte Slovenije in zakaj poštarjem sledijo?