V obsežni mednarodni operaciji so septembra lani zaradi posedovanja in razširjenja datotek s posnetki spolnega izkoriščanja otrok aretirali 57 moških. Skupno so zasegli več kot sto tisoč datotek. Ker forenzična analiza zaseženih digitalnih (prenosnih) naprav še poteka, preiskovalci ocenjujejo, da bi lahko na njih odkrili več kot milijon posnetkov in videov. Osumljenci so stari med 23 in 72 let, v povprečju 49 let, štirje so bili zaposleni kot šolski učitelji, eden je delal z otroki s posebnimi potrebami, deset osumljenih pa je imelo svoje otroke. »Najmanj en otrok je bil rešen fizične zlorabe, ostale pa so organi pregona zavarovali pred potencialno zlorabo,« so v Europolu zapisali v poročilu. Na Generalni policijski upravi so potrdili, da je slovenska policija sodelovala v preiskavi, a da zaenkrat še ni podatkov, ki bi kazali na vpletenost slovenskih državljanov. Več podrobnosti trenutno ne morejo razkriti.

Cilj tovrstnih operacij je pred spolno zlorabo zaščititi prav vse otroke. A šteje že tudi samo eno rešeno življenje. Preiskava se bo sčasoma gotovo še razširila, zato v Europolu pričakujejo še več aretacij in zasegov po celi Evropi. K uspešnosti operacije je pripomogla tudi izmenjava informacij med vanjo vpletenimi državami (Avstrija, Belgija, Bolgarija, Hrvaška, Ciper, Češka, Danska, Estonija, Finska, Francija, Nemčija, Grčija, Madžarska, Italija, Latvija, Litva, Malta, Poljska, Romunija, Slovaška, Slovenija, Švedska, Islandija, Severna Makedonija, Norveška, Švica in Ukrajina).

Priročniki z nasveti za zlorabo

Pred nekaj meseci je na Danskem potekal seminar za policiste iz držav članic EU, na katerem so se dodatno usposabljali na področju preiskovanja spolne zlorabe otrok in preiskovanja deljenja podob spolnega izkoriščanja otrok. Usposabljali so se tudi, kako ugotoviti, ali imajo osumljenci v lasti tako imenovane priročnike, pred katerih si izmenjujejo nasvete in izkušnje spolne zlorabe otrok. »Kot kriminalist sem osumljencu zasegel priročnik s podrobnimi opisi tega, kako pristopiti do otroka, kako ga zlorabiti, kako ostati anonimen. Med seboj se storilci opozarjajo tudi na delo policije,« je obstoj takih priročnikov v intervjuju za Dnevnik že pred časom potrdil Robert Tekavec, višji kriminalistični inšpektor specialist, vodja oddelka za mladoletniško kriminaliteto v upravi kriminalistične policije.

Največ prijav spolne zlorabe otrok prek spleta policija dobi od podjetij, ki imajo v lasti družbena podjetja, kjer zlorabo ali nagovarjanje k njej zaznajo s programsko opremo. Tovrsten material je po Tekavčevih navedbah težje organizirati pri šifriranem komuniciranju in na temnem spletu, ki je zaradi večje anonimnosti za storilce še posebno privlačen. Poudarja še, da pri takih zlorabah govorimo o mednarodnem organiziranem kriminalu.

Zloraba po naročilu

V času pandemije se je število zlorab otrok prek spleta povsod povišalo, po podatkih Europola v nekaterih državah celo za 25 odstotkov. Glede na to, da so otroci za ekrani preživeli veliko več časa, to tudi ne čudi. Obenem so se novim razmeram prilagodili tudi storilci, ki v času izolacije denimo niso mogli potovati v države tretjega sveta, da bi tam zlorabljali otroke, zato so se osredotočili na dejavnosti prek spleta. Takih spolnih zlorab na daljavo, ki potekajo v živo, je vse več. V njih »naročnik« oziroma tisti, ki plača, storilcu denimo na drugi strani sveta narekuje, kaj naj za njegovo zadoščenje počne z otrokom.

Konec novembra lani so v mednarodni akciji Mozaik po Balkanu prijeli devetintrideset osumljenih spolne zlorabe otrok, med njimi je bilo tudi osem Slovencev, ki gradiva sicer niso izdelovali sami, kakor tudi niso sami fizično zlorabljali otrok. So pa posnetke za nekaj deset evrov nabavljali prek temnega spleta. Pet jih je gradivo plačevalo v bitcoinih, po navedbah kriminalista Primoža Podbelška pa so za posamezno transakcijo zapravili nekje od 20 do 50 evrov. Gradivo so dobivali na darkentu, temnem spletu, in to že od leta 2021 dalje. Policija je sicer do konca oktobra lani obravnavala 140 primerov spolnih zlorab prek spleta, 2022 v celem letu 163, leto pred tem pa še dvanajst več.

Mladi in stari, izobraženi in brez šole

Policija se že leta trudi pomesti s stereotipi o tem, kakšen naj bi bil spolni plenilec. Profili so povsem različni – od samskih do družinskih očetov z dobrimi službami pa do nezaposlenih, uglednih, v družbi spoštovanih posameznikov, eno so visoko izobraženi, drugi ne. Eni so mladi (celo še mladoletniki!), drugi srednjih let, tretji upokojeni. Prihajajo tudi iz različnih slojev družbe. Skupno pa jim je, da so spretni manipulatorji, ki izrabijo najbolj ranljive točke pri otroku. Tarče so lahko po drugi strani vsi, še pojasnjuje Tekavec, a bodo žrtve prej postali tisti, ki jih starši ne nadzirajo, ki so prepuščeni sami sebi, imajo slabšo samopodobo. Pogosto so tarča najmlajši, ki so bolj dovzetni, imajo manj izkušenj in so naivni. Pri spolnih zlorabah prek spleta sta enako ranljiva oba spola.