Priprave na deaktivacijo bomb na železniški postaji v Novi Gorici so se začele že v zgodnjih jutranjih urah. V zadnjih dneh so delavci namreč odkrili dve neeksplodirani 250-kilogramski in eno 100-kilogramsko letalsko bombo iz druge svetovne vojne. Večina prebivalcev je domove zapustila že večer pred evakuacijo, zato je evakuacija pred deveto uro zjutraj potekala mirno. Nekaj občanov si je začasno zatočišče poiskalo v prostorih novogoriške občine, kjer so jim pomoč nudili člani Rdečega križa. »Za nas so poskrbeli zares lepo. Za evakuacijo v prostorih občine smo se odločili, ker smo si želeli staro mamo pripeljati nekam blizu,« nam je povedala krajanka, ki je odkritje bomb na železniški postaji ni presenetilo. »Doma imamo veliko starih fotografij, kjer je jasno videti, da je bomb na tem območju še ogromno. Postaja je bila namreč med vojno zravnana s tlemi,« je pojasnila.

Preberite še:

Gorici v rokah pirotehnikov

Najdene bombe v Novi Gorici: Pojasnila in priprave pred nedeljsko evakuacijo

Večjih težav z evakuacijo prebivalcev pripadniki civilne zaščite niso imeli. Tudi novogoriški župan Samo Turel je prebivalce večkrat opomnil, naj upoštevajo vsa navodila in omogočijo čimprejšnje ukrepanje. »Le tako bomo zagotovili varnost vseh. Smo v odličnih rokah,« je pred začetkom evakuacije oznanil. Po mestu so vzpostavili dve varovani coni – rdečo in rumeno. Do devete ure je na slovenski strani domove zapustilo 2306 prebivalcev rdeče cone, ki zajema območje 400 metrov okoli najdenih bomb. Prepoved gibanja je veljala tudi za prebivalce, ki živijo med 400 in 600 metri od najdišča. 3478 prebivalcev je zato moralo ostati v svojih domovih in upoštevati navodila, da zaprejo okna in zastrejo polkna in rolete.

Pozornost ukradla papiga Pikica

Najbolj radovedni domačini so se med evakuacijo povzpeli na bližnjo vzpetino Kostanjevico. Nekateri med njimi so dogajanje pozorno spremljali kar z daljnogledi in čakali na eksplozijo, ki je kasneje ni bilo. Navdušene opazovalce je kmalu zmotilo nenavadno ščebetanje ptic, ki ga je prekinil vzklik »Papiga je! Nekomu je ušla«, ki je poglede z železniške postaje takoj premaknil na bližnje drevo. Mirno opazovanje oddaljenih bomb se je tako spremenilo v zabavno reševanje izgubljene papige. Ob pomoči opazovalcev in bližnjih gasilcev so papigo spravili z drevesa in jo vrnili srečnemu lastniku. »Pikica je kubanska amazonka, ki je izjemno redka in izumirajoča vrsta,« nam je pojasnil lastnik, ki je nato skupaj s papigo opazoval dogajanje v dolini.

Vodja enote za varstvo pred NUS severne Primorske Aljaž Leban je že pred začetkom poudaril, da večjih skrbi ekipa pirotehnikov nima. »Naš namen je, da čim bolj zamejimo obseg delovanja bombe, zato večjih eksplozij ni pričakovati,« je dejal. Najprej so se lotili onesposabljanja manjše – 100-kilogramske bombe, ki je ležala v smeri Solkana. Že prej so bombe zavarovali z večjimi balami sena in jih zakopali v šestmetrske jame. Ker je bil vžigalnik najmanjše bombe poškodovan, so se reševanja morali lotiti z razstreljevanjem na mestu. Opazovalci na Kostanjevici so tako vendarle lahko opazili nekaj dima, ki se je dvignil iz luknje, v kateri je bila prva bomba. Preostali bombi so pirotehniki onesposobili zgolj z odvijanjem vžigalnikov.

Uspešni brez napak

Malo pred prvo uro popoldne so se v Novi Gorici že oglasile sirene, ki so oznanile, da je bila deaktivacija popolnoma uspešna. Poveljnik enote pirotehnikov Darko Zonjič je pojasnil, da je operacija potekala hitro, saj je šlo za šolski primer reševanja takšnih težav. »Prvo bombo smo zakopali na predvideni globini, kar se je na koncu izkazalo za zelo dobro izračunano globino, saj smo po eksploziji dobili dele bombe na površini. Bomba je premagala več kot 5 metrov višine oziroma 80 kubičnih metrov materiala. Izmeta ni bilo. Če bi izkopali globljo luknjo, potem bi najverjetneje kamenje letelo po zraku,« je povedal Leban in dodal, da prav tako niso ustvarili potresnic. Nekaj razočaranja je tako deaktivacija bomb prinesla le navdušencem, ki so pričakovali, da bodo lahko spremljali vidnejšo eksplozijo in zaslišali vsaj tih pok.