V Nemčiji kradejo Porschejeve žaromete, kaj pa je najpogostejši plen tatov pri nas?

26. 1. 2024 | Miha Rušnik
Deli
V Nemčiji kradejo Porschejeve žaromete, kaj pa je najpogostejši plen tatov pri nas? (foto: Profimedia)
Profimedia

Nesrečni lastnik zelenega Taycana bo za popravilo moral odšteti več tisoč evrov, slovenski policisti pa opažajo spremembe v trendih najbolj zaželenih avtomobilskih delov.

Na Redditu so se pojavile fotografije zelenega električnega Taycana Cross Turismo, ki je bil tarča tatov. Ti so s škarjami za pločevino razrezali blatnike avtomobila in ukradli oba žarometa. Električni Porsche je bil parkiran na ulici Düsseldorfu in po zapisih na družbenem omrežju sploh ni prvi, ki je ostal brez žarometov.

R.I.P Taycan Turismo - brutal headlight theft
byu/No_Supermarket9751 inPorsche

Policijo smo vprašali, kako je s tatvinami avtomobilskih delov v naši državi in povedali so, da so spremembe opazne tudi na tem področju, najpogostejši razlog za izvrševanje tovrstnih tatvin pa je pridobivanje nadomestnih delov.

Arhiv AM

Na kaj se prsti najbolj lepijo?

Pred leti so tatovi najpogosteje odtujevali avto radie, policisti pa so zabeležili več tisoč primerov letno. Zdaj tega praktično ni več, vroča roba so postali katalizatorji. Tatvine tega dela izpušnih sistemov predtstavljajo približno dve tretjine vseh kraj delov vozil, največkrat pa tatovi targetirajo japonske znamke. Tatovi pogosto odtujijo tudi svetlobna telesa, zračne blazine, multimedijske komponente in platišča.

profimedia

Policisti so v letu 2023 obravnavali 380 kaznivih dejanj tatvin delov vozil, kar je dobrih 18 odstotkov manj kot leto prej. Tatvin je več tam, kjer je gostota naselitve večja - torej v mestih, še posebej na parkiriščih večjih blokovskih naselij v Ljubljani.

Statistika tatvin delov vozil za pretekla štiri leta. Letno se številka giba okoli 400.

Statistika tatvin delov vozil za pretekla štiri leta. Letno se številka giba okoli 400.

Policija

Stanje po evropskih državah je različno

Na policiji so povedali, da od sosednjih držav negativno izstopa Italija, kjer beležijo veliko problematiko tatvin delov kjer organizirane skupine praktično razstavijo vozila na parkiriščih. Njihove tarče so predvsem vozila koncerna Stellantis (Fiat, Jeep,Peugeot ...). Dodali so še, da so tudi v Sloveniji v preteklosti že zaznali storilce kaznivih dejanj, ki so pripadali mobilnim organiziranim združbam. Ti potujejo po EU in izvršujejo tatvine v večjih mestih ob avtocestah.

profimedia

Preventiva ne pomaga vedno

Pred tatovi se je mogoče zaščititi z avtomobilskimi alarmi, parkiranjem na zaščitenih parkiriščih s kontrolo dostopa in videonadzorom in zavarovanjem avotomobila s kritjem tatvino delov. Seveda pa ukrepi niso vedno mogoči in smiselni, poleg tega pa predrznost tatov ne pozna meja.

Profimedia

Preberite še:

 

Novo na Metroplay: Župnik Martin Golob | "Duhovnik je lahko čisto normalen človek!"